Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Święta Perpetua

Święta Perpetua

Święta
Perpetua
Vibia Perpetua
męczennica

Męczeństwo św. Perpetui i Towarzyszy
(św. Perpetua w środku, po lewej św. Felicyta), XIX-wieczny witraż z kościoła w Vierzon , Francja
Data urodzenia 181
Data śmierci 7 marca 203 (?)
Kartagina
Kościół / wyznanie rzymskokatolicki , prawosławny , przedchalcedońskie , anglikańskie , luterański
Wspomnienie7 marca

Święta Perpetua (ur. 181 – zm. 7 marca 203 (?) w Kartaginie ) – męczennica z czasów wczesnochrześcijańskich. Męczeństwo poniosła za panowania Septymiusza Sewera . Oskarżono ją razem z czworgiem katechumenów o wyznawanie chrześcijaństwa . Wszystkich pięcioro pojmano w pobliżu Kartaginy w 203 . Nie ma informacji ani o okolicznościach w jakich odbyło się aresztowanie, ani o osobie, która złożyła donos.

Perpetua, córka poganina i chrześcijanki, pochodząca z jednej z najbogatszych rodzin w mieście, mężatka (o mężu jej jednak nic nie wiadomo), matka dziecka, które wówczas karmiła piersią, miała dwadzieścia kilka lat. W więzieniu znalazła się razem z ciężarną niewolnicą Felicytą. Chrześcijanie odwiedzali więźniów, przynosili Perpetui codziennie dziecko do karmienia. Wkrótce uwięzieni katechumeni przyjęli chrzest . Perpetua wyróżniała się spośród pozostałych więźniów głęboką wiarą. W czasie trwania aresztu miała serię widzeń.

Wizja pierwsza przedstawiała drogę Perpetui po drabinie symbolizującej męczeństwo, u której podnóży leżał smok, po bokach narzędzia tortur, a u szczytu jej znajdował się niebiański ogród, w którym starzec doił owce i dawał każdemu, kto tam przybył kęs sera. W drugiej wizji zobaczyła Perpetua swojego zmarłego w młodości brata, poganina, który usilnie próbował napić się z basenu pełnego wody, ale nie mógł tego uczynić z powodu wysokich brzegów basenu. Po tej wizji Perpetua zanosiła żarliwe modły do Boga o ulżenie mu w cierpieniu. Rezultatem tego było kolejne widzenie, w którym brzegi basenu okazały się na tyle niskie, że brat mógł zaczerpnąć wody. W swojej ostatniej wizji stoczyła Perpetua walkę na arenie z Szatanem w postaci szpetnego Egipcjanina. W nagrodę za zwycięstwo dostała gałąź ze złotymi jabłkami.

Ojciec, który odwiedzał ją w więzieniu, bez skutku próbował przekonać ją, by wyrzekła się wiary i oszczędziła swe życie. Towarzyszka Felicyta urodziła w więzieniu.

Piątka więźniów została skazana na pożarcie przez dzikie zwierzęta. W dniu egzekucji jeszcze raz dał o sobie znać fenomen świętej i jej towarzyszy. Gdy wypuszczono na arenę lwy, wygłodniałe zwierzęta nie chciały tknąć skazańców. W tej sytuacji mieli ich zgładzić gladiatorzy przez ścięcie mieczem. Perpetua przeżyła pierwszy cios i trzeba ją było dobić. Później powiadano, że jej osobowość i wiara były tak silne, że nikt nie mógł jej zabić, dopóki ona sama się na to nie zgodziła.

Egzekucja odbyła się 7 marca i w tym dniu wspomina się dziś św. Perpetuę wraz z jej towarzyszką św. Felicytą. Obie święte zostały wpisane do kanonu Mszy św.

Miejsca kultu:

  • bazylika nad grobem świętych Perpetui i Felicyty
  • opactwo Dévre-en-Berry (Francja)
  • opactwo Beaulieu (Francja)

Zobacz też

Bibliografia

  • Męczeństwo św. Perpetuy i Felicyty, [w:] Męczennicy , red. M. Starowieyski, E. Wipszycka, Kraków 1995.


Inne hasła zawierające informacje o "Święta Perpetua":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

Dzień Zaduszny ...

Adwentyzm ...

Synagoga Chóralna w Kownie ...

1972 ...

Diakon ...

1749 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Święta Perpetua":

012. Islam (plansza 7) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 8) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie