Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Maria Józefa Belgijska

Maria Józefa Belgijska

Królowa Maria Józefa.
Maria Józefa wsiadająca do samochodu.

Maria Józefa Charlotta Zofia Amalia Henrietta Gabriela Koburg (Sachsen-Coburg-Gotha) (ur. 4 sierpnia 1906 w Ostendzie ; zm. 27 stycznia 2001 w Genewie ) – księżniczka belgijska , królowa Włoch .

Maria Józefa jako dziecko.

Była córką króla Belgów Alberta I i królowej Elżbiety Gabrieli . 8 stycznia 1930 w Rzymie poślubiła księcia Piemontu , następcę tronu Włoch, Humberta . Z tego związku urodziła się czwórka dzieci:

Maria Józefa po swojej matce odziedziczyła kapryśny charakter i niechęć do życia dworskiego. Lubiła sport i muzykę, budziła podziw rozległą i ugruntowaną wiedzą. Jej uroczystości ślubne były bardzo bogate. Przez cały tydzień organizowane były liczne zabawy, a ulicami miasta defilowali tłumnie Włosi w strojach ludowych. Maria była bardzo zakochana w mężu, jednak on zdawał się nie odwzajemniać jej uczuć. Jej małżeństwo okazało się niezbyt szczęśliwe.

9 maja 1946 roku została koronowana na królową Włoch. Panowanie jej męża trwało 33 dni. Razem z mężem wyjechała do Portugalii . Po pewnym czasie, cierpiąca na chorobę oczu, królowa przeniosła się do Szwajcarii , gdzie panował bardziej sprzyjający dla niej klimat. Ze względu na fakt, że stosunki między Humbertem i Marią nie uległy poprawie, królowa postanowiła pozostać tam na stałe.

Małżonkowie nie zerwali jednak ze sobą kontaktów, odnosili się do siebie bardzo uprzejmie, a nawet z wyraźną kurtuazją, król przysyłał często żonie wspaniałe bukiety kwiatów i perfumy.

Królowa poświęcała się działalności charytatywnej i organizowaniu imprez artystycznych, pisała także książki o swoich rodzicach i o dynastii sabaudzkiej , dzięki czemu odzyskała po części utracony prestiż.


Poprzednik
Helena Petrowić-Niegosz
Królowa Włoch
1946
Następca
brak
Poprzednik
brak (Królowa Włoch)
Królowa Włoch
1946 - 1952
Następca
Marina Doria


Inne hasła zawierające informacje o "Maria Józefa Belgijska":

Biskup ...

Brescia ...

Adwentyzm ...

Brno ...

Wiktor Sukiennicki ...

Adolf Giżyński ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

1972 ...

Stanisław Narutowicz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Maria Józefa Belgijska":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

210 Przewrót majowy i sanacja (plansza 11) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie