Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Magnetyt

Magnetyt

magnetyt
magnetyt
magnetyt

Magnetytminerał z gromady tlenków, zaliczany do grupy spineli (żelazowych). Należy do minerałów bardzo pospolitych i wyjątkowo szeroko rozpowszechnionych.

Kamień magnetis był już znany starożytnym Grekom. Nazwa pochodzi od dawnego greckiego miasta Magnesia (obecnie Manissa) – dziś na terenie Turcji.

Termin "magnes" wprowadzono w 1845 r. (W.Haidinger).

Spis treści

Właściwości

Zazwyczaj tworzy kryształy o pokroju izometrycznym, najczęściej przyjmujące postać ośmiościanu. Występuje w skupieniach ziarnistych, zbitych; występuje też w formie wypryśnięć. Jest kruchy i nieprzezroczysty. Często zawiera domieszki tytanu , wanadu , manganu , magnezu , chromu . Wykazuje silne właściwości magnetyczne, kryształy magnetytu są przyciągane przez magnes, zbite masy same działają jak magnes; jednak własności magnetyczne znikają w temperaturze około 580 °C, ale po ochłodzeniu pojawiają się ponownie. Obok pirotynu jedyna z naturalnie występujących substancji magnetycznych .

Występowanie

Występuje w skałach magmowych ( gabro , bazalt ). Obecny jest również w skałach metamorficznych i osadowych.

Miejsca występowania: Bogate złoża magnetytu znajdują się w Szwecji ( Kiruna , Luossawara), Rosji ( Ural ), na Ukrainie i w USA .

W Polsce minerał ten występuje w Kowarach na Dolnym Śląsku , w Kletnie, okolicach Szklarskiej Poręby, spotykany jest w bazaltach okolic Złotoryi i na Suwalszczyźnie .

Zastosowanie

Jest najbogatszą i najlepszą dla przemysłu rudą żelaza. Odłamki odmiany stalowoszarej po bębnowaniu i oprawieniu bywają używane jako kamień ozdobny.

Ciekawostki

W Japonii wierzono, że magnetyt łagodzi ból, leczy schorzenia szyi, ramion oraz bezsenność .

Litoterapia wykorzystuje magnetyt przy złamaniach, stłuczeniach itp. wierząc, że minerał ten zwiększa zdolność regeneracji tkanki mięśniowej i kostnej.

Zobacz też

hematyt , syderyt , limonit , goethyt , ruda darniowa , anomalia magnetyczna , kurska anomalia magnetyczna , tlenek żelaza .


Inne hasła zawierające informacje o "Magnetyt":

Pobrzeże Kaszubskie ...

Minerał ...

Ferromagnetyzm ...

Tales z Miletu ...

Hydrofobowość ...

Półwysep Kolski ...

Złoże mineralne ...

Jaspis ...

Granit ...

Żelazo ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Magnetyt":

202. Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych (plansza 4) i metamorficznych. W okolicy Suwałk znajdują się złoża rudy polimetalicznej, które oprócz Magnetytu zawierają również tytan i wanad. Pomimo jej dużej wartości ekonomicznej nie ...

015. Wietrzenie i procesy denudacyjne (plansza 7) wartości tlenu. W wyniku oksydacji następuje zmiana barwy minerału, na przykład czarny Magnetyt (Fe3O4 przechodzi w czerwony hematyt (Fe2O3) Redukcja jest reakcją chemiczną będącą ...

Wybrane gałęzie przemysłu światowego (plansza 3) Rudy żelaza Hematyt Do głównych rud żelaza należą: Magnetyt: około 72% zawartości Fe w rudzie Hematyt: ok. 70% Fe Limonit: od 48% ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie