Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Malcolm X

Malcolm X

Malcolm X

Malcolm X w marcu 1964 roku
Urodzony 19 maja 1925
Omaha ( Nebraska )
Stany Zjednoczone
Zmarł 21 lutego 1965
Harlem ( Nowy Jork )
Stany Zjednoczone

Malcolm X (ur. 19 maja 1925 jako Malcolm Little, zm. 21 lutego 1965 jako El-Hajj Malik El-Shabazz) – radykalny przywódca ruchu afroamerykańskiego w Stanach Zjednoczonych .

Malcolm X był jedną z kluczowych postaci w okresie walki Afroamerykanów o równouprawnienie. Do dziś dla wielu młodych czarnych mieszkańców gett jest ikoną i wzorem do naśladowania.

Życiorys

Nazwisko zmienił, by podkreślić, że nie zna tożsamości swoich przodków z Afryki ("X" - symbol niewiadomej). Uważał, że czarni mieszkańcy USA powinni zaprzestać używania nazwisk nadanych przez właścicieli niewolników .

Na początku lat 50. XX wieku związał się z organizacją Nation of Islam. W tamtym okresie Malcolm X był zwolennikiem czarnego separatyzmu i odrzucenia wszelkiego współdziałania z białymi. Opowiadał się za stosowaniem przemocy w celach samoobrony przed białymi. Propagował hasła mówiące o dumie związanej z przynależnością do czarnej rasy. Podkreślał, że na każdym kroku dumę tę należy okazywać.

Jest on człowiekiem który spotkał na ulicy i przekonał Cassiusa Marcellusa Clay'a Juniora do przejścia na islam. Po tym zdarzeniu Cassius zmienił swoje pełne imię na Cassius X, a później na Muhammad Ali pod którym znany jest jako jeden z najlepszych bokserów świata.

W 1964 wystąpił z Nation of Islam w następstwie konfliktu z przywódcą tej organizacji, Elijahem Muhammadem. Również w 1964 Malcolm X odbył pielgrzymkę do Mekki i zmienił nazwisko na El-Hajj Malik El-Shabazz. W następstwie pielgrzymki uznał, że wyznawany przezeń islam jest nie do pogodzenia z rasizmem i hasłami czarnej supremacji , głoszonymi przez Nation of Islam. Po powrocie utworzył Organizację Jedności Afroamerykańskiej .

Zginął zastrzelony podczas wiecu w Harlemie . Sprawcy morderstwa nie zostali ustaleni, jednak jako podejrzanych wymienia się przeważnie członków Nation of Islam, bądź handlarzy narkotyków .

Nawiązania w sztuce

Reżyser Spike Lee nakręcił film biograficzny Malcolm X ( 1992 ). W roli głównej wystąpił Denzel Washington .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Malcolm X":

1977 ...

1983 ...

1925 pisarz i scenarzysta filmowy 12 maja – Yogi Berra , amerykański bejsbolista 19 maja – Malcolm X , przywódca ruchu murzyńskiego w USA (zm. 1965 ) 21 maja – Stefan ...

1979 ...

1980 ...

1976 ...

1975 ...

1943 ...

2010 ...

1965 się o jego powierzchnię. 21 lutego – na ulicy w Harlemie został zastrzelony Malcolm X . 25 lutego – dokonano oblotu samolotu pasażerskiego McDonnell Douglas DC-9 . 27 lutego ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Malcolm X":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie