Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Marcja

Marcja

Marcja, Marcia Aurelia Ceionia Demetrias (daty urodzenia i śmierci są nieznane), była wyzwolenicą i kochanką cesarza rzymskiego - Kommodusa . Jej ojciec - Marek Aureliusz Sabinianus został wyzwolony przez Marka Aureliusza i Lucjusza Werusa .

Miała olbrzymi wpływ na cesarza, wspierała chrześcijan - być może sama była chrześcijanką. Poślubiła Eclectusa , cesarskiego sługę. Była jednym z ważniejszych spiskowców w zamachu na życie Kommodusa. Zamach przygotowała razem z Eclectusem i prefektem pretorianów Kwintusem Emiliuszem Laetusem. Marcja zgodziła się na udział w spisku ponieważ obawiała się takiego samego losu, jaki spotkał żonę Kommodusa - Bruttię Kryspinę oraz jego siostrę - Lucillę (wygnania i zamordowania).

31 grudnia 192 Marcja dała Kommodusowi do wypicia zatrute wino ( trucizna nie zabiła cesarza, ale Kommodus poczuł się bardzo źle i wszystko zwrócił). Kiedy cesarz wypoczywał, Marcja przekonała jego sługę - wyzwoleńca Narcyza, by udusił cesarza. Narcyz wiedział o spisku na życie Kommodusa i uległ Marcji.

Marcja wspierała kandydaturę Pertynaksa na cesarza, a kiedy już 3 miesiące po wyborze Pertynaks został zamordowany, Marcja została skazana na śmierć przez następnego cesarza - Dydiusza Juliana .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Marcja":

Marcja Marcja, Marcia Aurelia Ceionia Demetrias (daty urodzenia i śmierci są nieznane), była ...

Dynastia Antoninów ...

192 ...

Kommodus ...

21 czerwca Święta imieniny obchodzą: Alban , Albana , Alicja , Alojza , Alojzy , Chloe , Demetria , Domamir , Euzebiusz , Lutfryd , Marcja , Marta , Rajmund , Rudolf , Rudolfa , Rudolfina , Terencja i Terencjusz . Noc Kupały , zw. potocznie ...

Kategoria:Truciciele ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Marcja":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie