Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Marek Agrypa

Marek Agrypa

Marek Agrypa

Marek Wipsaniusz Agrypa (Marcus Vipsanius Agrippa, 63 - 12 p.n.e. ) syn Lucjusza Wipsaniusza Agrypy.

Wybitny polityk i dowódca wojskowy. Zięć, minister i przyjaciel cesarza Augusta . Był równieśnikiem Oktawiana i studiował razem z nim w Apolonii. Za jego radą po zamachu na Gajusza Juliusza Cezara , Oktawian wyruszył natychmiast do Rzymu . Agrypa odegrał znaczącą rolę w wojnie przeciwko Lucjuszowi Antoniuszowi i Fulwii , bratu i żonie Marka Antoniusza zakończonej zdobyciem Peruzji .

Dwa lata później stłumił powstanie w Galii i przekroczył Ren dla ukrócenia agresji Germanów . Po powrocie odrzucił triumf , ale przyjął konsulat w 37 p.n.e. Przygotował wojnę z Sekstusem Pompejuszem rozbudowując porty i szkoląc flotę w sztucznym Porcie Julijskim zbudowanym w pobliżu Baiae . Następnie jako dowódca floty pokonał Sekstusa Pompejusza w bitwach pod Myle i pod Naulochus w 36 p.n.e. Poślubił Pomponię, córkę przyjaciela Cycerona , Pomponiusza Attyka . W 33 p.n.e. został edylem i zasłużył się rozbudowując i upiększając Rzym. Został ponownie dowódcą floty, gdy wybuchła wojna z Markiem Antoniuszem . zwycięstwo we wrześniu 31 p.n.e. w bitwie morskiej pod Akcjum nad flotą Marka Antoniusza i Kleopatry VII , było w znacznej mierze jego zasługą. Dało ono Oktawianowi pełnię władzy nad imperium rzymskim . Jako znak zaufania ze strony Oktawiana, Agrypa otrzymał rękę Marceli , jego siostrzenicy. W 27 p.n.e. objął po raz trzeci konsulat i na pamiątkę bitwy pod Akcjum zbudował w Rzymie Panteon . Inskrypcje upamiętniające jego fundację zachowały się nawet po przebudowie Panteonu poprzez Hadriana. Zbudował także akwedukty i termy i inne budowle publiczne. Na skutek intryg Liwii i z zazdrości o wpływy Marcellusa , ostentacyjne opuścił Rzym, przyjmując namiestnictwo Syrii , choć funkcję sprawował z greckiej wyspy Lesbos . Po śmierci Marcellusa, męża Julii, córki Augusta, Oktawian wezwał go ponownie do Rzymu i dla bliższego związku z nim nakazał mu rozwód z Marcelą i - za radą Mecenasa poślubienie w 21 p.n.e. Julii , wdowy po Marcellusie . W 19 p.n.e. Agrypa zdusił powstanie Kantabryjczyków w Hiszpanii , w 17 p.n.e. ponownie był namiestnikiem Syrii, gdzie zyskał uznanie za swoje rządy. Zmarł w Kampanii w 12 p.n.e. w wieku 51 lat. August uhonorował go wspaniałym pogrzebem i pochówkiem w Mauzoleum Augusta .

Agrypa był również wybitnym geografem. Stworzył mapę geograficzną ówczesnego świata, którą Oktawian August kazał umieścić w portyku zwanym Porticus Vipsania. Do tej mapy Agrypa sporządził komentarz geograficzny, który zapewne zawierał głównie dane dotyczące granic i odległości. Napisał też nie zachowaną autobiografię. Nic z jego twórczości nie zachowało się do naszych czasów.

Występuje w grze Shadow of Rome jako jedna z głównych postaci (obok Augusta ) oraz w serialu telewizji HBO pt. Rzym .

Małżeństwa i dzieci

Marek Agrypa
•1. Caecilia Pomponia Attica
•2. Marcela Starsza
•3. Julia
 
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
 
                
1
Wipsania
•1. Tyberiusz cesarz
•2. Gaius Asinius Gallus
2
Wipsania Marcela Agrypina
Publiusz Kwinktyliusz Warus
2
Wipsania Marcela Agrypina
Kwintus Hateriusz
3
Gajusz Juliusz Cezar
Klaudia Julia Liwilla
3
Wipsania Julia Agrypina
Lucjusz Emiliusz Paulus
3
Lucjusz Juliusz Cezar
3
Agrypina Starsza
Germanik
3
Agrypa Postumus

Bibliografia

Boski August. W: Gajusz Swetoniusz Trankwilus : Żywoty Cezarów. Warszawa: 1987. 

Praca zbiorowa: Słownik pisarzy antycznych. Anna Świderkówna (red.). Warszawa: Wiedza Powszechna, 1990, s. 45. 


Inne hasła zawierające informacje o "Marek Agrypa":

Rodzimy Kościół Polski ...

II wiek ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Wiktor Sukiennicki ...

Julius Jewelowski ...

1972 ...

Ewangeliści ...

Akcja (prawo) ...

Wojciech Bogusławski ...

Sobieski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Marek Agrypa":

09. Strategie przedsiębiorstw (plansza 11) ...

Tristan i Izolda ? kochankowie doskonali? (plansza 2) ...

Tristan i Izolda ? kochankowie doskonali? (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie