Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Meryl Streep

Meryl Streep

Meryl Streep
Meryl Streep w 2004 roku w Petersburgu .
Prawdziwe
nazwisko
Mary Louise Streep
Data i miejsce
urodzenia
22 czerwca 1949
Summit , New Jersey
Zawód aktorka
Małżonek (ka)Don Gummer (od 1978)
Lata aktywności1977 − nadal
Strona internetowa
Profil w bazie IMDb
Profil w bazie Filmweb.pl
Profil w bazie Stopklatka.pl
Meryl Streep w San Sebastián w 2008 roku.

Meryl Streep, właśc. Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit ) – amerykańska aktorka filmowa i teatralna . Od trzydziestu lat jest uważana przez Zone Europe i Amerykańską Akademię Filmową za najwybitniejszą aktorkę w dziejach kina. Zdobywczyni dwóch Oscarów , łącznie nominowana do tej nagrody aż 16 razy, co jest rekordem wśród aktorek. Ponadto 25 razy nominowana do Złotego Globu – w sumie zdobyła siedem tych nagród.

Spis treści

Życiorys

Na Yale studiowała w School of Drama (razem z Sigourney Weaver ). Po ukończeniu studiów rozpoczęła karierę na Broadwayu . Pierwsze sukcesy odniosła na deskach teatru Public Theatre. Występ w sztuce 27 Wagons Full of Cotton Tennessee Williamsa przyniósł jej nominację do nagrody Tony . W 1976 brała udział w New York Shakespearean Festival.

Na wielkim ekranie debiutowała rok później w Julii Freda Zinnemanna . Już za drugą rolę kinową – w Łowcy jeleni – została nominowana do Oscara w 1978 . W tym samym roku telewizyjny miniserial Holocaust przyniósł jej nagrodę Emmy . Pierwszego Oscara zdobyła za rolę w Sprawie Kramerów (najlepsza aktorka w roli drugoplanowej, 1979 ), kolejną już za pierwszoplanową kreację w Wyborze Zofii w 1982 . W ekranizacji powieści Williama Styrona zagrała tytułową Zofię, Polkę która po przejściu Auschwitz próbuje ułożyć sobie na nowo życie w USA.

Role z przełomu lat 70. i 80. potwierdziły opinię o jej niesamowitym talencie. Zagrała m.in. w Manhattan Woody'ego Allena i melodramacie Kochanica Francuza (na podstawie prozy Johna Fowlesa ), gdzie partnerował jej Jeremy Irons . W 1985 zagrała w Pożegnanie z Afryką Sydneya Pollacka według powieści Karen Blixen . Tym razem partnerował jej Robert Redford . Film odniósł ogromny sukces. W latach 80. wybierała najczęściej role kobiet po przejściach, z bogatym bagażem doświadczeń. W kolejnej dekadzie XX wieku zaczęła występować również w komediach. W 1992 zagrała w Ze śmiercią jej do twarzy. Obok Meryl wystąpili w nim Goldie Hawn , Isabella Rossellini i Bruce Willis . Sensację wzbudził udział Meryl Streep w Dzikiej rzece , obraz ten jest jedynym filmem akcji w którym wystąpiła (nominacja do Złotego Globu).

W 1999 otrzymała kolejną nominację do Oscara za film Koncert na 50 serc . Rok 2002 to role w dwóch głośnych dziełach: Godzinach i Adaptacji – mogła w nich ponownie ukazać swój wielki talent dramatyczny. W pierwszym obrazie partnerowały jej Nicole Kidman (odtwórczyni głównej roli – pisarki Virginii Woolf , nagrodzona Oscarem i Złotym Globem) oraz Julianne Moore . Za kreację redaktorki w wydawnictwie, Clarissy Vaughn w Godzinach opiekującej się umierającym na AIDS przyjacielem, otrzymała nominację do Złotego Globu. Złoty Glob w 2002 roku odebrała dla najlepszej aktorki drugoplanowej za Adaptację (była również nominowana do Oscara). Rok później aktorka zgodziła się zagrać w miniserialu telewizyjnym Anioły w Ameryce u boku takich gwiazd jak Emma Thompson i Al Pacino . Serial zyskał ogromną popularność w USA, a Meryl otrzymała nagrodę Emmy i kolejny Złoty Glob.

W 2005 była ponownie nominowana do Złotego Globu ( Kandydat ). W 2006 zaproponowano jej rolę w filmie na podstawie bestsellerowej powieści Lauren Weisberger Diabeł ubiera się u Prady , w której autorka opisuje swoje przeżycia z okresu gdy pracowała jako asystentka redaktor naczelnej amerykańskiego Vogue Anny Wintour . Grająca Mirandę Priestly (postać wzorowana na Wintour) Streep otrzymała Złoty Glob i czternastą nominację do Oscara.

W 2008 roku przyjęła rolę Donny Sheridan w ekranizacji kultowego musicalu " Mamma Mia! ", na podstawie piosenek Abby . Prócz niej zagrały gwiazdy takie jak Pierce Brosnan , Colin Firth czy Julie Walters .

22 stycznia 2009 roku została nominowana po raz 15. do Oscara za rolę siostry Aloysius w filmie Wątpliwość , lecz przegrała z Kate Winslet .

W 2009 roku zagrała w komedii biograficznej Julie i Julia , w której wcieliła się w rolę słynnej amerykańskiej kucharki Julii Child . Zarówno rola w tej komedii jak i w komedii romantycznej To skomplikowane przynoszą Meryl 24. i 25. nominację do Złotego Globu za rok 2009. Nominacje aktorka odebrała w jednej kategorii: najlepsza aktorka w filmie komediowym lub musicalu . Aktorka otrzymała nagrodę (siódmą w swojej karierze) za udział w filmie Julie i Julia .

2 lutego 2010 roku została nominowana po raz 16. do Oscara za rolę Julii Child w filmie Julie i Julia . 29 maja 2010 roku aktorka została doktorem honoris causa Uniwersytetu Harvarda .

Życie prywatne

Była zaręczona z Johnem Cazale , który w 1978 zmarł na raka. Pod koniec tego samego roku poznała Donalda Gummera. W 1978 roku wyszła za niego za mąż. Mają czworo dzieci: syna Henry'ego (1979) i 3 córki: Mamie (1983), Grace Jane (1986) i Louisę Jacobson (1991).

Filmografia

Filmy fabularne
Seriale telewizyjne
 • 2003: Anioły w Ameryce (Angels in America) jako Hannah Porter Pitt / Ethel Greenglass Rosenberg / Anioł z Australii / Rabbi Isidor Chemelwitz
 • 2003: Freedom: A History of Us jako Margaret Chase Smith / Abigail Adams / Mary Easty / Matka Jones
 • 1999: Bobby kontra wapniaki (King of the Hill) jako Ciotka Esme Dauterive
 • 1994: Simpsonowie (The Simpsons) jako Jessica Lovejoy (głos)
 • 1978: Holocaust jako Inga Helms Weiss

Ciekawostki

 • Została umieszczona na liście 12. Najbardziej Obiecujących Nowych Aktorów roku 1977 w John Willis' Screen World, Vol. 29.
 • Pierwotnie to ona miała zagrać rolę Mashy w Królu komedii ( 1982 ) Martina Scorsese . Jej miejsce zajęła Sandra Bernhard .
 • Razem z Madonną była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Velmy Von Tussle w filmie Lakier do włosów ( 2007 ), którą ostatecznie zagrała Michelle Pfeiffer .
 • Sydney Pollack chciał aby to Meryl zagrała rolę Tammy Hemphill w filmie Firma ( 1993 ), jednak aktorka odrzuciła tę ofertę. Ostatecznie rola przypadła w udziale Holly Hunter , która w 1994 roku została wyróżniona nominacją do Oscara.
 • Pierwotnie to ona miała zagrać rolę Louelli Parsons w filmie Obywatel Welles ( 1999 ), jednak ostatecznie straciła ją, kiedy formę projektu zmieniono na telewizyjny. Ostatecznie angaż otrzymała Brenda Blethyn .
 • Odrzuciła rolę Rosalie Boca w filmie Kocham cię na zabój ( 1990 ). Streep zasugerowała, aby powierzono ją Tracey Ullman (aktorki zaprzyjaźniły się podczas zdjęć do filmu Obfitość z 1985 roku). Ullman otrzymała angaż.
 • John Waters wyznał w jednym z wywiadów, że bardzo zależało mu, aby Meryl zagrała rolę Sylvii Stickles w zwariowanej komedii Apetyt na seks ( 2004 ), jednak nigdy nie złożył jej konkretnej oferty. Ostatecznie rola przypadła w udziale Tracey Ullman .

Nominacje do Oscara

RokFilmKategoriaWynik
1979 Łowca jeleni Najlepsza aktorka drugoplanowa Nominacja
1980 Sprawa Kramerów Najlepsza aktorka drugoplanowaWygrana
1982 Kochanica Francuza Najlepsza aktorka pierwszoplanowa Nominacja
1983 Wybór Zofii Najlepsza aktorka pierwszoplanowaWygrana
1984 Silkwood Najlepsza aktorka pierwszoplanowaNominacja
1985 Pożegnanie z Afryką Najlepsza aktorka pierwszoplanowaNominacja
1988 Chwasty Najlepsza aktorka pierwszoplanowaNominacja
1989 Krzyk w ciemności Najlepsza aktorka pierwszoplanowaNominacja
1991 Pocztówki znad krawędzi Najlepsza aktorka pierwszoplanowaNominacja
1996 Co się wydarzyło w Madison County Najlepsza aktorka pierwszoplanowaNominacja
1999 Jedyna prawdziwa rzecz Najlepsza aktorka pierwszoplanowaNominacja
2000 Koncert na 50 serc Najlepsza aktorka pierwszoplanowaNominacja
2003 Adaptacja Najlepsza aktorka drugoplanowaNominacja
2007 Diabeł ubiera się u Prady Najlepsza aktorka pierwszoplanowaNominacja
2009 Wątpliwość Najlepsza aktorka pierwszoplanowaNominacja
2010 Julie i Julia Najlepsza aktorka pierwszoplanowaNominacja

Linki zewnętrzne


Nagrody
Poprzednik
Katharine Hepburn
za Nad złotym stawem
Oscar dla Najlepszej aktorki pierwszoplanowej
1983
za Wybór Zofii
Następca
Shirley MacLaine
za Czułe słówka
Poprzednik
Maggie Smith
za Suita kalifornijska
Oscar dla Najlepszej aktorki drugoplanowej
1980
za Sprawa Kramerów
Następca
Mary Steenburgen
za Melvin i Howard
Poprzednik
Judy Davis
za Moja wspaniała kariera
BAFTA dla Najlepszej aktorki pierwszoplanowej
1981
za Kochanica Francuza
Następca
Katharine Hepburn
za Nad złotym stawem
Poprzednik
Halle Berry
za Czekając na wyrok
Srebrny Niedźwiedź dla Najlepszej aktorki
2003
za Godziny
(wraz z Nicole Kidman i Julianne Moore )
Następca
Charlize Theron za Monster i Catalina Sandino Moreno za Maria łaski pełna
Poprzednik
Jodhi May, Barbara Hershey i Linda Mvusi
za Świat na uboczu
Festiwal Filmowy w Cannes
Najlepsza aktorka

1989
za Krzyk w ciemności
Następca
Krystyna Janda
za PrzesłuchanieInne hasła zawierające informacje o "Meryl Streep":

1987 ...

1949 Lionel Richie , amerykański piosenkarz 21 czerwca - Jan Kochanowski , polski polityk 22 czerwca - Meryl Streep ,amerykańska aktorka filmowa i teatralna 29 czerwca - Piotr Bednarz , działacz opozycji ...

Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej Erica Glenda Jackson - Stevie jako Stevie Smith Geraldine Page - Wnętrza jako Eve 1979 : Meryl Streep - Sprawa Kramerów jako Joanna Kramernominacje: Jill Clayburgh - Księżyc jako ...

82. ceremonia wręczenia Oscarów otrzymał nominację w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. ArtyściWśród kategorii aktorskich króluje Meryl Streep , aktorka, która otrzymała swoją 16. nominację do Oscara. Streep została ...

Złote Globy 2009 Julia w reżyserii Nory Ephron .Gwiazdą dwóch ostatnich wyżej wymienionych filmów jest aktorka Meryl Streep , która otrzymała w tym roku 24. i 25. nominację do ...

Sigourney Weaver filmografia4 Przypisy5 Linki zewnętrzne ŻyciorysStudiowała sztukę teatralną na uniwersytecie Yale (razem z Meryl Streep ), karierę aktorską rozpoczęła w 1976. Znana m.in. z ról w ...

Viola Davis Lane . Jej następny film Wątpliwość , gdzie Davis gra z takimi sławami jak Meryl Streep , Philip Seymour Hoffman czy Amy Adams został bardzo wysoko oceniony ...

1949 w filmie – Jim Broadbent , brytyjski aktor 31 maja – Tom Berenger , aktor 22 czerwca – Meryl Streep , amerykańska aktorka 7 lipca – Shelley Duvall , aktorka 29 lipca – Jerzy ...

Meryl Streep Meryl StreepMeryl Streep w 2004 roku w Petersburgu .PrawdziwenazwiskoMary Louise StreepData i miejsceurodzenia 22 ...

William Hurt in Space, 1998 ), dramacie Jedyna prawdziwa rzecz (One True Thing, 1998 ) z Meryl Streep i Renee Zellweger , dramacie Istvána Szabó Kropla słońca (Sunshine, 1999 ) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Meryl Streep":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie