Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mała Fatra

Mała Fatra

Mała Fatra

Megaregion Region Karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie
Podprowincja Centralne Karpaty Zachodnie
Makroregion Łańcuch Małofatrzański
MezoregionMała Fatra
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Słowacja :
kraj żyliński
Panorama Małej Fatry z Wielkiej Raczy
Baraniarky
Mała Fatra o zachodzie słońca

Mała Fatra ( 514.43 ; słow. Malá Fatra, węg. Kis-Fátra, niem. Kleine Fatra) – pasmo górskie w Karpatach Zachodnich ( Słowacja ).

Spis treści

Położenie

Mała Fatra leży w północno-zachodniej Słowacji. Od zachodu ograniczona jest Kotliną Żylińską , od wschodu Kotliną Turczańską , na północy graniczy z Wyżyną Kysucką i Wyżyną Orawską, na wschodzie – z Wielką Fatrą oraz Kotliną Turczańską , a na południu wcina się pomiędzy Góry Strażowskie (na zachodzie) i Żar (na wschodzie).

Opis

Mała Fatra należy do Centralnych Karpat Zachodnich i jest trzecią co do wysokości ich częścią (po Tatrach i Niżnych Tatrach ). Całość pasma ma kształt nieregularnej elipsy skierowanej z północnego zachodu na południowy wschód, jego długość wynosi 52 km, a maksymalna szerokość – 16 km.

Mała Fatra jest podzielona przez dolinę Wagu na dwie części:

Mała Fatra słynie głównie z wapiennych i dolomitowych utworów skalnych w postaci bądź to masywnych skalistych szczytów, takich jak Wielki i Mały Rozsutec, bądź to masywów z licznymi wychodniami skalnymi, urwiskami i skalnymi wieżami jak Sokolie czy Boboty , jaskiń, a także głębokich, wąskich wąwozów z bystrymi potokami, progami skalnymi i wodospadami, z których najsłynniejszymi są tzw. Diery . Nie mniej godne uwagi są widokowe odcinki grzbietowe w części zbudowanej ze skał krystalicznych, pokryte rozległymi halami i długie, głębokie doliny porośnięte lasami. Największym bogactwem tych gór jest niezmiernie bogata i urozmaicona flora .

Fauna i flora

Krywańska Mała Fatra od dawna przyciągała uwagę ludzi – na początku byli to pasterze, poszukiwacze minerałów, myśliwi, ale i wędrowcy zwabieni pięknem tutejszej przyrody. Naukowe poznawanie pasma rozpoczęto pod koniec XVIII w. – od 1804 r. botanik Pál Kitaibel prowadził badania na terenie Orawy i doliny Wagu.

Mała Fatra posiada szereg pięter roślinnych, od podgórskich łąk po alpejskie hale. W lasach dominują buk zwyczajny (55%), świerk pospolity (30%) i jodła pospolita (6%), spotyka się także sosnę pospolitą , jawor (2%) i wiąz , a w szczytowych partiach – kosodrzewinę (2%). Na terenie pasma znajdują się: różne typy lasów, zachowanych często w stanie pierwotnym, górskie łąki, zespoły roślinności naskalnej, torfowiska . Park jest siedliskiem rzadkich karpackich gatunków roślin i zwierząt (często endemitów ).

Ochrona przyrody

Park Narodowy "Mała Fatra"
Położenie Słowacja
Data utworzenia 1 kwietnia 1988
Powierzchnia226,3 km²
Commons
commons:{{{galeria_commons}}}|Multimedia w Wikimedia Commons
Wikinews
n:{{{wikinews}}}|Wiadomości w Wikinews
q:{{{wikiquote}}}|{{{wikiquote}}} w Wikicytatach
  • w 1967 r. powstały pierwsze rezerwaty przyrody na terenie pasma oraz obszar chronionego krajobrazu Mała Fatra
  • 1 kwietnia 1988 r. powołano do życia Park Narodowy "Mała Fatra" (Národný park Malá Fatra) o powierzchni 22630 ha (z otuliną o pow. 23262 ha). Terytorium Parku przypomina kształtem nieregularną elipsę o długości 26 km i szerokości 12,5 km, najniższy punkt Parku leży na wysokości 358 m n.p.m. (Hradsky potok k/Streczna), najwyższym jest Wielki Krywań – 1709 m n.p.m.
  • 21% powierzchni parku pokrywają rezerwaty przyrody o zróżnicowanym charakterze. Symbolem Parku Narodowego "Mała Fatra" jest „postrzępiony” Wielki Rozsutec (1610 m n.p.m.)

Turystyka

Park oferuje możliwości atrakcyjnego wypoczynku i rekreacji:

W jednym z przysiółków wsi Tierchowa (Terchová), na północnym obrzeżu Małej Fatry, urodził się Juraj Jánošík – legendarny zbójnik .

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Panorama Małej Fatry ze szczytu Kraviarske
Panorama Małej Fatry ze szczytu Kraviarske


Inne hasła zawierające informacje o "Mała Fatra":

Oddychanie komórkowe ...

Boris Blacher ...

Musical ...

Kopa (Karkonosze) ...

Peter Debye ...

Aleksandr Suworow ...

Jarząb pospolity ...

Chojnik (Karkonosze) ...

Mumlawa ...

Kamienna (dopływ Bobru) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mała Fatra":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 16) ...

Wody powierzchniowe w Polsce (plansza 18) ...

˝Wesele˝ Stanisława Wyspiańskiego jako dramat symboliczny (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie