Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ludwik Decjusz

Ludwik Decjusz

Justus Ludwik Decjusz (ok. 1485 - 1545 ), znany także jako Jost Ludwig Dietz – pochodzący z Alzacji krakowski dyplomata , finansista i sekretarz króla Zygmunta Starego , później jego doradca i zwierzchnik mennic koronnych .

Początkowo był protegowanym, sekretarzem i współpracownikiem Jakuba Bonera , królewskiego bankiera, twórcy i zarządcy żup solnych Wieliczki i Bochni . Będąc człowiekiem wszechstronnie utalentowanym i wytrawny dyplomatą, Justus Decjusz w krótkim czasie stał się w Krakowie bardzo wpływową postacią, cieszył się także szacunkiem i przyjaźnią najwybitniejszych humanistów Europy , m.in. Marcina Lutra i Erazma z Rotterdamu . Bliskie stosunki łączyły go z dworem Habsburgów .

W roku 1528 Justus Decjusz zakupił część Przegorzał i Wolę Chełmską pod Krakowem (obecnie dzielnica miasta nazywana Wolą Justowską ), i przy pomocy włoskich architektów wybudował tam podmiejską willę . Rezydencja była gotowa w roku 1535 , stając się miejscem spotkań przedstawicieli różnych narodowości i kultur, wymiany poglądów i twórczej konfrontacji przekonań.

Obecnie w kompleksie historycznym Willa Decjusza prowadzi działalność Stowarzyszenie w którego skład wchodzą znane osobistości ze świata nauki, gospodarki i kultury.

Jest autorem trzytomowego dzieła O starożytności Polaków (De vetustatibus Polonorum). W utworze tym, pisanym świetną, humanistyczną łaciną , Decjusz wiąże najdawniejsze dzieje Polski z obrazem początkowych dziejów narodów Europy. Powołując sie na nieistniejące dzieła bądź falsyfikaty, Alzatczyk skomponował długą listę królów sarmackich, rzekomo władców Sarmatów od których pochodzili Polacy.

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Ludwik Decjusz":

Mieszko II Lambert ...

Oddychanie komórkowe ...

1499 ...

XVI wiek ...

1398 ...

1749 ...

1411 ...

1362 ...

1361 ...

1884 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ludwik Decjusz":

016d. Polska Piastów (plansza 22) ...

107 Wojna trzydziestoletnia (plansza 15) ...

128. Czasy Napoleona (plansza 16) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie