Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Miltiades

Miltiades Młodszy - (gr. Μιλτιάδης, ok. 554 p.n.e. - 488 p.n.e.) to polityk i wódz ateński. Zwycięzca spod Maratonu, ojciec Kimona.

W latach 525-524 p.n.e. był archontem w Atenach. Około 516 p.n.e. wyruszył na czele niewielkiego, świetnie uzbrojonego oddziału na Chersonez, gdzie miał zabezpieczyć interesy Aten. Objął tam władze tyrańską po śmierci starszego brata Stesagorasa, następcy ich stryja Miltiadesa Starszego. Uczestniczył w perskiej wyprawie na Scytów około 513 p.n.e. Próbował nakłonić innego towarzyszącego Persom greckiego dowódcę, Histiajosa, by zniszczył pilnowany przez Greków most na Dunaju i uniemożliwił w ten sposób ucieczkę perskiej armii z ziem Scytów. Niektórzy historycy podważają tę relację wskazując na to, że perski król, który wycofał się przez niezniszczony most, nie odebrał Miltiadesowi władzy w Chersonezie.

Wziął udział w powstaniu jońskim przeciwko Persom, które wybuchło w 499 p.n.e. Gdy Persowie zdławili powstanie uciekł z Chersonezu i wrócił do Aten (493 p.n.e.). Stanął tam na czele ugrupowania antyperskiego. Sprzyjający Persji Alkmeonidzi oskarżyli go o tyranię w Chersonezie, ale został uniewinniony.

W 490 p.n.e., gdy perska armia wyruszyła przeciwko Atenom został wybrany jednym z 10 strategów. Przekonał Ateńczyków, by nie bronić się w mieście, tylko wyruszyć naprzeciw wrogom. Obie armie spotkały się na maratońskiej równinie na wschód od Aten. Po kilku dniach oczekiwania Miltiades przekonał archonta Kallimacha, zwierzchnika strategów, by zaatakować Persów. W dniu, w którym wojskami ateńskimi dowodził Miltiades, Grecy zaatakowali i pokonali liczniejszych Persów. Swój sukces Miltiades zawdzięczał zdecydowaniu i znajomości perskiej armii. Wdzięczni Ateńczycy wystawili mu posąg.

Będąc bożyszczem ludu, Miltiades łatwo przekonał Ateńczyków, by ukarali wyspę Paros, która poddała się Persom bez walki. Oblężenie Paros w 489 p.n.e. zakończyło się jednak klęską. Wtedy zaatakowali polityczni przeciwnicy Miltiadesa i oskarżyli go o oszukanie ateńskiego ludu (Miltiades obiecywał łatwe zwycięstwo i łupy). Skazano go na ogromną grzywnę 50 talentów. Wkrótce potem Miltiades zmarł w więzieniu od rany odniesionej na Paros. Grzywnę spłacił jego syn Kimon.


Inne hasła zawierające informacje o "Miltiades":

Archont ...

516 p.n.e. ...

449 p.n.e. ...

Imroz ...

Kimon ...

Wojny perskie ...

493 p.n.e. ...

Kategoria:Starożytni Ateńczycy ...

Milcjades MilcjadesMiltiadesŚwięty Kościoła katolickiegoPapieżMilcjadesData urodzenia Afryka Data i miejsce śmierci11 stycznia 314 Rzym , Cesarstwo zachodniorzymskie Wyznanie chrześcijaństwo Kościół rzymskokatolicki Pontyfikat 2 lipca ...

Poczet papieży I Marcellus 27 maja 308 – 16 stycznia 309 31. Euzebiusz Eusebius 18 kwietnia 309 – 17 sierpnia 309 32. Milcjades Miltiades Afryka 2 lipca 311 – 11 stycznia 314 33. Sylwester I Silvester 31 stycznia 314 – 31 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Miltiades":

008c. Grecja (plansza 4) Miltiades Grecja Po zdobyciu kolonii greckich w Azji Mniejszej w 490 r.p.n.e., Dariusz ...

011a Wojny Greków z Persami (plansza 5) ...

008c. Grecja (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie