Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nysa

Nysa

Nysa
Flaga
Herb Nysy Flaga Nysy
Dewiza : Śląski Rzym
Województwo opolskie
Powiat nyski
Gmina
• rodzaj
Nysa
miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1223
Burmistrz Jolanta Barska
Powierzchnia 27,5 km²
Wysokość195 m n.p.m.
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

46 861
1703,3 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 77
Kod pocztowy 48-300 do 48-304
Tablice rejestracyjne ONY
Położenie na mapie Polski

Nysa
50°28'17.9″N 17°20'02.8″E / 50.471639, 17.334111 Na mapach: 50°28'17.9″N 17°20'02.8″E / 50.471639, 17.334111
TERC
( TERYT )
5162307054
Miasta partnerskie Lüdinghausen
Jesenik
Šumperk
Kołomyja
Ingelheim
Taverny
Bałtijsk
Urząd miejski
ul. Kolejowa 15
48-300 Nysa
Strona internetowa miasta
Panorama miasta przed 1493 ( Hartmann Schedel , Liber Chronicarum )
Nyski kościół św. Jakuba i św. Agnieszki
Fontanna Trytona w Nysie z 1700 - 1701 r.
Rynek miasta – widok na Dom Wagi Miejskiej i zabytkowe kamienice; w tle kościół św. Piotra i Pawła
Bastion św. Jadwigi przed renowacją
Wieża Ziębicka
Kościół Wniebowzięcia NMP i fragment dworu biskupiego
Kościół pojezuicki – fasada od strony Rynku Solnego

Nysa ( łac. Nissa, pol. hist. Nisa, Nissa[1], czes. Nisa, niem. Neisse)[2] – miasto w woj. opolskim , w powiecie nyskim , siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nysa . Od 1950 miasto administracyjnie należy do woj. opolskiego .

Miasto położone jest na granicy Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej , przepływa przez nie rzeka Nysa Kłodzka .

Według danych z 30 czerwca 2008 miasto liczyło 46 861 mieszkańców[3]. Nysa jest najludniejszym miastem Polski położonym na obszarze gminy miejsko-wiejskiej [3].

W pobliżu Nysy znajdują się sztuczne zbiorniki wodne : Jezioro Nyskie (zwane także Jeziorem Głębinowskim), nieco dalej Jezioro Otmuchowskie .

Spis treści

Położenie

Nysa położona jest w południowo-zachodniej części województwa opolskiego nad Jeziorem Nyskim i Nysą Kłodzką . Stanowi siedzibę powiatu nyskiego .

Sporne jest położenie według krain historycznych – od 1201 roku, kiedy Henryk I Brodaty ofiarował ziemię nyską biskupowi wrocławskiemu , Księstwo Nyskie było związane z Wrocławiem i poprzez ten związek z Dolnym Śląskiem . W 1680 roku Holender Fryderyk de Wit wydał mapę Górnego Śląska, na której Księstwo Nyskie leżało na Dolnym Śląsku. Związek ten trwał aż od wojen śląskich , jego ostateczny kres położyła sekularyzacja Prus w 1810. Od tego czasu Nysa była silniej związana z Górnym Śląskiem . Za granicę Górnego i Dolnego Śląska uznawano Przesiekę Śląską , która łukiem otaczała ziemię nyską od południowego wschodu, dochodząc na wschodzie aż do górnego biegu Ścinawy , a następnie dolnego biegu Nysy Kłodzkiej [4]. Później tradycyjną granicą Górnego i Dolnego Śląska stała się Nysa Kłodzka, która w środkowym biegu przepływa przez miasto. Część historyków uznaje dzisiaj przynależność Nysy do Górnego Śląska[5], natomiast przeciwnicy tego poglądu wskazują na silniejsze kulturalne i historyczne związki z Dolnym Śląskiem.

Historia

Nysa jest jednym z najstarszych miast śląskich . Prawdopodobnie już w X wieku istniała tu osada . Według Jana Długosza Nysę jako gród miał założyć Bolesław Krzywousty [6]. Jednak nie odgrywał on wówczas większej roli, gdyż nadgraniczna kasztelania znajdowała się w pobliskim Otmuchowie . Sytuacja zmieniła się, gdy książę Bolesław I Wysoki ofiarował swemu synowi Jarosławowi kasztelanię otmuchowską wraz z przylegającymi do niej dobrami. Jarosław, który w latach 1198-1201 był biskupem wrocławskim, przekazał w testamencie swoim następcom na stolicy biskupiej Nysę i kilkanaście wsi. Z czasem na tej bazie utworzono biskupie księstwo nysko-otmuchowskie , które sukcesywnie powiększało się, a Nysa stała się jego stolicą.

W 1198 r. biskup Jarosław miał konsekrować kościół św. Jakuba i św. Agnieszki . Nie wiadomo, czy była to pierwsza nyska świątynia, ponieważ źródła z 1240 r. wymieniają kościół św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, patrona diecezji wrocławskiej, który umieszczony był w najstarszym herbie miejskim [7].

Nysa po raz pierwszy została wzmiankowana w 1223 roku, kiedy to została lokowana na prawie flamandzkim (w 1308 r. została przeniesiona na prawo magdeburskie ). Z początkiem XIV wieku, wedle życzenia Henryka Probusa , stała się miastem stołecznym Księstwa Nyskiego . Utworzone przez niego księstwo nyskie do 1810 r. (sekularyzacja dóbr kościelnych przez króla pruskiego Fryderyka Wilhema III ) rozrastało się pod względem terytorialnym, ludnościowym i prawnym, gdyż posiadało i stanowiło swe własne prawa, np. prawo warzenia piwa czy mili zapowiedniej[8].

W okresie wojen husyckich , podczas bitwy w 1428 r. zniszczone zostały przez husytów wszystkie przedmieścia Nysy. Nie zahamowało to jednak rozwoju miasta. Na poczatku XV wieku Nysa stała się jednym z najludniejszych miast śląskich. Zamieszkiwało ją wtedy około 5000 osób.

Nysa to znany ośrodek edukacyjny – już od średniowiecza , od 1417, istniała szkoła parafialna , przekształcona w następnych wiekach w znane gimnazjum . W 1497 roku na rynku w Nysie został ścięty przedostatni książę opolski – Mikołaj II . Dogodne położenie miasta na przecięciu szlaków handlowych z Pragi i Kłodzka do Opola i dalej do Krakowa sprzyjało rozwojowi gospodarczemu miasta. W księstwie kwitł handel , organizowane były dwa targi w dniach św. Jakuba i św. Agnieszki, które gromadziły kupców z Austrii , Czech , Moraw i Węgier . Również rzemiosło przeżywało rozkwit, powstały m.in. cechy farbiarzy czy złotników . Dodatkowe przywileje , jak np. prawo składu , prawo przymusu drogowego czy prawo bicia własnej monety , przysparzały sławy i podnosiły rangę miasta.

Jednym z jawnych dowodów, iż Nysa była znaczącym ośrodkiem, jest wydana w 1493 roku w Norymberdze Kronika Świata , która ustawia miasto wśród znaczących ośrodków miejskich Europy Środkowo-Wschodniej. W opisie ludności miasta zawartego w tej kronice czytamy "plebs rustica polonici ydeomatis...". Drugim z dowodów jest herb Nysy na bramie wjazdowej Mostu Karola w Pradze , który to herb wisi obok herbów najznakomitszych miast czeskich . Jest to także znak historii miasta, gdyż Nysa wraz z nadejściem XIV wieku dostaje się pod panowanie czeskich Luksemburgów , a następnie, od 1526 r. – Habsburgów . Nadawane kolejne przywileje gospodarcze i prawne powodują, że miasto staje się poważnym importerem soli i wina z Węgier i Nadrenii .

W XVI wieku do Nysy jako swojej głównej rezydencji przenoszą się biskupi wrocławscy. Decyzja ta spowodowana została silnym rozwojem reformacji na Dolnym Śląsku. Z inicjatywy biskupiej Nysa otrzymuje liczne przywileje. Rozpoczyna się okres wielkiego rozwoju gospodarczego miasta. Pod wpływem obecności i działania biskupów Nysa otrzymuje tytuł Śląskiego Rzymu , głównie za sprawą licznych budowli sakralnych miasta oraz fontanny Trytona z 1701 roku, wzorowanej na rzymskiej Fontana del Tritone z 1612-1613 roku, stojącej na Placu Barberini – Piazza Barberini autorstwa Gian Lorenzo Berniniego . Kilkadziesiąt lat przed Wrocławiem , w 1624 , miasto otrzymało kolegium jezuickie Carolinum . Ukończył je przyszły król Rzeczypospolitej Michał Korybut Wiśniowiecki .

Okres wojny trzydziestoletniej to czas upadku miasta. Od 1741 roku Nysa jest pod panowaniem Prus i staje się miastem- twierdzą . Zmienia to całkowicie charakter miasta, lecz zdaje egzamin podczas obrony miasta przed wojskami Napoleona . Jednocześnie jednak status miasta-twierdzy doprowadza do ogromnych zniszczeń. Dowodem tego są kule armatnie wmurowane w Dom Wagi Miejskiej .

W 1810 roku rząd pruski przeprowadził sekularyzację dóbr kościelnych. W Nysie przestała istnieć władza biskupów wrocławskich, trwająca nieprzerwanie od XIV wieku, której miasto zawdzięczało swą wielkość i znaczenie. Ograniczenia zwiazane z istnieniem twierdzy hamują dalszy rozwój Nysy, powstają jednak takie obiekty, jak połączenie kolejowe (1848 r.), teatr miejski (1852 r.), gazownia i oświetlenie gazowe ulic (1860 r.), wodociągi (1878 r.), kanalizacja (1888 r.), elektryczność (1907 r.).

Ostatnim razem zamieniono miasto w twierdzę w 1945 roku. Najgorszy pogrom miasta odbył się w marcu 1945 roku, kiedy podczas zajmowania przez Armię Czerwoną zniszczonych zostało wiele budynków, m.in. Dom Wagi Miejskiej (po wojnie odbudowany) oraz gotycka , 94-metrowa, wieża ratuszowa , najwyższa, jak dotąd, budowla miasta. Ogółem zniszczeniu uległo ok. 60% zabudowy miasta.

W wyniku klęski Niemiec i decyzji zwycięskich mocarstw w 1945 r. Nysa po sześciu wiekach zostaje ponownie włączona do Polski.

Po zdobyciu miasta następuje częściowa odbudowa i zabezpieczenie cenniejszych obiektów. Polityka ta zmienia się w pierwszej połowie lat 50., kiedy Miejski Oddział Rozbiórkowo-Porządkowy nakazuje wyburzenie większości ruin Starego Miasta w celu dostarczenia cegieł przeznaczonych do odbudowy Warszawy[9] (tylko w 1954 r. Warszawa wyznaczyła dla Nysy kontyngent 12 mln sztuk cegły rozbiórkowej[9]). Od lat 60. następuje ponowna odbudowa i rozbudowa miasta, powstają zakłady przemysłowe, m.in. Zakład Samochodów Dostawczych (produkujący popularne w latach 60., 70., 80. i 90. samochody dostawcze ZSD Nysa ), przemysł spożywczy , metalowy. Budowane są nowe osiedla, obiekty użyteczności publicznej oraz jezioro zaporowe na Nysie Kłodzkiej

Zabytki

Nysa, pomimo wielu zniszczeń wojennych (ponad 50% zabudowy miejskiej)[10] oraz wyburzenia tuż po wojnie przez polskie władze miasta 103 zabytkowych kamienic i kościoła w centrum miasta[11], posiada następujące obiekty:

Przemysł i gospodarka

Nysa jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i gospodarczym w województwie opolskim . W mieście wyróżnić możemy przemysł metalowy, maszynowy , spożywczy i budowlany.

Do 2002 roku w mieście funkcjonował Zakład Samochodów Dostawczych . Montował on samochody dostawcze m.in. Nysy , Polonezy Trucki , a w ostatnim okresie także Citroeny C15 i Berlingo . Obecnie fabryka stoi nieczynna.

Do większych zakładów, które jeszcze niedawno istniały w Nysie, można zaliczyć: Zakład Urządzeń Przemysłowych SA, zajmujący się produkcją urządzeń dla przemysłu chemicznego , energetycznego , cukrowniczego i ochrony środowiska , oraz Garbarską Spółdzielnię Pracy Asko, która była jednym z najnowocześniejszych zakładów garbarskich w Polsce.

W Nysie, przy ul. Dubois i Krapackiej, mieści się także Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o powierzchni 12 ha. Decyzję o inwestycji w Strefie podjęły trzy firmy: Advantech Polska (Włochy), Alsecco (Polska) oraz Vasco Doors (Polska). Obecnie gmina stara się o poszerzenie strefy o obszar przeszło 250 ha. Gmina jest w trakcie opracowania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, na powierzchni docelowej 255 ha pomiędzy miejscowościami RadzikowiceGoświnowice . Planowane utworzenie jest Regionalnego Parku Przemysłowego WSSE "Invest Park" WSSE "Invest Park" , właśnie w tym celu w dniu 17 czerwca 2010 podpisano porozumienie (pomiędzy Gminą, WSSE, Urzędem Marszałkowskim, a Agencją Nieruchomości Rolnych). Na terenie miasta dominują sektory: rolno - spożywczy (Cukry Nyskie, Zakłady Przemysłu Cukierniczego Otmuchów , Truller Polska – tzw. Chio oraz Bioagra Goświnowice ) i metalowy (Mega Nysa, Cafrex, Franz Waggonbau). W wyniku działań gminy w 2010 uchwalono "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Nysa" pokrywające obszar całej gminy, co daje możliwości bardziej przemyślanego rozwoju gospodarczego, turystycznego oraz mieszkaniowego miasta.

Komunikacja

Transport drogowy

Przez Nysę przebiegają drogi krajowe :

Sieć uzupełniają drogi wojewódzkie :

W odległości 36 km od centrum Nysy przebiega autostrada :

Przeprawę przez rzekę Nysę Kłodzką umożliwiają 2 mosty drogowe oraz tama Jeziora Nyskiego .

Transport kolejowy

Kiedyś Nysa była ważnym węzłem kolejowym Śląska , obecnie znajduje się tu jedna czynna stacja kolejowa . Odbywają się z niej regularnie połączenia regionalne w granicach województwa opolskiego .

Nysa
Linia nr 137 Katowice – Legnica (km linii: 139,075)
odległość: 7,075 km
Przełęk
odległość: 5,771 km
Linia nr 287 Opole Zachodnie – Nysa (km linii: 48,752)
odległość: 4,355 km
Wyszków Śląski
Linia nr 288 Nysa – Brzeg (km linii: 0,000)
odległość: 6,466 km
Linia nr 328 Nysa – Kałków Łąka (km linii: 0,000)
odległość: 4,797 km
Podkamień
Linia nr 256 (D29-1971) Nysa – Ścinawa Mała (km linii: 0,000)
odległość: 1,000 km

Komunikacja miejska

W Nysie komunikacja miejska funkcjonuje w postaci autobusów .

Dzielnice i Osiedla

Dzielnicami lub osiedlami nyskimi są:

  • Radoszyn
  • Podzamcze: Sektory 1,2 i 3
  • Śródmieście
  • Karłów
  • Nysa Południe
  • Zamłynie
  • Piękna
  • Nowy Świat: Górna Wieś, Średnia Wieś oraz Dolna Wieś
  • Rochów
  • Jędrzychów
  • Zawodzie

Sport

  • AZS PWSZ Nysa – Klub sportowy AZS PWSZ Nysa , którego tradycje sięgają 1948 r., specjalizuje się głównie w piłce siatkowej , w której osiągał duże sukcesy, jak: Puchar Polski w sezonie 1995/1996, dwukrotne Wicemistrzostwo Polski w kategorii seniorów (1993/1994, 1994/1995), dwukrotny brązowy medal Mistrzostw Polski w kategorii seniorów (1991/1992), 1997/1998). Klub UKS Nysa zdobył Mistrzostwo Polski w kategorii młodzików (1996/1997) i dwukrotnie Wicemistrzostwo Polski w kategorii kadetów i juniorów starszych. Drużyna seniorów gra obecnie w I lidze (dawna Seria B). Klub posiada także sekcje: Wodną, obronną, turystyczną, koszykówki, siłową, brydżową, aerobiku sportowego, piłki nożnej, szachową i sportów zimowych[12].
  • Polonia Nysa
  • Klub Żeglarski Nysa – Nad Jeziorem Nyskim ma swą siedzibę działający nieprzerwanie od 1961 roku Klub Żeglarski Nysa, w ramach którego działa m.in. jedyna obecnie na Opolszczyźnie szkółka żeglarska dla dzieci i młodzieży, a także sekcja regatowa (klasy: Optimist i Cadet )[13].
  • WLUKK Nysa (Klub kolarski) Zdobywa wielokrotne tytuły mistrza polski, w sezonie 2009 zdobył klubowego mistrza polski kategorii junior.
  • UKS "DWÓJKA" NYSA, UKS "PLEJADA" NYSA - kluby hokeja na trawie przy Zespole Szkół Sportowych w Nysie
  • Nyskie Towarzystwo Gimnastyczne przy Zespole Szkół Sportowych w Nysie.

Kultura

Przed II wojną światową w Nysie funkcjonował miejski teatr dramatyczno- operowy działający od 1852 roku. W mieście istnieją:

  • Ognisko Artystyczne,
  • Państwowa Szkoła Muzyczna im. Witolda Lutosławskiego ,
  • Muzeum w Nysie,
  • Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna,
  • Nyski Ośrodek Rekreacji,
  • Bractwo Rycerskie "Księstwo Nyskie".

Kościoły i związki wyznaniowe

Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzą następujące kościoły:

Buddyzm

Nauka

PWSZ w Nysie

Nieprzerwanie od 2001 r. działa w Nysie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie , powstała wedle koncepcji prof. Ryszarda Knosali , który był rektorem tej uczelni do 2008 roku. Władzę na uczelni po nim objęła Zofia Wilimowska. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie kształcić się można w następujących kierunkach i specjalnościach[14]:

PWSZ w Nysie odwołuje się do tradycji słynnego gimnazjum jezuickiego Carolinum.

Inne

Na terenie Gminy Nysa funkcjonuje 15 szkół podstawowych (dwanaście publicznych i trzy niepubliczne), 5 gimnazjów (cztery publiczne, jedno niepubliczne prowadzone przez Diecezję Opolską ), 4 licea ogólnokształcące (trzy publiczne, jedno niepubliczne prowadzone przez Diecezję Opolską ), 4 szkoły zawodowe oraz szkoły policealne . W Nysie działa także oddział Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej .

Polityka

Rada Miejska

W skład Rady Miejskiej w Nysie wchodzi 23 radnych . Wybierani są oni w wyborach bezpośrednich i proporcjonalnych co cztery lata. Obecnym przewodniczącym Rady jest Feliks Kamienik ( Platforma Obywatelska ).

Rozkład mandatów w Radzie[]:

Komitet % głosówPorównanie¹Liczba radnychPorównanie¹
Liga Nyska21,56%-5,12%6-3
Forum Samorządowe 2002 13,18%+5,38%5+4
Platforma Obywatelska 14,69%4+4
Prawo i Sprawiedliwość 14,81%3+3
SLD+SDPL+PD+UP Lewica i Demokraci 11,64%-6,79%2-4
Komitet Obywatelski Ziemi Nyskiej7,04%-4,73%2-1
Polskie Stronnictwo Ludowe 5,39%-1,92%1±0

¹ z poprzednią kadencją

Skład prezydium :

Lista burmistrzów Nysy

Czasy niemieckie

* władzę sprawował Nadburmistrz Gminy Miejskiej

Rzeczpospolita Polska i PRL

** władzę w latach 1951 - 1974 sprawował Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej

*** władzę w latach 1974 - 1990 sprawował Naczelnik Miasta

III Rzeczpospolita

Osoby związane

Z miastem Nysa związani byli m.in.:

Miasta partnerskie

Ludność

Liczba mieszkańców miasta[]:

Media Lokalne

  • Nowiny Nyskie
  • Nysa24
  • Nasza Nysa
  • NTO oddział w Nysie
  • Radio Opole oddział w Nysie
  • TVP Opole oddział w Nysie
  • Nyski Express

Zobacz też

Przypisy

  1. Nysa w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich , Tom VII (Netrebka – Perepiat) z 1886 r.; Nazwę Nissa miasto nosiło też krótko po II wojnie światowej (do 1946).
  2. Wcześniej stosowano pisownię Neiße.
  3. 3,0 3,1 Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 VI 2008 r.) . Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2008. ISSN 1734-6118 .  ( pol. )
  4. Zob. mapa "Śląsk w XI i XII wieku" (oprac. B. Kaczmarski), w: K. Popiołek, Historia Śląska od pradziejów do 1945 roku, Katowice 1972
  5. R. Pysiewicz-Jędrusik, A. Pustelnik, B. Konopska, Granice Śląska, Wrocław 1998, .
  6. J. Długosz, Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego, ks. 1-2, Warszawa 1962, s. 174.
  7. Herb Nysy
  8. Miasto Nysa. Szkice monograficzne, Wrocław 1970, s. 30.
  9. 9,0 9,1 T.Foltyn: Zniszczenie zabytkowego śródmieścia Nysy, Materiały, Śląsk Opolski, 2000 nr 2(39)
  10. B. Dolata, Wyzwolenie Dolnego Śląska, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1985, s. 115.
  11. Z. Zalewski, Nysa na dawnej pocztówce, Opole 2003, s. 24.
  12. AZS PWSZ w Nysie
  13. Klub Żeglarski NYSA
  14. S T U D I A

Bibliografia

  • "Nysa-przystanek wędrowca" 2004 J.Daniel, I.Zielonka wyd.Inserat
  • "Nysa na dawnej pocztówce" 2003 Z.Zalewski wyd. MS Opole, Urząd Miejski w Nysie
  • J.Leszczyński, Zarys dziejów miasta do 1740. w: Miasto Nysa. Szkice monograficzne, Wrocław 1979, s. 39.
  • T.Foltyn: "Zniszczenie zabytkowego śródmieścia Nysy”, Materiały, Śląsk Opolski, 2000 nr 2(39)

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Nysa":

1965 do życia Organizacji Wyzwolenia Palestyny . 10 stycznia – polski drobnicowiec typu 51 MS Nysa należący do PŻM zatonął z całą załogą (18 marynarzy). 6 lutego – ...

Nankier ...

Pradolina ...

Gmina ...

Polskie zamki i twierdze Krakowsko-Częstochowska) Moszna Muszyna Myślenice [Na górę] N Nowy Sącz Nowy Wiśnicz Namysłów Nidzica , województwo warmińsko-mazurskie Niedzica Niemcza , województwo dolnośląskie Niemodlin Niepołomice Nowy Jasiniec Nowy Korczyn Nowy Sącz Nowy Wiśnicz Nysa [Na górę] O Ogrodzieniec Ogrodzieniec – widok z murów obronnych Orneta Ostróda Odrzykoń – zamek Kamieniec, województwo ...

Zasadźca ...

Odra granicach Polski 742) km Powierzchnia zlewni 118 861 (z tego w Polsce 106 056) km² Największe dopływy Nysa Kłodzka , Bóbr , Nysa Łużycka , Warta Średni przepływ 535 m³/s u ujścia do Zalewu ...

Rzeki Niemiec objętości przepływu wody Według długościdługość w kmnazwa polskanazwa niem.2888 Dunaj Donau1320 Ren Rhein1091 Łaba Elbe866 Odra Oder545 Mozela Mosel524 Men Main517 Inn Inn433 Wezera Weser413 Soława Saale382 Sprewa Spree371 Ems Ems367 Neckar Neckar325 Hawela Havel295 Izara Isar292 Werra Werra (*291 Ohrza Eger (Elbe)265 Lech Lech257 Biała Elstera Weiße Elster256 Nysa Łużycka Lausitzer Neiße255 Lippe Lippe246 Saara Saar242 Lahn Lahn241 Leine Leine225 Salzach Salzach220 Elde Elde218 Fulda Fulda217 Ruhra Ruhr211 Aller Aller198 Hunte Hunte196 Jagst Jagst193 Hase Hase192 Unstruta Unstrut188 Czarna Elstera Schwarze Elster188 Eider Eider185 Ammer-Amper Ammer-Amper182 Kocher Kocher177 Eder Eder173 Sûre Sauer170 Rur Rur167 Vechte Vechte166 Zwickauer Mulde Zwickauer Mulde165 Altmühl Altmühl165 Naab Naab165 Regen Regen156 Piana Peene153 Oste Oste153 Sieg Sieg151 Warnow Warnow151 Wertach Wertach147 Iller Iller142 Soława Frankońska Fränkische Saale142 Kyll Kyll140 Bode (Niemcy) Bode140 Wied Wied134 Paar Paar132 Wörnitz Wörnitz128 Lenne Lenne (Ruhr)128 Zschopau Zschopau125 Rhin Rhin124 Freiberger Mulde Freiberger ...

Nizina Śląska Wysokość od ok. 100 do 260 m n.p.m.Główne rzeki: Odra , Mała Panew , Nysa Kłodzka , Ślęza , Bystrzyca , Kaczawa , Bóbr .Główne miasta: Legnica , Wrocław , Brzeg , Opole , Kędzierzyn-Koźle , ...

Niemieckie wyższe uczelnie der Hochschulen nach Hochschularten im Wintersemester 2009/10. 30 marca 2010 Zobacz też Uniwersytet Nysa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nysa":

216 Koalicja antyhitlerowska. Konferencje Wielkiej Trójki (plansza 14) ...

228 Polska w okresie utrwalania się rządów komunistycznych (plansza 4) ...

Wody powierzchniowe w Polsce (plansza 18) Nysa Kłodzka ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie