Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Maria Andegaweńska

Maria Andegaweńska

Maria Andegaweńska

Maria Andegaweńska, ( węg. Mária, chor. Marija, ur. 1371 r., zm. 17 maja 1395 ) – królowa Węgier od 1382 .

Była córką króla Polski i Węgier Ludwika Węgierskiego . Już w dzieciństwie ojciec zaaranżował jej małżeństwo z Zygmuntem Luksemburskim , jej siostra Jadwiga Andegaweńska miała poślubić Wilhelma Habsburga .

W 1382 po śmierci Ludwika została królową Węgier, rzeczywista władza spoczęła jednak w ręku jej matki Elżbiety Bośniaczki . Po władzę sięgnął wtedy najstarszy żyjący potomek Andegawenów - król Neapolu Karol III z Durazzo . W grudniu 1385 strącił Marię z tronu i koronował się na króla Węgier jako Karol II. W wyniku spisku Elżbiety Bośniaczki i palatyna Mikołaja z Gary nowy król został wkrótce zamordowany ( 1386 ). Władzę w wewnętrznie osłabionym kraju ponownie objęły Elżbieta z córką. W obawie przed zwolennikami zamordowanego monarchy obie kobiety schroniły się w posiadłości rodu z Gary w południowych Węgrzech . Wkrótce zostały napadnięte i uwięzione w zamku Nowy Grod nad Adriatykiem z polecenia męża Marii - Zygmunta Luksemburskiego. Elżbieta nie doczekała się pomocy od zięcia, który dążył do przejęcia korony węgierskiej. Została uduszona na oczach córki przed 15 stycznia 1387 .

Z niewoli Marię wyzwolił dopiero Zygmunt Luksemburski, za cenę przyjęcia korony węgierskiej 1387 . Węgry miały formalnie dwóch władców, śmiertelnie na siebie obrażonych. Istniały dwa dwory królewskie i dwie kancelarie. Na domiar złego z roszczeniami do tronu węgierskiego występował syn Karola III z Durazzo, król Neapolu Władysław .


Poprzednik
Ludwik Węgierski
Królowa Węgier
1382 - 1385
Następca
Karol II


Inne hasła zawierające informacje o "Maria Andegaweńska":

Biskup ...

Brescia ...

Brno ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

1972 ...

Elegia ...

Parafia mariawicka w Kownie ...

1408 ...

1398 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Maria Andegaweńska":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 17) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie