Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Amnesty International

Amnesty International - międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.

Amnesty International finansuje swoją działalność głównie ze składek członkowskich i datków od indywidualnych osób. Amnesty nie przyjmuje jakiejkolwiek pomocy rządowej, a przyjmowanie datków od przedsiębiorstw i innych organizacji podlega licznym obostrzeniom.

Zasadami działania Amnesty International jest pełna niezależność polityczna i finansowa oraz maksymalny obiektywizm. Mimo to, jest ona często w wielu krajach (głównie tych, które często represjonują swoich obywateli) oskarżana o wspieranie Zachodu i propagowanie jego idei. Przeczą temu jednak akcje wymierzone w obronę przed rządami wielu krajów zachodnich, takie jak protesty przeciwko torturom i pozasądowemu przetrzymywaniu ludzi przez USA w Guantanamo.

Amnesty International liczy obecnie 2 mln i 200 tys. członków w 150 krajach świata. Centrala AI – tzw. międzynarodowy sekretariat – znajduje się w Londynie. Obecną sekretarz generalną AI jest Irene Khan. Oficjalnym hymnem organizacji jest piosenka "One" zespołu U2.

Historia

Geneza
Początki Amnesty International sięgają listopada 1960, kiedy brytyjski prawnik, Peter Benenson przeczytał w prasie o dwóch portugalskich studentkach skazanych na 7 lat więzienia za wzniesienie toastu za wolność. 28 maja 1961 roku w londyńskim tygodniku The Observer pojawił się jego artykuł pt. Zapomniani więźniowie, wzywający do solidarnego działania w obronie więźniów sumienia (osób więzionych za wyrażanie swoich poglądów, które nie stosowały przemocy, ani nie nawoływały do nienawiści) oraz sprzeciwu wobec ustawicznego łamania praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez rządy wielu państw.

Rozwój międzynarodowego ruchu
W lipcu 1961 roku odbyło się międzynarodowe spotkanie sympatyków apelu Petera Benensona, na którym podjęto decyzję o utworzeniu międzynarodowego ruchu na rzecz obrony wolności wyrażania opinii i wyznawania religii.

W londyńskiej dzielnicy Mitre Court powstały biuro i biblioteka, gromadząca informacje o przykładach naruszenia praw człowieka (w 1962 roku było tam już 1200 udokumentowanych spraw).

Pierwsze grupy powstały w: Wielkiej Brytanii, RFN, Holandii, Włoszech oraz Szwajcarii i działały przez tzw. „sieć trójek”- każda z nich zajmowała się trzema więźniami sumienia z trzech głównych obszarów polityczno-ekonomicznych świata: państw kapitalistycznych, socjalistycznych i rozwijających się.

W ciągu kolejnych lat następował rozwój struktur organizacji, która na konferencji belgijskiej w 1962 roku przyjęła nazwę Amnesty International. W tym samym roku powstał Fundusz Więźniów Sumienia (służący pomocą więźniom i ich rodzinom). Rok później Międzynarodowy Komitet Wykonawczy (IEC), Międzynarodowy Sekretariat (siedziba AI) oraz Biuro Badawcze, na bieżąco śledzące losy więźniów.

AI szybko zyskiwała międzynarodowe znaczenie. Już w 1962 roku nowe grupy powstały w Norwegii, Szwecji, Danii, Belgii, Grecji, Australii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych. Organizacja uzyskała statusy konsultacyjne przy ONZ (1964 r.), Radzie Europy (1965 r.) i UNESCO (1969 r.).

Pierwsza Pilna Akcja
19 marca 1973 roku AI wydała swoją pierwszą Pilną Akcję w sprawie brazylijskiego profesora Luiza Basilio Rossi, aresztowanego ze względów politycznych. Profesor przyznał, że pomoc AI miała dla niego ogromne znaczenie: Wiedziałem, że moja sprawa zyskała duży rozgłos. Wiedziałem również, że dzięki temu nie mogli mnie już zabić.

Misje i kampanie w obronie praw człowieka

Począwszy od 1962 roku AI organizowało misje do państw podejrzanych o łamanie praw człowieka (począwszy od Ghany, Czechosłowacji, Portugalii i NRD).

W 1973 roku rząd chilijski zezwolił organizacji na przeprowadzenie na miejscu dochodzenia w sprawie oskarżeń o masowe naruszanie praw człowieka. Rok później ukazał się raport opisujący prześladowania, tortury i egzekucje za rządu Pinocheta.

Kolejne światowe akcje w obronie praw człowieka dotyczyły:

  • Afryki Południowej, Paragwaju, Pakistanu i Tanzanii (1977 r.),
  • Korei Południowej, Kostaryki, Turcji (1980 r.),
  • Afganistanu i Chile (1986 r.),
  • Sri Lanki i w Birmy (1990 r.),
  • Jugosławii i Peru (1991 r.),
  • Bośni i Hercegowiny, Indonezji i Kolumbii (1994 r.),
  • Turcji i Chin (1996 r.),
  • Bośni i Hercegowiny (1998 r.),
  • Arabii Saudyjskiej (2000 r.).
W 1983 roku opublikowano specjalny raport na temat zabójstw politycznych popełnianych na zlecenie rządów.

W 1994 roku rozpoczęła się światowa kampania przeciwko zaginięciom i zbrodniom politycznym pod hasłem Życie w cieniu kłamstwa.

Kampanie przeciwko karze śmierci

Pierwsza światowa akcja przeciwko karze śmierci odbyła się w 1981 roku.

Kolejna rozpoczęła się w 1988 roku. Rok wcześniej AI wydało raport stwierdzający, że stosowanie kary śmierci w Stanach Zjednoczonych jest niezgodne z międzynarodowymi postanowieniami, decyzje o jej stosowaniu mają często podłoże rasistowskie i są wydawane arbitralnie.

W 1989 roku ukazało się studium na temat kary śmierci pt. Kiedy państwo zabija.

Kolejne kampanie dotyczyły konkretnych państw:
  • krajów bałtyckich w 1993 roku,
  • państw byłego Związku Radzieckiego w 1995 roku.
Koncerty

W 1976 roku odbył się pierwszy koncert charytatywny pt. Secret Policeman’s Ball z Johnem Cleese’em i grupą Monty Pythona. Kolejne miały miejsce w latach: 1977, 1978, 1981 i 1987. Wzięli w nich udział m.in. Peter Gabriel, Duran Duran, Mark Knopfler, Eric Clapton i Phil Collins.

W 1986 roku amerykańska sekcja AI zorganizowała wielki rockowy koncert pt. Spisek na rzecz Nadziei, w którym udział wzięli m.in. Sting, U2, Bryan Adams, Peter Gabriel, Lou Reed, The Neville Brothers.

W 1988 roku rozpoczęła się trasa koncertowa pod hasłem Prawa Człowieka Teraz!, obejmująca 18 miast w 15 krajach. Uczestniczyli w niej m.in. Sting oraz Bruce Springsteen.



Nagrody

W listopadzie 1977 w Oslo Amnesty International otrzymało Pokojową Nagrodę Nobla za wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości a tym samym pokoju na całym świecie.

Rok później organizacja odebrała Nagrodę Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych za szczególny wkład w ochronę praw człowieka, a w 2001 roku The Revolution Awards 2001 za najlepsze wykorzystanie internetu w obronie praw człowieka.

W 1994 MTV doceniając jej wkład w rozwój praw człowieka uhonorowała tę organizację nagrodą Free Your Mind


Inne hasła zawierające informacje o "Amnesty International":

Oddychanie komórkowe ...

Tampere ...

Wiktor Sukiennicki ...

1972 ...

Taylor Swift ...

Paź ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

David Garrick ...

1977 Roger Guillemin , Andrew Schally , Rosalyn Yalow z literatury – Vicente Aleixandre nagroda pokojowa – Amnesty International z ekonomii – Bertil Ohlin , James Meade Zobacz też Oskary w roku ...

Skala termometryczna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Amnesty International":

229. Górnictwo,kopalnictwo i przetwórstwo przemysłowe w Polsce (plansza 19) ...

239. Konflikty i wspólne wartości (plansza 11) ...

42. Ochrona praw człowieka (plansza 23) informacji) Organizacje pozarządowe (monitorują, edukują, uświadamiają problemy, opiekują się np. uchodźcami) Czerwony Krzyż (1864) Amnesty International (1961) Międzynarodowa Helsińska Federacja Praw Człowieka (1982) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie