Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ludowy Ruch Republikański

Ludowy Ruch Republikański

Mouvement Républicain Populaire, Ludowy Ruch Republikański, MRP - francuska partia chrześcijańsko-demokratyczna działająca w latach 1944 - 1978 . Jej liderami byli: Maurice Schumann , Georges Bidault , Robert Schuman i Pierre Pflimlin .

Założona w 1944 r., partia uczestniczyła w większości rządów francuskiej Czwartej Republiki (zaraz po wojnie współtworzyła z francuskimi komunistami i socjalistami trójpartyjny, tymczasowy rząd republiki francuskiej) i obok niemieckiego i włoskiego odpowiednika należała do największych partii chrześcijańsko-demokratycznych w Europie. Przyczyniła się do zbliżenia francusko-niemieckiego i optowała silnie za zjednoczoną Europą.

Przełom lat 50. i 60. był okresem gwałtownej polaryzacji poglądów, głównie wokół kwestii wojny algierskiej (Bidault jawnie wspierał OAS ). W latach 60. część członków partii aktywnie popierała prezydenta de Gaulle'a , inni odeszli z niej, wywołując proces jej stopniowej erozji. Resztki członków MRP przystąpiły w 1978 r. do UDF .Inne hasła zawierające informacje o "Ludowy Ruch Republikański":

Dziady (zwyczaj) ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Czerwony Krzyż ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Linz ...

Tampere ...

Sztuka ...

Adolf Giżyński ...

Wittenberga ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ludowy Ruch Republikański":

10b Wyprzedzanie - część 2 (plansza 6) ...

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 1) ...

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie