Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Meczet Sulejmana

Meczet Sulejmana

Na mapach: 41°00'58″N 28°57'50″E / 41.01611, 28.96389

Meczet Sulejmana

Meczet Sulejmana (tr Süleymaniye Camii) – świątynia muzułmańska w Stambule w Turcji , wybudowana za panowania Sulejmana Wspaniałego na trzecim z siedmiu wzgórz Stambułu, w obrębie murów miejskich, na zboczu schodzącym do Złotego Rogu. Jest drugim co do wielkości po Błękitnym Meczecie meczetem w mieście.

Budowniczym meczetu był jeden z najznakomitszych budowniczych epoki osmańskiej: Sinan . Budowa trwała od 1550 do 1557 roku; przeciągała się, ponieważ Sinan w tym samym czasie kierował innymi budowami. Wobec nieustannych napomnień sułtana, Sinan zniecierpliwiony uwagami dokończył meczet w kilka miesięcy. W nagrodę, podczas ceremonii otwarcia meczetu, otrzymał od sułtana złoty klucz[1]. Meczet zbudowano w stylu bizantyjskim, na wzór stojącej naprzeciwko Hagii Sofii . Gdy w 1660 meczet strawił pożar, na rozkaz sułtana Mehmeda IV architekt Fossatı odbudował go, nadając mu barokowy styl[2].

Meczet postawiono na specjalnym fundamencie złożonym z cystern wypełnionych wodą, dzięki którym budynek jest odporny na trzęsienia ziemi[3]. Stoi w ogrodzie o wymiarach 200 na 140 m. Przed meczetem znajduje się dziedziniec otoczony kolumnami , za nim cmentarz , na którym jest mauzoleum sułtana Sulejmana Wspaniałego i jego żony Hürrem Sultan ( Roksolany ). Dookoła meczetu znajdują się budynki, które również zaprojektował Sinan: szkoła teologii, hamam , karawanseraj , szkoła medyczna, kuchnia[2]. Po południowej stronie meczetu znajdują się fontanny do ablucji . Na zachodni dziedziniec wiodą trzy bramy. Sam dziedziniec jest otoczony 24 kolumnami: białymi, różowymi i porfirowymi, wspierającymi 28 kopuł. Nad oknami meczetu wychodzącymi na dziedziniec, po podbiciu Węgier umieszczono płyty fajansowe z arabskimi inskrypcjami z Koranu dotyczącymi podbojów. Meczet ma cztery minarety: dwa z nich mają trzy krużganki , dwa pozostałe po dwa. Zgodnie z legendą Sinan zbudował cztery minarety, ponieważ Sulejman był czwartym sułtanem po zdobyciu Konstantynopola , natomiast dziesięć krużganków symbolizuje to, że jest dziesiątym sułtanem z dynastii. Inna legenda mówi, że szach Tahmasp I przysłał drogie kamienie na rzecz budowy meczetu, a Sinan na rozkaz znieważonego tym gestem sułtana wmurował je w podstawy jednego z minaretów [4].

Wnętrze meczetu

Wnętrze meczetu

Meczet ma wymiary 57 na 60 m, powierzchnia wynosi 4500 m². Może pomieścić 5000 osób. Kopuła główna ma wysokość 50 m i średnicę 26,5 m, podpierają ją cztery filary i dwie półkopuły o średnicy 23 m i wysokości 40 m[5]. Na południu i północy znajdują się dwa łuki, każdy wsparty na kolumnach z czerwonego granitu pochodzącego z czterech miejsc symbolizujących pochodzenie czterech pierwszych kalifów Islamu: świątyni Zeusa w Baalbek w Libanie, z Aleksandrii , dzielnicy Vefa w Stambule i z okolic Pałacu Topkapı [6]. Rozmieszczone dookoła kopuły 32 oryginalne szesnastowieczne okna są wykonane z kolorowego szkła; w całym meczecie jest ich 136. Wewnątrz znajduje się również marmurowa loża dla śpiewaków i nisza modlitewna. Tablice z imionami ważnych osobistości Islamu i wersetami Koranu wykonali znany artysta Hasan Çelebi oraz Ahmet Karahisari. Meczet ma bardzo dobrą akustykę. Pomiędzy wiszącymi u sufitu lampkami oliwnymi zawieszono strusie jaja wygotowane w mieszance ziół i korzeni, mające odstraszać pająki.

Mauzoleum

Mauzoleum Roksolany

Mauzoleum znajduje się na cmentarzu z tyłu meczetu. Pochowano tutaj w 1566 sułtana Sulejmana Wspaniałego . Wewnątrz mauzoleum znajdują się trzy drewniane sarkofagi sułtańskie. Pochowano tu również sułtana Ahmeda II , Sulejmana II i córkę Sulejmana Wspaniałego – Mihrmah. Mauzoleum jest pokryte dwoma kopułami. Kopuła środkowa jest ozdobiona kryształami górskimi. Zgodnie z legendą są tu również fragmenty Czarnego Kamienia z Mekki .

Obok mauzoleum znajduje się grobowiec żony Sulejmana Wspaniałego: Roksolany . Grobowiec jest również dziełem Sinana. Co roku 9 kwietnia w dniu Sinana mauzoleum jest otwierane dla zwiedzających[7].

Przypisy

  1. Suleiman's Mosque ( ang. ). [dostęp 28.08.2008].
  2. 2,0 2,1 Istanbul Suleiman Mosque ( ang. ). [dostęp 28.08.2008].
  3. Stambuł, Istanbul 2002. Rehber Basım Yayın Dağıtım Reklamcılık ve Tic., s. 88. . 
  4. Stambuł, Istanbul 2002. Rehber Basım Yayın Dağıtım Reklamcılık ve Tic., s. 90. . 
  5. Süleymaniye Mosque ( pol. ). [dostęp 28.08.2008].
  6. Stambuł, Istanbul 2002. Rehber Basım Yayın Dağıtım Reklamcılık ve Tic., s. 91. . 
  7. Stambuł, Istanbul 2002. Rehber Basım Yayın Dağıtım Reklamcılık ve Tic., s. 92. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Meczet Sulejmana":

Meczet w Kownie ...

Baku ...

Kanton (Chiny) ...

Świątynia ...

IX wiek ...

Allah ...

1992 ...

Strefa Gazy ...

Taszkent ...

Etymologia nazw państw ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Meczet Sulejmana":

012. Islam (plansza 12) ...

109 Zróżnicowanie religijne i kulturowe Rzeczpospolitej (plansza 9) ...

134. Konflikty zbrojne w Europie i ich przyczyny (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie