Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Metotreksat

Metotreksat

Metotreksat
Ogólne informacje
Nomenklatura systematyczna ( IUPAC ):
kwas (S)-2-(4-(((2,4-diaminopterydyno-6-ylo)metylo) (metylo)amino)benzamido)pentanodiowy
Wzór sumarycznyC20H22N8O5
SMILES
OC(=O)CCC(C(=O)O)NC(=O)c3ccc(cc3) N(C)Cc2cnc1nc(N)nc(N)c1n2
Masa molowa 454,44 g / mol
Identyfikacja
Numer CAS 59-05-2
PubChem 126941[1]
DrugBank APRD00353[2]
Niebezpieczeństwa
Zagrożenia
Toksyczny
Toksyczny
(T)
NFPA 704

1
3
0
 
Zwroty ryzyka R25, R36/37/38, R46, R60, R61
Zwroty bezpieczeństwa S26, S36/37/39, S45
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25 °C, 1000 hPa)
Farmakokinetyka
Biodostępność 17–90%
Okres półtrwania3 – 15 godzin
Metabolizm wątroba
Wydalanie nerki 48–100%
Uwagi terapeutyczne
Dawka śmiertelna 135 mg·kg−1(szczur, doustnie)[3]

Metotreksat ( ATC : L 01 BA 01 ) – organiczny związek chemiczny , lek cytostatyczny należący do antagonistów kwasu foliowego .

Spis treści

Właściwości

Jest najczęściej stosowanym lekiem z tej grupy. Jest antywitaminą kwasu foliowego , wiąże się 10 tys. razy silniej niż kwas foliowy z dehydrogenazą tetrahydrofolianową, praktycznie całkowicie nieodwracalnie. Wydalany w 90% z moczem.

Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego , choć nie w całości (wchłanianie spada wraz ze wzrostem dawki). Lek metabolizowany w 30%.

Zastosowanie

Metotreksat jest obecnie stosowany przede wszystkim w chorobach nowotworowych . Stosowany w ostrej białaczce limfatycznej , ostrej białaczce szpikowej , nabłoniaku kosmówkowym , raku sutka , raku jajnika , raku płuca , nasieniaku , mięsaku kościopochodnym oraz nowotworach litych głowy i szyi. Znajduje zastosowanie jako lek immunosupresyjny również w leczeniu ciężkich postaci łuszczycy oraz ciężkich postaci chorób reumatoidalnych takich jak, reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa .

Możliwe skutki uboczne

Lek jest bardzo toksyczny. Jego stężenie we krwi powinno być monitorowane, dla większego bezpieczeństwa jego stosowania. Przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego . Przenika również do jam surowiczych ciała, jamy otrzewnowej , jamy opłucnej . Powolna eliminacja leku z płynu wysiękowego przedłuża jego toksyczne działanie na organizm. W dużych dawkach może powodować niewydolność nerek , wątroby , zapalenia skóry, naczyń krwionośnych. Uszkadza również szpik , uszkadza błony śluzowe. może powodować stany zapalne błony śluzowej , biegunki, nudności , nadżerki , wypadanie włosów . Podany dokanałowo jest również neurotoksyczny. Ciężkość objawów jest ściśle uzależniona od czasu ekspozycji na lek i wzrasta po 48 godzinach jego stosowania.

Profilaktycznie należy dążyć do nawodnienia chorego i alkalizacji jego moczu , co pozwala zmniejszyć ekspozycje na metotreksat i nieco obniżyć częstość występowania działań niepożądanych . Konieczne jest obniżenie dawki u chorych z niewydolnością nerek. W razie zatrucia podaje się folinian wapnia.

Interakcje

Lek będzie zmieniał właściwości w połączeniu z lekami o zakwaszających właściwościach, takich jak salicylany , sulfonamidy , fenylbutazon , fenytoina . W połączeniu z tymi lekami konieczne jest obniżenie dawki. Gryzeofulwina przyśpiesza jego metabolizm i zmniejsza jego działanie.

Przypisy

  1. Metotreksat – podsumowanie ( ang. ). PubChem Public Chemical Database.
  2. Metotreksat – karta leku (APRD00353) ( ang. ). DrugBank.
  3. Karta charakterystyki . ( pol. ). [dostęp 11 grudnia 2008]. 

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Metotreksat":

Łuszczyca ...

Liszaj płaski ...

Enzymy wysycenia dla reakcji enzymatycznej ukazująca zależność szybkości reakcji (V) od stężenia substratu ()gdzie: V0 – szybkość początkowa, S – stężenie substratu, Km – stała ...

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ...

Kategoria:Substancje toksyczne ...

Metotreksat MetotreksatOgólne informacjeNomenklatura systematyczna ( IUPAC ):kwas (S)-2-(4-(((2,4-diaminopterydyno-6-ylo)metylo) (metylo)amino)benzamido)pentanodiowyWzór sumarycznyC20H22N8O5 SMILES OC(=O)CCC(C(=O)O)NC(=O)c3ccc(cc3) N(C)Cc2cnc1nc(N)nc(N)c1n2 Masa molowa 454,44 g / mol Identyfikacja Numer CAS 59-05-2 PubChem 126941 DrugBank APRD00353Właściwości Temperatura topnienia 182 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Metotreksat":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie