Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Protesty na placu Tian'anmen w 1989

Protesty na placu Tian\'anmen w 1989

Replika zniszczonego w 1989 przez SB pomnika we Wrocławiu poświęconego masakrze na placu Tian'anmen z 4 czerwca 1989. Autor repliki: Marek Stanielewicz. Autorzy oryginału: Igor Wójcik , Joanna Czarnecka.

Protesty na placu Tian'anmen w 1989 między 15 kwietnia a 4 czerwca . 17 kwietnia 1989 na placu miała miejsce manifestacja studentów ku czci zmarłego dwa dni wcześniej sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Hu Yaobanga uważanego za zwolennika reform politycznych w Chinach .

Od tej chwili na placu zbierały się stale coraz większe i coraz bardziej radykalne demonstracje. Początkowo doszło do strajku głodowego (wzięło w nim udział 2-3 tysiące studentów[1]), który przerodził się w okupację placu[2]. Protestujący studenci, których popierali pekińscy robotnicy, żądali rozpoczęcia reform politycznych, demokratyzacji życia publicznego oraz rozprawy z narastającą korupcją. Sondaż prasowy z 17 maja wykazał, że protest popiera 75% mieszkańców Pekinu[3].

Nowy sekretarz generalny KPCh Zhao Ziyang gotów był do rozmów, lecz w KPCh wygrała popierana przez najbardziej ortodoksyjnych polityków opcja siłowego rozwiązania sprawy. Na wniosek premiera Li Penga rozwiązanie takie poparł także faktyczny przywódca ówczesnych Chin Deng Xiaoping , który 25 maja potępił protesty jako antysocjalistyczne i powołując się na przykład Polski stwierdził że ustępstwa wiodą do dalszych ustępstw[3]. Mimo to władze chińskie nie były w stanie stłumić protestów w zarodku, gdyż zbiegły się one w czasie z walką frakcyjną z KPCh, obchodami świąt państwowych ( 1 Maja i rocznica Ruchu 4 Maja ) oraz wizytą Michaiła Gorbaczowa w Chinach (15-18 maja)[3]. 19 maja Zhao Ziyang spotkał się na placu Tian'anmen z protestującymi, którzy odmówili jednak zaprzestania protestu[3].

Przygotowując się do rozprawy z demonstrantami 20 maja wprowadzono w Pekinie stan wyjątkowy . Pierwsze próby rozpędzenia studentów przy użyciu lokalnych oddziałów wojskowych zakończyły się niepowodzeniem. Dopiero sprowadzona z prowincji 27. Armia na rozkaz władz nocą z 3 na 4 czerwca 1989 , przy użyciu czołgów i ognia z broni maszynowej, rozpędziła uczestników protestów. Większość ofiar zginęła podczas walk na przylegającej do placu Tian'anmen alei Chang'an Jie[3]. Po zakończeniu akcji wydano komunikat głoszący, że pokojowo nastawieni żołnierze zaatakowani zostali przez studentów[].

Według oficjalnych danych rządu chińskiego, podczas protestów zginęło 241 osób, w tym żołnierze, a 7000 osób zostało rannych[4]. Liczba zabitych różni się w zależności od źródła: Chiński Czerwony Krzyż określa ją na 2600 osób[5]. Organizacja Human Rights Watch szacuje, że około trzydzieści spośród setek osób uwięzionych po protestach ciągle pozostaje w więzieniach[6]. Niektórzy z protestujących zostali skazani na śmierć[7][8]. Pod koniec czerwca 1989 Zhao Ziyang został odwołany ze stanowiska.

Przypisy

  1. John K. Fairbank : Historia Chin. Nowe spojrzenie. Gdańsk: Wyd. Marabut, 1996, s. 395. . 
  2. Craig Calhoun, Neither gods nor emperors: students and the struggle for democracy in China. University of California Press, wrzesień 1997( ang. ). (dostęp 16 sierpnia 2009)
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Jakub Polit: Chiny. Warszawa: Wydawnictwo Trio, 2004. . 
  4. Plac Wymuszonego Spokoju , Dawid Juraszek, Dziennik Polski 29.05.2009
  5. 20 years after Tiananmen [w:] National Catholic Reporter 45.17 (12 czerwca 2009): 3(1) ( ang. )
  6. New York Times, China Detains Prominent Dissident (dostęp 16 sierpnia 2009); stan na 2009.
  7. Tiananmen prisoners named, artykuł na blogu korespondenta Daily Telegraph w Chinach (dostęp 16 sierpnia 2009)
  8. Associated Press, Tiananmen Protest Prisoner Released (dostęp 16 sierpnia 2009)

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Protesty na placu Tian'anmen w 1989":

Wystąpił problem z bazą danych. Spróbuj ponownie poprzez naciśnięcie przycisku "Odśwież".

Przepraszamy za powstały problem.