Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

maszyna parowa

maszyna parowa to parowy silnik tłokowy. Czasem do maszyn parowych zalicza się pompy parowe powstałe przed silnikiem tłokowym. Za wynalazcę maszyny parowej uważa się Jamesa Watta, który w 1763 roku udoskonalił atmosferyczny silnik parowy zbudowany wcześniej przez T. Newcomena.

Działanie

Spalając pod napełnionym kotłem drewno bądź węgiel, doprowadzano wodę do wrzenia. Wytworzona w ten sposób para była doprowadzana przez układ rozrządu[1] do cylindra. Tłok wprawiany był w ruch poprzez naprzemienne wpuszczanie będącej pod wysokim ciśnieniem pary do przedniej i tylnej części cylindra (rozdzielonych tłokiem). Następnie za pośrednictwem korbowodu przenoszono wytworzoną energię na wał korbowy i koło zamachowe. W celu stabilizacji obrotów w maszynach parowych używany był regulator odśrodkowy.

Sprawność

Pierwsze silniki były zasilane parą nasyconą, która częściowo skraplała się na chłodniejszych ściankach cylindra – co powodowało znaczne straty cieplne i obniżało sprawność. Dopiero wprowadzenie przegrzewaczy i w ich konsekwencji użycie pary nienasyconej doprowadziło do poprawy sprawności termodynamicznej silnika parowego. Dalszy wzrost sprawności był możliwy poprzez zastosowanie silnika o podwójnym rozprężaniu. Para, pod dużym ciśnieniem, dopływała do cylindra wysokociśnieniowego, a następnie była źródłem zasilania znacznie większego cylindra niskociśnieniowego. W wyniku podwójnego rozprężania energia pary odlotowej była znacznie mniejsza niż przy jednokrotnym rozprężaniu, co zwiększało sprawność.

Zmierzch silnika

Maszyny parowe w klasycznym ujęciu są od dawna nieprodukowane. Wiąże się to z szeregiem ich nieusuwalnych wad takich jak:

  • niska sprawność konwersji energii cieplnej w pracę mechaniczną
  • duża masa własna
  • niskie obroty pracy (duża masa jednostkowa)
  • konieczność użycia dodatkowego urządzenia (kocioł parowy) do wytwarzania pary
  • ruch roboczy posuwisto – zwrotny (konieczność użycia korbowodu i wału korbowego celem uzyskania ruchu obrotowego silnika).


Inne hasła zawierające informacje o "maszyna parowa":

Brno z zastosowaniem pionierskich w obszarze monarchii habsburskiej wynalazków (1814 r. - pierwsza maszyna parowa). W 1839 r. dociera z Wiednia sieć kolejowa, w 1846 ...

Nacjonalizacja przemysłu ...

Sztuczna inteligencja ...

Sieć neuronowa ...

Wizz Air ...

Montaż (technika) ...

Anarchizm komunistyczny ...

Środki produkcji ...

Bezrobocie technologiczne ...

Walec ...


Inne lekcje zawierające informacje o "maszyna parowa":

02b Pojęcia podstawowe - część 2 (plansza 1) ...

Historia informatyki część I (plansza 21) ...

W jaki sposób powinniśmy interpretować wiersze? (plansza 21) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie