Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jadwiga Lipińska

Jadwiga Lipińska

Jadwiga Lipińska ( 1932 - 4 października 2009 ) - polska archeolog - egiptolog .

Była uczennicą i bliską współpracowniczką założyciela polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej, prof. Kazimierza Michałowskiego . Posiadała tytuł naukowy profesora doktora habilitowanego archeologii śródziemnomorskiej . Była wieloletnim kuratorem Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie . Uczestniczyła w polskich wykopaliskach na Bliskim Wschodzie . Prowadziła wykłady m.in. na Uniwersytecie Warszawskim , Akademii Teologicznej oraz Uniwersytecie Łódzkim . Autorka wielu prac naukowych, uniwersyteckich skryptów oraz książek popularnonaukowych. W 1997 roku ku czci profesor Jadwigi Lipińskiej ukazał się obszerny tom prac egiptologicznych "Warsaw Egyptological Studies"[1]. Przez wiele lat była aktywnym członkiem CIPEG - egiptologicznej sekcji ICOM (Międzynarodowej Rady Muzeów). Jej pogrzeb odbył się 7 października w Warszawie (pochowana na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej ).

Spis treści

Dokonania

Od 1960 roku brała udział w badaniach wykopaliskowych w Egipcie, najpierw w Tell Atrib . Uczestniczyła również udział w badaniach w Aleksandrii ( 1963 ), w Sudanie - w Faras (1962/3) i w Syrii ( 1965 ). W kolejnych latach skoncentrowała się na działaniach w Deir el-Bahari w Górnym Egipcie. Do jej największych dokonań należy odkrycie nieznanej wcześniej świątyni Totmesa III . W 1964/5 roku została dyrektorem badań w Deir el-Bahari, a od 1978 do 1996 roku kierownikiem projektu badań świątyni Totmesa III.

W latach 60., 70. i 80. XX wieku prowadzone przez nią zajęcia dotyczące różnych zagadnień archeologii Egiptu były w Polsce pionierskie. Najbliższymi tematami prof. Lipińskiej były zagadnienia sztuki i architektury XVIII dynastii . Dwie publikacje dotyczące odkryć dokonanych w świątyni Totmesa III uważała za najważniejsze osiągnięcia w swoim dorobku naukowym. Podczas pracy naukowej związanej z egiptologią odbywała liczne podróże zagraniczne: m.in. opracowywała katalog kolekcji egipskiej w Hawanie na Kubie . Z gościnnymi wykładami występowała w muzeach i na uniwersytetach m.in. w USA i Kanadzie .

Kampanie wykopaliskowe

Jadwiga Lipińska brała udział w polskich wykopaliskach w Egipcie i na Bliskim Wschodzie:


Publikacje

W języku polskim:

  • Sztuka egipska
  • Mitologia starożytnego Egiptu (z Markiem Marciniakiem)
  • Cywilizacja miedzi i kamienia (z Wiesławem Kozińskim)
  • 500 zagadek o starożytnym Egipcie
  • W cieniu piramid
  • (red.)Tajemnice papirusów

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jadwiga Lipińska":

1408 ...

1398 ...

Teatr Nasz ...

1457 ...

1932 ...

1951 ...

Ireneusz Iredyński ...

1925 ...

1339 ...

Elżbieta Granowska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jadwiga Lipińska":

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 10) ...

Świat rycerskich praw i obyczajów ? Henryk Sienkiewicz ˝Krzyżacy˝ (plansza 2) ...

045 Unie Polski w XIV i XV w. (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie