Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Majer Bałaban

Majer Bałaban - (ur. 20 lutego 1877 we Lwowie, zm. 26 grudnia 1942 w Warszawie) – polski historyk orientalista i pedagog żydowskiego pochodzenia, rabin, najwybitniejszy badacz dziejów Żydów w Polsce, współredaktor Nowego Życia.

Biografia

Studiował historię i filozofię na Uniwersytecie Lwowskim pod kierunkiem Szymona Aszkenazego. Doktorat obronił w 1904 roku. W czasie I wojny światowej pełnił posługę rabina wojskowego w armii austriackiej na terenie Lublina.

Po wojnie zamieszkał w Warszawie, gdzie był współzałożycielem i rektorem utworzonego z inicjatywy partii Mizrachi Seminarium Rabinicznego "Tachkemoni" (z hebr. Wiedza). Z pracy w seminarium zrezygnował w 1930 roku po konflikcie z Mojżeszem Sołowiejczykiem, który oskarżył Bałabana o negatywny wpływ na młodzież. Współtworzył Instytutu Nauk Judaistycznych w Warszawie, którego był profesorem od 1928 roku. Wykładał na Wolnej Wszechnicy Polskiej, w żydowskim gimnazjum Ascola, a od 1936 roku był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.

Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w getcie warszawskim, gdzie kierował Wydziałem Archiwalnym Judenratu. W 1941 roku został głównym rabinem synagogi Nożyków. Zmarł w nieustalonych okolicznościach, według jednej z teorii popełnił samobójstwo. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 9, rząd 10).


Inne hasła zawierające informacje o "Majer Bałaban":

1900 ...

Antropologia fizyczna ...

Pedagogium Lwowskie i lwowskiej synagogi postępowej Tempel. W szkole wykładali m.in. Mojżesz Schorr i Majer Bałaban . LiteraturaKurt I. Lewin - "Przeżyłem. Saga Świętego Jura spisana w ...

Administracja publiczna ...

Akademia Umiejętności ...

Historia Żydów w Bełchatowie ...

Malbim ...

Duża Synagoga w Łęczycy ...

Kategoria:Polscy wspinacze ...

Albert II Grimaldi ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Majer Bałaban":

219 Oświata, nauka, kultura i sport w II Rzeczypospolitej (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie