Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

marynarka wojenna

marynarka wojenna to część sił zbrojnych państwa zajmująca się obroną granic morskich i wybrzeża, a także prowadzeniem innych działań wojskowych na morzach i oceanach.

Oprócz okrętów w skład tej formacji wchodzą zwykle także: morskie lotnictwo wojskowe, baterie nadbrzeżne, bazy morskie oraz szereg służb pomocniczych.

Porównanie flot XIX-XX w.

Wartością braną tradycyjnie pod uwagę przy porównywaniu flot wojennych jest łączna wyporność okrętów, przekładająca się zwykle proporcjonalnie na liczbę okrętów i wartość bojową floty. Bardziej dokładne jest porównanie liczby okrętów najważniejszych klas, zwłaszcza klas dominujących w walce na morzu - od XVIII w. do II wojny światowej były to podlegające ewolucji okręty liniowe, od czasów II wojny światowej - lotniskowce. Znaczenie ma także nowoczesność okrętów.

Od początku XIX wieku, w epoce kształtowania się nowoczesnych flot wojennych, przez ponad wiek najsilniejszą i najliczniejszą marynarką wojenną świata była brytyjska Royal Navy. Przez większość XIX wieku utrzymywała ona dużą przewagę nad flotami wszystkich innych państw, dążąc do realizacji doktryny, zgodnie z którą Royal Navy miała być silniejsza od połączonych flot dwóch innych państw dysponujących największymi flotami. Utrzymywanie licznej floty było związane z brytyjskim rozległym imperium kolonialnym i dawało podstawy do spotykanego wówczas określenia Wielkiej Brytanii jako "władczyni mórz". Drugie miejsce w XIX wieku zajmowała francuska marynarka wojenna, rozwijana z myślą o przeciwstawieniu się brytyjskiej. W drugiej połowie stulecia trzecie miejsce zajmowała marynarka rosyjska, a dalsze miejsce flota włoska.

Od końca XIX wieku znacznej rozbudowie uległy floty Niemiec i USA, tak, że podczas I wojny światowej oba te państwa posiadały zbliżone wielkościowo floty, ustępujące jedynie brytyjskiej. Tylko te trzy państwa posiadały podczas wojny floty liniowe. Flota francuska spadła na czwarte miejsce, nieco mniejsze były floty: rosyjska (osłabiona w wojnie rosyjsko-japońskiej 1904-1905), włoska, austro-węgierska i japońska.

Na skutek I wojny światowej likwidacji uległa cesarska flota niemiecka i znacznemu osłabieniu flota rosyjska, natomiast dalszej rozbudowie podlegały floty amerykańska i japońska, tak, że po wojnie flota USA dorównała Wielkiej Brytanii. Formalnym usankcjonowaniem tego był ograniczający zbrojenia traktat waszyngtoński z 1922, przewidujący, że tonaż flot USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Francji i Włoch będzie się przedstawiał w stosunku odpowiednio 5 : 5 : 3: 1,75 : 1,75. Stosunek taki pozostał przez okres międzywojenny, z tym, że od lat 30. do grona wielkich flot wojennych dołączyła niemiecka Kriegsmarine, osiągając podczas II wojny światowej poziom nieco słabszy od Francji i Włoch. Pewnej rozbudowie uległa także flota ZSRR.

II wojna światowa spowodowała zniszczenie i likwidację marynarki niemieckiej i japońskiej oraz znaczne osłabienie francuskiej i włoskiej. Na skutek masowej produkcji okrętów podczas wojny, najsilniejszą marynarką wojenną świata od tej pory stała się marynarka Stanów Zjednoczonych, utrzymująca do chwili obecnej wielką przewagę nad flotami wszystkich innych państw świata, między innymi dzięki posiadaniu licznej floty lotniskowców. Państwa Europy zachodniej z kolei zrezygnowały z licznych i kosztownych flot wojennych, redukując ich wielkość. Marynarka amerykańska przejęła natomiast główny ciężar potencjalnej konfrontacji z rozbudowywaną flotą radziecką, która uzyskała drugie miejsce w świecie. Nie mogąc skutecznie przeciwstawić się flocie amerykańskiej w dziedzinie lotniskowców i okrętów nawodnych, ZSRR postawił jednak przede wszystkim na rozwój floty podwodnej.


Inne hasła zawierające informacje o "marynarka wojenna":

Aleksandr Suworow ...

Armia Czerwona wykrywania, naprowadzania myśliwców i kierowania ogniemkilkanaście samolotów wczesnego ostrzegania AWACS: Tu-126, A-50Radziecka marynarka wojenna – składająca się z czterech flot: Północnej, Bałtyckiej, Czarnomorskiej i ...

Stanisław Moniuszko ...

Narodowy socjalizm ...

Adolf Hitler ...

Austro-Węgry ...

Bitwa pod Kircholmem ...

Bertrand Russell ...

Maria Kazimiera d'Arquien ...

Demokracja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "marynarka wojenna":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 5) ...

137. Wiek rozwoju (plansza 10) ...

213 Nazizm (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie