Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ludwik IX Święty

Ludwik IX Święty

Ludwik IX
Z Bożej łaski król Francji
Król Francji
Okres panowaniaod 8 listopada 1226
do 25 sierpnia 1270
Poprzednik Ludwik VIII Lew
Następca Filip III Śmiały
Dane biograficzne
Dynastia Kapetyngowie
Urodzony 25 kwietnia 1204
Zmarł 25 sierpnia 1270
Ojciec Ludwik VIII Lew
Matka Blanka Kastylijska
Żona

Małgorzata Prowansalska

Dzieci

Blanka
Izabela
Ludwik
Filip III Śmiały
Jan
Jan Tristan
Piotr I d'Alençon
Blanka
Małgorzata
Robert de Clermont
Agnieszka

Ludwik IX Święty (ur. 25 kwietnia 1214 w Poissy , zm. 25 sierpnia 1270 w Tunisie ) - król Francji od 1226 r., syn Ludwika VIII z dynastii Kapetyngów . Był organizatorem i uczestnikiem VI i VII wyprawy krzyżowej .

Spis treści

Wczesne rządy

Król Ludwik IX podczas sakry

Gdy król Ludwik VIII , po krótkim 3-letnim panowaniu zmarł w 1226 r. na febrę, jego syn, również Ludwik, miał 12 lat. Władzę królewską przejęła wtedy, jako regentka, matka Blanka Kastylijska . Mimo wojen domowych w południowych prowincjach Francji, w których możnowładcy feudalni rozgrywali swe własne interesy - regentka utrzymała spójność królestwa do 1242 , gdy Ludwik IX przejął pełnię rządów w państwie.

Swe panowanie rozpoczął od wprowadzenia reform, umacniających władzę królewską. Ujednolicił system monetarny w królestwie, zreorganizował i skutecznie nadzorował finanse, usprawnił też administrację państwa. Starając się rządzić sprawiedliwie, wprowadził kontrolę działalności urzędników królewskich, którą powierzył zakonnikom. W przypadku niesprawiedliwych decyzji, poszkodowani otrzymywali odszkodowanie, a nieuczciwi urzędnicy byli zwalniani. Ustanowił sądy królewskie, tak zwane parlamenty, do których można się było odwoływać od wyroków sądów feudalnych, w jakich zasiadali baronowie feudalni. Wprowadził zakaz pojedynków sądowych, noszenia broni i prowadzenia wojen prywatnych we Francji. Znacznie rozbudowały się miasta, które otrzymały przywileje komunalne i otaczane murami, odgrywały coraz większą rolę pod względem militarnym.

Pokojowy król

Ludwik IX godził liczne spory między skłóconymi rodami szlacheckimi wewnątrz Francji, jak również spory międzynarodowe. Faktycznie doprowadził do zażegnania wzajemnych pretensji terytorialnych Francji z hiszpańską Aragonią i z dynastią Plantagenetów, w osobie króla Anglii Henryka III . Występował również jako mediator w sporze pomiędzy papieżem Innocentym III a cesarzem Rzeszy Niemieckiej Fryderykiem II . Był też głęboko religijny. Gdy w 1244 r. Jerozolima została ponownie opanowana przez egipskich Mameluków , zorganizował i sfinansował w 1248 r. kolejną VI wyprawę krzyżową dla obrony Ziemi Świętej. Brało w niej udział prawie wyłącznie rycerstwo francuskie, które poprowadził osobiście. Choć krucjata zakończyła się klęską, a sam Ludwik IX przez pewien czas pozostawał w niewoli egipskiej, to gdy wrócił w 1254 r. uznany został za największego wśród monarchów Europy obrońcę chrześcijaństwa.

Paryska Sainte-Chapelle - fundacja Ludwika IX

Wspierał zakony, zwłaszcza żebraczy zakon franciszkanów , współcześnie utworzony przez pokutnika Franciszka z Asyżu , który głosił ideały ubóstwa i ascezy, oraz Zakon Rycerzy św. Łazarza opiekujący się trędowatymi . Król kolekcjonował również relikwie, wśród których była korona cierniowa Chrystusa , jaką otrzymał w podarunku od cesarza Konstantynopola Baldwina II. Celem jej przechowania kazał zbudować w Paryżu dwukondygnacjową kaplicę Sainte-Chapelle , uznaną później za jedno z najważniejszych arcydzieł architektury stylu gotyckiego .

Wyprawa krzyżowa

W latach 1248- 1250 wziął udział w VI krucjacie , podjętej na wieść o zdobyciu Jerozolimy przez Kwarezmieńczyków w 1244 roku. Zakończyła się ona klęską, Ludwik dostał się do niewoli w okolicy miasta Mansura w roku 1249 , wypuszczony został po zapłaceniu olbrzymiego okupu, jednak już w 1270 roku zorganizował następną wyprawę.

Tym razem lądowano w Tunisie , licząc na pomoc tamtejszego sułtana. Jednak oczekiwania te się nie spełniły i wyprawa zakończyła się epidemią dżumy wśród krzyżowców, ofiarą której padł również sam król. Po jego śmierci armia krzyżowców powróciła do Europy.

Już w 1297 roku Kościół uznał go za świętego. Koronę po Ludwiku IX przejął jego syn, Filip III Śmiały (1270- 1285 ).

Potomstwo

Z małżeństwa z Małgorzatą Prowansalską , córką Rajmunda Berengara IV - hrabiego Prowansji , miał kilkanaścioro dzieci. Byli to:

Zobacz też


Poprzednik
Ludwik VIII Lew
Król Francji
1226 - 1270
Następca
Filip III Śmiały


Inne hasła zawierające informacje o "Ludwik IX Święty":

Wszystkich Świętych ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zaduszny ...

Biegun północny ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

I wiek ...

1484 ...

1499 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ludwik IX Święty":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

016d. Polska Piastów (plansza 22) ...

107 Wojna trzydziestoletnia (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie