Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Maria Kaczyńska

Maria Kaczyńska

Pierwsza Dama
Rzeczypospolitej Polskiej
Maria Kaczyńska
Maria Kaczyńska
ur. 21 sierpnia 1942 w Machowie
zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku
Poprzednik Jolanta Kwaśniewska
Okres urzędowaniaod 23 grudnia 2005
do 10 kwietnia 2010
Następca Anna Komorowska
Małżonek Lech Kaczyński
Odznaczenia
Wielki Krzyż dla Damy Orderu Zasługi Zakonu Maltańskiego
Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia)
Maria Kaczyńska
UrodzonaMaria Helena Mackiewicz
Miejsce spoczynku Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie
Edukacja I Liceum Ogólnokształcące im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Sopocie – Wydział Transportu Morskiego
Tytuł magister
Pracodawca Instytut Morski w Gdańsku (1966–1980)
Zawód ekonomista
Wyznanie rzymskokatolickie
Małżonek Lech Kaczyński
DzieciMarta Kaczyńska (córka)
RodziceCzesław Mackiewicz, Lidia Piszczako
Maria Kaczyńska z mężem Lechem Kaczyńskim
Maria Kaczyńska z rodziną wraz z papieżem Benedyktem XVI
Maria Kaczyńska w towarzystwie m.in. Jolanty Kwaśniewskiej
Pierwsze damy razem: Maria Kaczyńska (z Polski) i Livia Klausová (z Czech )
Znicze i kwiaty przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, złożone po śmierci Pary Prezydenckiej
Trumny Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego
Trumny Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry wawelskiej w trakcie uroczystości pogrzebowych

Maria Helena Kaczyńska, z domu Mackiewicz (ur. 21 sierpnia 1942 [1] w Machowie[2], zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku [3]) – żona prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego , pierwsza dama Polski od 2005 do 10 kwietnia 2010, gdy zginęła wraz z mężem i innymi osobami w katastrofie wojskowego samolotu Tu-154M nr 101 . Z wykształcenia była ekonomistką .

Spis treści

Rodzina

Córka Lidii z domu Piszczako i Czesława Mackiewiczów. Po II wojnie światowej jej rodzina została przymusowo wysiedlona z Wileńszczyzny . Czesław Mackiewicz walczył w wileńskiej Armii Krajowej , jeden z jego braci w szeregach II Korpusu gen. Władysława Andersa pod Monte Cassino , zaś drugi brat został zamordowany przez NKWD w Katyniu .

Młodość i wykształcenie

Maria Kaczyńska urodziła się z wadą serca, dlatego jej rodzice zdecydowali o przeprowadzce całej rodziny do Rabki-Zdroju . Tam ukończyła szkołę podstawową i w latach 1957–1961 uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera w Rabce[4], gdzie w 1961 roku uzyskała maturę[5]. Przez wiele lat pobierała lekcje gry na fortepianie. W latach 1961–1966 studiowała handel zagraniczny (specjalność: transport morski) w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie . Uzyskała tytuł zawodowy magistra nauk ekonomicznych . Znała język angielski i francuski oraz w mniejszym stopniu język hiszpański i rosyjski.

Życie prywatne i zawodowe

Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Instytucie Morskim w Gdańsku w pracowni badań koniunkturalnych, gdzie przeprowadzała badania perspektyw rozwoju rynków frachtowych na Dalekim Wschodzie . Swojego męża poznała w 1976, gdy pracowała naukowo w Instytucie Morskim , a on studiował. Dwa lata później pobrali się. W 1980 na świat przyszła ich jedyna córka Marta. Maria Kaczyńska po urlopie macierzyńskim zarabiała jako korepetytor i tłumacz.

Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej[6]

Jako pierwsza dama[7] podjęła działania wspierające działalność charytatywną[8].

Objęła patronat nad wieloma akcjami dobroczynnymi (m.in. Galą Charytatywną z okazji 60-lecia Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF ). Została także honorowym patronem akcji „Zakopane bez barier”.

9 listopada 2006 została matką chrzestną pierwszego polskiego samolotu myśliwskiego typu F-16 "Jastrząb".

W lutym 2007 opowiedziała się za pozostawieniem Doliny Rospudy w nienaruszonym stanie.

8 marca 2007 podpisała się pod apelem kobiet mediów do parlamentarzystów o pozostawienie bez zmian zapisu konstytucji w dziedzinie ochrony życia, co wywołało gwałtowną krytykę o. Tadeusza Rydzyka .

13 maja 2007 wraz z Ludmiłą Putiną otworzyła Dom Polski w Sankt Petersburgu .

8 czerwca 2007 podejmowała w Helu małżonkę prezydenta Georga W. BushaLaurę Bush .

8 lipca 2007 tygodnik Wprost ujawnił nagrania z wykładu o. Tadeusza Rydzyka , który powiedział o Marii Kaczyńskiej (wg niektórych domniemana wypowiedź odnosi się do Magdaleny Środy) m.in.: Pani prezydentowa z taką eutanazją? Ty czarownico! Ja ci dam! Jak zabijać ludzi, to sama się podstaw pierwsza. Wypowiedź ta była związana z zaproszeniem 8 marca 2007 do pałacu prezydenckiego środowisk feministycznych w tym Magdaleny Środy , która jednoznacznie wypowiadała się za eutanazją.

16 września 2007 Maria Kaczyńska odwiedziła w szpitalu w Ustrzykach Dolnych Czeczenkę , której trzy martwe córki znaleziono w Bieszczadach . Kamisa D. i jej synek Mahomet trafili do szpitala po tym, jak zostali zatrzymani przez polską Straż Graniczną podczas nielegalnego przekraczania granicy polsko - ukraińskiej .

22 października 2007 pani prezydentowa wzięła udział w obchodach 30-lecia Instytutu "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" , które Prezydent RP Lech Kaczyński objął honorowym patronatem. Uroczystość odbyła się w Filharmonii Narodowej w Warszawie .

W grudniu 2009 roku pomogła ubogiej rodzinie z województwa warmińsko-mazurskiego w ramach akcji Szlachetna Paczka[9].

Specjalny Wysłannik Prezydenta RP

W imieniu prezydenta uczestniczyła jako Specjalny Wysłannik Prezydenta RP w wielu uroczystościach międzynarodowych, reprezentując de facto głowę państwa polskiego . 1 lutego 2006 podjęła w Pałacu Prezydenckim księżniczkę Annę .

Maria Kaczyńska jako Specjalny Wysłannik Prezydenta RP uczestniczyła w następujących wydarzeniach:

Tytuły honorowe i odznaczenia

 • W listopadzie 2006 Maria Kaczyńska otrzymała tytuł i statuetkę Człowiek Otwartego Serca, przyznawaną przez Kapitułę Stowarzyszenia Osób i Dzieci Niepełnosprawnych Pomocna Dłoń.
 • W grudniu 2006 prezydentowa otrzymała tytuł honorowego Przyjaciela Palestyńskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina , który jest nadawany przez Palestyńskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina miłośnikom muzyki oraz promotorom kultury, literatury i sztuki.
 • 14 maja 2007 Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego , Andrew Willoughby Ninian Bertie , uhonorował Marię Kaczyńską Wielkim Krzyżem dla Damy Orderu Zasługi Zakonu Maltańskiego.
 • W listopadzie 2007 Maria Kaczyńska otrzymała tytuł honorowego Anioła Kliniki Budzik, który został nadany Pani Prezydentowej przez Fundację Ewy Błaszczyk Akogo? za zaangażowanie w budowę Kliniki Budzik.
 • 25 stycznia 2008 prezydentowa Kaczyńska otrzymała statuetkę Mecenasa Polskiej Ekologii, przyznawaną przez Narodową Radę Ekologiczną za zaangażowanie w problemy ochrony środowiska.
 • W kwietniu 2008 imieniem i nazwiskiem prezydentowej Marii Kaczyńskiej oficjalnie nazwano nową odmianę uprawną tulipana o nazwie systematycznej Tulipa L. 'Maria Kaczynska' . Była pierwszą osobistością z Polski, która została w ten sposób uhonorowana. 24 kwietnia 2008 w ambasadzie Holandii w Warszawie Maria Kaczyńska otrzymała jednego "swojego" tulipana w szklanej donicy. Odmiana ta ma być zasadzona na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
 • 31 maja 2008 otrzymała Specjalnego Super Wiktora 2007 .
 • 2 września 2008 została odznaczona portugalskim Krzyżem Wielkim Orderu Infanta Henryka[10][11].
 • 3 października 2008 Marię Kaczyńską uhonorowano Bursztynową Różą – wyróżnieniem przyznawanym w uznaniu za działalność charytatywną pod hasłem Miej serce i patrzaj w serce – przeciw obojętności.
 • 17 marca 2009 Maria Kaczyńska została uhonorowana orderem "Ambasadora Rozwoju Profilaktyki Zdrowia w Polsce 2009" za zaangażowanie na rzecz profilaktyki onkologicznej, poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce oraz zapobieganiu krzywdzeniu i wykorzystywaniu dzieci, a także za zaangażowanie w problemy ochrony środowiska. Odznaczenie to przyznawane jest przez Fundację "Akademia Zdrowia i Urody", Stałe Przedstawicielstwo ONZ w Polsce oraz Światową Organizację Zdrowia .
 • 16 kwietnia 2010 została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski [12].
 • 16 kwietnia 2010 Rada Miasta Sopotu nazwała imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich dotychczasowy Park Południowy, położony na terenie miasta[13].
 • W kwietniu 2010 imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich postanowiono nazwać szpital w Essassa w rejonie Libreville w Gabonie [14].
 • 25 maja 2010 imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich nazwano ulicę w Batumi w Gruzji [15].

Śmierć, uroczystości żałobne i pogrzeb

Maria Kaczyńska zginęła 10 kwietnia 2010 w wyniku katastrofy wojskowego samolotu Tu-154M nr 101 w Smoleńsku [16]. Tego dnia około godziny 8:40 czasu polskiego samolot, w którym razem ze swoim mężem Lechem i delegacją udawała się na uroczystości rocznicowe w Katyniu , rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj w Smoleńsku[17]. W wyniku tej katastrofy śmierć poniosły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie samolotu. Jej ciało zostało zidentyfikowane z udziałem ministra zdrowia Ewy Kopacz i brata Marii Kaczyńskiej, po rozpoznaniu koloru lakieru na paznokciach, ubrania i obrączki z wygrawerowanym imieniem męża[18].

13 kwietnia 2010 roku trumna z ciałem Marii Kaczyńskiej została przewieziona samolotem wojskowym z Moskwy do Warszawy i wystawiona na widok publiczny wraz z trumną męża w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie [19]. Według szacunków Kancelarii Prezydenta , w dniach 13–17 kwietnia prezydenckiej parze mogło oddać hołd ok. 180 tys. osób[20].

18 kwietnia 2010 roku Maria Kaczyńska została pochowana wraz z mężem w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu [21].

Wywód genealogiczny

4. (?) Mackiewicz   
  2. Czesław Mackiewicz
(1910–1976)[22]
5. NN    
   1. Maria z Mackiewiczów Kaczyńska
6. (?) Piszczako  
  3. Lidia Piszczako
(1916–2004)[22]
  
7. NN   
 

Maria i Lech Kaczyńscy mieli córkę Martę (ur. 1980), absolwentkę prawa na Uniwersytecie Gdańskim , oraz dwie wnuczki, Ewę i Martynę[23].

Przypisy

 1. Niektóre źródła rosyjskie podawały datę 1942, por. Список погибших при авиакатастрофе Ту-154 w serwisie lifenews.ru [dostęp 2010-04-11] oraz Список погибших в авиакатастрофе Ту-154 в Смоленской области na stronie rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (zapewne oparte na danych paszportowych pasażerów samolotu) [dostęp 2010-04-11], natomiast wiele źródeł polskich datę 1943, por. wspomnienie na stronie I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera w Rabce-Zdroju (zapewne oparte na dokumentacji szkolnej Marii Kaczyńskiej) [1] [dostęp 2010-04-24], wspomnienie Maria Kaczyńska (1943 - 2010) w portalu Wirtualna Polska [dostęp 2010-04-11] oraz wspomnienie Lech Kaczyński, prezydent RP (1949-2010), Maria Kaczyńska, małżonka prezydenta RP (1943-2010) w serwisie internetowym "Kuriera Porannego" [dostęp 2010-04-11]. Na tablicy pamiątkowej odsłoniętej 15 sierpnia 2010 roku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie figuruje data 1942, por. Tablica z ziemią smoleńską [dostęp 2010-08-15], i taką datę przyjęto. Niektóre źródła podawały również błędną datę 1950, por. np. galeria zdjęć Żałoba. Kielczanie oddają hołd ofiarom katastrofy w Smoleńsku na stronach Radia Kielce [dostęp 2010-04-13].
 2. Według Noty biograficznej na oficjalnej stronie Pierwszej Damy [dostęp 2010-04-14] Maria Kaczyńska urodziła się "w Machowie". Identyfikacja tej miejscowości jako Machowa w województwie lubelskim opiera się na wspomnieniu Zginęli [dostęp 2010-04-14] w serwisie internetowym dziennika "Rzeczpospolita" oraz na publikacji Maria Kaczyńska [dostęp 2010-04-14] w serwisie internetowym Radia Zet. W wywiadzie z Marią Kaczyńską w magazynie "Pani" zatytułowanym Zostanę sobą [dostęp 2010-04-16] przytoczono jej wypowiedź, z której wynika, że urodziła się na Wileńszczyźnie (jedyna miejscowość o zbliżonej nazwie na dawnej Wileńszczyźnie to nadleśnictwo Machowo w dawnej gminie Kobylnik (obecnie Narocz na Białorusi), por. Wykaz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej, t. 1, "Województwo wileńskie", Warszawa 1938, str. 39 ).
 3. Komunikat Nr 152/VI kad. ( pol. ). Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu, 2010-04-10. [dostęp 2010-04-10].
 4. Wspomnienie na stronie I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera w Rabce-Zdroju [2] [dostęp 2010-04-24]
 5. Lista absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera w Rabce-Zdroju, rocznik maturalny 1960/61, klasa A, nr 15 (figuruje w spisie jako Maria Mackiewicz). [3] .
 6. Aktualności z życia Pierwszej Damy na stronach Kancelarii Prezydenta RP [dostęp 2010-04-18].
 7. Zwyczaj określania małżonki prezydenta mianem "pierwszej damy" przyjął się w USA w 2. połowie XIX w. W Polsce jest to dość świeży zwyczaj.
 8. Z pomocą niewidomym na stronach Kancelarii Prezydenta RP [dostęp 2006-08-02].
 9. Pierwsza Dama pomaga małej dziewczynce , artykuł ze strony szlachetnapaczka.pl [dostęp 2010-04-14].
 10. Chancelaria das Ordens Honoríficas Portuguesas ( port. ). dre.pt. [dostęp 17 marca 2010].
 11. Portugalia jest naszym podwójnym sojusznikiem . prezydent.pl, 2008-09-02. [dostęp 2010-05-09].
 12. Komunikat Nr 163/VI kad. ( pol. ). Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu, 2010-04-16. [dostęp 2010-04-16].
 13. Park Kaczyńskich, skwer Arama, rondo Płażyńskiego . gazeta.pl, 2010-04-16. [dostęp 2010-04-14].
 14. Gabon będzie miał szpital im. Marii i Lecha Kaczyńskich . wprost.pl, 2010-05-15. [dostęp 2010-05-15].
 15. Ulica Lecha i Marii Kaczyńskich w Batumi . prezydent.pl, 2010-05-25. [dostęp 2010-05-25].
 16. Komunikat Nr 152/VI kad. ( pol. ). Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu, 2010-10-04. [dostęp 2010-04-10].
 17. Katastrofa samolotu prezydenta. Nikt nie przeżył . gazeta.pl, 2010-04-10. [dostęp 2010-04-10].
 18. Ciało Marii Kaczyńskiej zidentyfikowane dzięki obrączce (szczegóły) . serwis internetowy "Głosu Pomorza", 12 kwietnia 2010. [dostęp 2010-04-16]. Obrączka Pierwszej Damy ( pol. ). serwis internetowy "Gazety Wyborczej", 13 kwietnia 2010. [dostęp 2010-04-20]..
 19. Pogrzeb pary prezydenckiej na Wawelu? w serwisie Wirtualna Polska [dostęp 2010-04-13].
 20. 180 tys. osób złożyło hołd Parze Prezydenckiej w portalu Wirtualna Polska [dostęp 2010-04-18]; początkowe szacunki mówiły o ok. 150 tys. osób, por. Ostatni złożyli hołd parze prezydenckiej w serwisie Interia [dostęp 2010-04-17].
 21. Para Prezydencka spoczęła na Wawelu w serwisie Interia [dostęp 2010-04-18].
 22. 22,0 22,1 Nazwiska według artykułu Rabczańskie dzieciństwo i młodość Pierwszej Damy to: szkoła, narty i fortepian [dostęp 2010-04-21] w serwisie internetowym "Dziennika Polskiego" ("Powiat nowotarski"), daty urodzenia i śmierci według strony Genealogia Pani Marii Kaczyńskiej w serwisie salon24.pl [dostęp 2010-04-20]
 23. Nota biograficzna na oficjalnej stronie Pierwszej Damy [dostęp 2010-04-24].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Maria Kaczyńska":

Biskup ...

Brescia ...

Brno ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

1972 ...

Elegia ...

Parafia mariawicka w Kownie ...

1408 ...

1749 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Maria Kaczyńska":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 17) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie