Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Maciej Habsburg

Maciej Habsburg - (ur. 24 lutego 1557 w Wiedniu, zm. 20 marca 1619 w Wiedniu) — król Węgier oraz arcyksiążę Austrii w latach 1608-1619, Czech w latach 1611-1619, cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego w latach 1612-1619 z dynastii Habsburgów.

Syn cesarza Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego - Maksymiliana II Habsburga. Brat Rudolfa II, cesarza rzymsko-niemieckiego, Ernesta i Albrechta VII - namiestników hiszpańskich Niderlandów oraz Maksymiliana III - wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego.

W 1593 jego brat starszy - Rudolf II Habsburg mianował go zarządcą Austrii. Maciej przy tej okazji poznał biskupa Wiednia - Melchiora Klesla, który w przyszłości miał zostać jego głównym doradcą. Cesarzem został po śmierci brata. Jego rządy pogłębiły antagonizmy wyznaniowe w krajach habsburskich i doprowadziły do wojny trzydziestoletniej, której bezpośrednią przyczyną była defenestracja praska, która odbyła się w praskim zamku na Hradczanach. Maciej razem ze swoją żoną ufundowali w Wiedniu Kościół Kapucynów wraz z Kryptą Cesarską, gdzie chcieli być pochowani, a która została później rozbudowana i stała się rodową nekropolią Habsburgów.


Inne hasła zawierające informacje o "Maciej Habsburg":

Odense ...

Linz ...

Brno ...

Wiktor Sukiennicki ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...

Wittenberga ...

1679 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Maciej Habsburg":

209b Tworzenie demokracji parlamentarnej w Polsce (plansza 4) ...

101 Epoka nowożytna ? charakterystyka (plansza 12) ...

Jeden ogień, drugi woda (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie