Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Maciej Gładysz

Maciej Gładysz

Maciej Gładysz
Imię i nazwiskoMaciej Gładysz
Data i miejsce urodzenia 24 kwietnia 1969
Garwolin
Pochodzenie   Polska
Instrument gitara elektryczna
Gatunek rock , hard rock
Zawód gitarzysta , kompozytor , muzyk
Aktywnośćod 1986
PowiązaniaBlack Power, Syndia , Wilki , Human, Emilia Majcherczyk, Edyta Bartosiewicz , IRA , Bracia , Seba , Urszula , Kasia Kowalska, Robert Gawliński
Instrumentarium
Gibson Les Paul Custom
Paul Reed Smith
Fender Stratocaster
Mesa
Wah wah Cry Baby Jim Dunlop
Zespół
Zespół Urszuli
Zespół Edyty Bartosiewicz
Zespół Roberta Gawlińskiego
Vino

Maciej Gładysz (ur. 27 kwietnia 1969 w Garwolinie ) - polski gitarzysta rockowy , znany z występów w zespołach Human , Edyty Bartosiewicz , Urszuli , IRA oraz Vino.

Od 12 roku życia uczył się samodzielnie gry na gitarze. Pierwszą gitarę dostał od ojca. Była to "zwykła pódłówka". Także ojciec uczył go pierwszych podstawowych chwytów, gdyż sam był gitarzystą . Drugą gitarą była gitara "Kosmos".

Pierwszy swój zespół założył wraz z perkusistą Krzysztofem Patockim , nazywał się Black Power. Wtedy to właśnie dostał wymarzoną kopię Stratocastera firmy Winner. Kolejną jego gitarą była gitara Kramer. Podczas koncertu z grupą Syndia w Tadżykistanie , została ona sprzedana za siedemset dolarów (czyli dwa razy więcej niż w ogóle była warta)[1].

Następną gitarą był Ibanez RG 570 model Paula Giberta. To właśnie na tej gitarze Gładysz zrobił największe postępy i nagrał płytę z Syndią.

W 1991/92 roku Maciej Gładysz był gitarzystą w obiecującującym wtedy zespole Tamerlane,wraz z którym nagrał płytę 14th CENTURY SOUL. Z tej płyty pochodzi jego pierwszy instrumentalny utwór "Betwixt". Menedżerem zespołu był Marek Śledziewski ( student łódzkiej PWSTiF), a członkami zespołu byli: Maciej Gładysz (gitary), Bogdan Wawrzynowicz (gitara basowa), Radosław Maciński (perkusja), Steven Elery (saksofon). W tym właśnie składzie zespół nagrał płytę. Grupa Tamerlane, choć krótko była obecna na polskiej scenie muzycznej, znalazła swoje miejsce w historii rodzimej muzyki rozrywkowej. Przyczynił się do tego przede wszystkim niekonwencjonalny sposób przedstawienia propozycji muzycznych . Na szwedzkim Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karshamm w 1992 r. zespół otrzymał nagrodę od dyrekcji festiwalu.

W 1993 roku z inicjatywy Kostka Yoriadisa powstał rockowy zespół Human , w którego składzie znalazł się Gładysz. Z tą kapelą Gładysz nagrał jeden album Earth wydany w 1993 roku. Zespół stał się popularny za sprawą przeboju Polski oraz wydanego na singlu w 1994 roku utworu Słońce moje. Grupa z dużym powodzeniem koncertowała m.in. na Rock FAMA w Świnoujściu , oraz Festiwalu w Jarocinie . Zespół w 1994 roku się rozpadł. Gładysz nawiązał współpracę z Edytą Bartosiewicz .

W 2001 roku wykonał muzykę do "Komedii Omyłek". W 2003 roku wraz z Sebastianem Piekarkiem dołączył do rockowego zespołu IRA , z którym nagrał płytę Ogień wydaną w 2004 roku, oraz koncertową Live 15-lecie . W 2005 roku po odejściu z zespołu grał w zespole Sebastiana Piekarka, "Seba", z którym nagrał płytę "Human".

Po zawieszeniu działalności przez zespół Seba, Gładysz został gitarzystą wokalistki rockowej Urszuli .

Obecnie Gładysz występuje w zespole Vino, jest także członkiem Zespołu Urszuli i producentem jej najnowszej płyty " Dziś już wiem ".

Dyskografia oraz występy gościnne

Przypisy

  1. irarock.pl: Biografia . www.irarock.republika.pl.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Maciej Gładysz":

Wiktor Sukiennicki ...

1484 ...

1972 ...

Musical ...

Maciej Słomczyński ...

Ciałko nerkowe ...

1468 ...

Pstrąg tęczowy ...

1457 ...

1467 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Maciej Gładysz":

209b Tworzenie demokracji parlamentarnej w Polsce (plansza 4) ...

Jeden ogień, drugi woda (plansza 4) ...

˝Pan Tadeusz˝ A. Mickiewicza - spacer po Soplicowie i okolicach (plansza 20) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie