Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Mccheta-Mtianetia

Mccheta-Mtianetia

Region
Mccheta-Mtianetia
მცხეთა-მთიანეთის მხარე
Położenie na mapie kraju
Państwo   Gruzja
Stolica Mccheta
Powierzchnia 6785 km²
Ludność ( 2002 )
•  liczba ludności

125 000
Kod ISO 3166-2 GE-MM
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba prowincji5

Mccheta-Mtianetia ( gruz. : მცხეთა-მთიანეთის) - region północnej Gruzji , ze stolicą w Mccheta . Przez cały ten region przebiega Gruzińska Droga Wojenna - główny szlak prowadzący z Tbilisi do Władykaukazu , przechodzący w poprzek Wielkiego Kaukazu . W 1994  r. Mccheta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO .

Spis treści

Geografia

Prowincje Mccheta-Mtianetia:

Główny ośrodek narciarski Gruzji - Gudauri

Region od zachodu graniczy z Wewnętrzną Kartlią , od południa z Dolną Kartlią oraz Tbilisi , od wschodu z Kachetią . Północna granica jest jednocześnie granicą państwa z Rosją .

Mccheta-Mtianetia to region głównie rolniczy. Uprawa owoców i warzyw rozwinęła się na południu regionu, natomiast hodowla zwierząt zdominowała północne górskie prowincje: Kazbegi oraz Tianeti. Główne uprawy regionu to: kukurydza (5000 ha; 12000 ton) i owoce (4000 ha; 1000 ton). Trzy tysiące hektarów ziemi przeznaczono na pastwiska [1].

Przemysł skoncentrowany jest głównie w Mcchecie oraz Duszeti. Główny ośrodek narciarski Gruzji mieści się w Gudauri, przy Gruzińskiej Drodze Wojennej .

Zabytki

Gruzińska Droga Wojenna jest głównym szlakiem przechodzącym w poprzek Wielkiego Kaukazu . Biegnie z Tbilisi (w Gruzji ) do Władykaukazu (w Osetii Północnej ) łącząc regiony Południowego i Północnego Kaukazu. Gruzińska Droga Wojenna ma długość 208 km a w najwyższym punkcie, tj. na Przełęczy Krzyżowej wznosi się na wysokość 2379 m n.p.m. Szlak dobrze znany był już w starożytności. Od początku wykorzystywały go armie (np. rzymskie, perskie, mongolskie), kupcy a nawet całe ludy wędrujące między Azją i Europą . W czasach gruzińskiej monarchii szlak ten był mocno ufortyfikowany i najczęściej podległy bezpośrednio królom. Do największych atrakcji leżących wzdłuż tej trasy należą: twierdza Ananuri , ośrodek narciarstwa w Gudauri, kościół Cminda Sameba - Gergeti (Świętej Trójcy), góra Kazbek , Wąwóz Darialski .

Twierdza Ananuri

Ananuri jest twierdzą leżącą nad rzeką Aragwi, około 66km na północ od Tbilisi. Pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku . Forteca należała niegdyś do książąt Aragwi, którzy panowali na tych terenach od XIII wieku . Zamek był świadkiem kilkunastu bitew. Krajobrazowi urok dodają turkusowe wody sztucznego Jeziora Żinwalskiego, które znajduje się tuż poniżej murów twierdzy.

Klasztor Cminda Sameba , w oddali góra Kazbek

Na końcu Gruzińskiej Drogi Wojennej po gruzińskiej stronie znajduje się klasztor Cminda Sameba (Świętej Trójcy). Położony niedaleko wioski Gergeti, blisko granicy z Rosją , w pobliżu miasteczka Stepancminda (dawniej Kazbegi ). Kościół umiejscowiony jest na wzgórzu, na wysokości 2170 m n.p.m., na lewym brzegu rzeki Terek , nad klasztorem góruje szczyt Kazbek . Klasztor został zbudowany w XIV wieku .

Katedra Sweti Cchoweli

Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji. Była to pierwsza stolica Królestwa Gruzji, to tam, w 317 r. przyjęto Chrześcijaństwo. Katedra Sweti Cchoweli jest jednym z najważniejszych zabytków kultury, sztuki i architektury gruzińskiej. Budowę katedry rozpoczęto w XI wieku , odbywały się w niej uroczystości konsekracyjne królów i przywódców kościoła, śluby i chrzty koronowanych głów, chowani tu byli przywódcy narodu i kościoła (niektóre groby przetrwały do dziś). Sweti Cchoweli podczas najazdów służyła za schronienie mieszkańcom miasta i okolicznych wiosek.

Zlokalizowany w północnej części miasta kościół Samtawro jest jednym z najważniejszych zabytków Mcchety. Zespół architektoniczny Samtawro składa się z budynków o różnym charakterze. Powstanie pierwszej budowli w tym miejscu należy odnieść do okresu przyjęcia przez Gruzinów chrześcijaństwa, czyli lata 30. IV wieku.

Niedaleko miasta Mccheta położony jest prawosławny monastyr Dżwari z VI wieku . Jest to czteroapsydowa świątynia (tzw. tetrakonchos), bardzo popularny typ architektoniczny w całym Południowym Kaukazie . Kościół ten służył jako wzór przy budowie innych świątyń. Przez wieki budynki monastyru ulegały zniszczeniu na skutek erozji oraz niewłaściwego utrzymania i braku konserwacji. Jest on obecnie wpisany na listę stu najbardziej zagrożonych zniszczeniem zabytków świata.

Linki zewnętrzne

Przypisy

Na mapach: 42°17'N 44°45'E / 42.283, 44.75


Inne hasła zawierające informacje o "Mccheta-Mtianetia":

Tbilisi ...

Kategoria:Podział administracyjny Gruzji ...

Mccheta-Mtianetia RegionMccheta-Mtianetiaმცხეთა-მთიანეთის მხარეPołożenie na mapie kraju Państwo   Gruzja Stolica Mccheta Powierzchnia 6785 km² Ludność ( 2002 )•  liczba ludności 125 000Kod ISO 3166-2 GE-MMSzczegółowy podział administracyjnyLiczba prowincji5Mccheta-Mtianetia ...

Dolna Kartlia ...

Podział administracyjny Gruzji ...

Achalgori ...

Kartlia ...

Mccheta ...

Wachtang Gorgasali ...

Kura (rzeka) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mccheta-Mtianetia":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie