Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Medellín

Medellín

Na mapach: 6°15'N 75°35'W / 6.25, -75.583

Medellín
Herb
Flaga
Herb MedellínFlaga Medellín
Państwo   Kolumbia
departmanet Antioquia
burmistrz Alfonso Salazar
Powierzchnia 380,64 km²
Położenie6° 15' N
75° 35' W
Wysokość1538 m n.p.m.
Ludność (2006)
•  liczba ludności
•  gęstość
•  aglomeracja

2 071 392
5442 os./km²
3 263 949
Położenie na mapie Kolumbii

Medellín
Położenie na mapie
Strona internetowa miasta

Medellín – drugie pod względem wielkości miasto w Kolumbii , stolica departamentu Antioquia .

2,1 mln mieszkańców w 2004 roku (1,8 mln w 1998); aglomeracja: 3,3 mln mieszkańców osób (1995).

Przemysł włókienniczy, odzieżowy, spożywczy, cementowy, drzewny, chemiczny i elektrotechniczny. Duży węzeł komunikacyjny przy Drodze Panamerykańskiej , 2 międzynarodowe porty lotnicze: Jose Maria Cordova International Airport i Olaya Herrera International Airport, 5 uniwersytetów. Liczne festiwale między innymi: La Feria de las Flores czy parada mitów i legend.

Panorama Medellín


Spis treści

Miasta partnerskie

Ciekawostki

  • Według badań Interpolu najniebezpieczniejsze miasto świata do roku 2003, kiedy przestępczość zaczęła spadać. Obecnie liczba morderstw rocznie waha się na poziomie 700. Tym samym znacznie niebezpieczniejsze jest np: amerykańskie Detroit - ok. 500, przy ponad 2 razy mniejszej liczby mieszkańców.
  • W Medellín urodził się kolumbijski piosenkarz, Juanes , aktor Juan Pablo Llano oraz Jorge Franco , pisarz, autor słynnej Rosario Tijeras, działał tam też Pablo Escobar .
  • Medellín to jedna z narkotykowych stolic świata i w związku z tym popularne w Ameryce jest przysłowie "Naćpany jak mucha z Medellín".
  • Na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej rozgrywanych w USA w 1994 roku w drugim meczu drużyny Kolumbii przeciwko gospodarzom turnieju Stanom Zjednoczonym kolumbijski piłkarz Andrés Escobar strzelił bramkę samobójczą, przez co Kolumbia przegrała 2-1 i praktycznie zaprzepaściła szansę awansu do kolejnej fazy turnieju. 6 lipca 1994, po powrocie do kraju, Escobar wychodząc z restauracji został napadnięty i zastrzelony przez Humberto Muñoz Castro, który oddał w jego kierunku 12 strzałów, przy każdym krzycząc "gol". Miała być to zemsta za samobójczego gola na Mistrzostwach Świata. Piłkarz został przewieziony do szpitala, gdzie w skutek obrażeń zmarł. Sprawca został skazany na 43 lata więzienia, później jednak skrócono karę do 26 lat, a w 2005 roku wyszedł na wolność za dobre sprawowanie.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Medellín":

Kokaina ...

1234 po zaciętych walkach z Maurami , zdobył miasto i zamek Medellin (dzisiaj miejscowość Medellín w prowincji Badajoz w Hiszpanii ). Karakorum stało się stolicą Imperium Mongolskiego .Pierwszy raz ...

Maracay ...

Geografia Kolumbii ...

Medellín Na mapach: 6°15'N 75°35'W / 6.25, -75.583 MedellínHerbFlagaHerb MedellínFlaga Medellín Państwo   Kolumbia departmanet Antioquia burmistrz Alfonso Salazar Powierzchnia 380,64 km² Położenie6° 15' N 75° 35' W Wysokość1538 m n.p.m. Ludność (2006)•  liczba ludności •  gęstość •  aglomeracja 2 071 ...

Álvaro Uribe ...

Podział administracyjny Kolumbii ...

Antioquia ...

Risaralda ...

Sincelejo ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Medellín":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie