Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Louis de Broglie

Louis de Broglie

Louis de Broglie

Urodzony 15 sierpnia 1892
Dieppe
Zmarł 19 marca 1987
Louveciennes
Zawód fizyk


Książę Louis Victor Pierre Raymond de Broglie (ur. 15 sierpnia 1892 w Dieppe , zm. 19 marca 1987 w Louveciennes we Francji ) - francuski fizyk , laureat Nagrody Nobla w 1929 za odkrycie falowej natury elektronów.

Planował zostać historykiem i ukończył studia w tym kierunku, ale zapewne pod wpływem swojego brata Maurycego , który był fizykiem, zaczął interesować się fizyką i matematyką. Po wybuchu I wojny światowej w 1914 zgłosił się do armii francuskiej oferując swoją pomoc przy opracowaniu i budowie sieci komunikacji radiowej .

W odróżnieniu od swojego brata, który był głównie fizykiem eksperymentalnym, Louis interesował się raczej fizyką teoretyczną. W 1924 napisał doktorat na temat Recherches sur la théorie des quanta (Badania nad teorią kwantową), w którym zaprezentował swoją teorię falowych właściwości cząstek fale de Broglie'a , opierając się na pracach Einsteina i Plancka o dualizmie korpuskularno-falowym . Pracował od 1928 będąc profesorem fizyki w Paryżu . De Broglie rozwinął w późniejszym okresie swoją hipotezę, formułując ostatecznie hipotezę de Broglie'a . W 1929 otrzymał Nagrodę Nobla za swoje badania, praktyczne zastosowanie teorii de Broglie'a pozwoliło między innymi na zbudowanie mikroskopu elektronowego . Od roku 1932 pracował na Sorbonie . Od 1942 był stałym sekretarzem Akademii Francuskiej.

Późniejsze jego prace dotyczą: teorii elektronów, budowy jądra atomu, zastosowań mechaniki falowej do fizyki jądrowej, fizyki relatywistycznej oraz rozprzestrzeniania się fal elektromagnetycznych.

Napisał: "Introduction + l'étude de la mécanique ondulatoire" ( 1930 ), "Recueil d'exposés sur les ondes et corpuscules" ( 1930 ), wreszcie, ze swym bratem Mauricem "Introduction + la physique des rayons X et gamma" ( 1928 ).

W 1935 roku Uniwersytet Warszawski przyznał mu tytuł doktora honoris causa .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Louis de Broglie":

Aurora ...

Nowa Anglia ...

Taylor Swift ...

Leonard Bernstein ...

Hector Berlioz ...

Maciej Słomczyński ...

Bastylia ...

Ludwik XVIII ...

1852 ...

1806 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Louis de Broglie":

206 Kultura, nauka i sztuka okresu międzywojennego (plansza 3) ...

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 10) ...

005. Heraklit z Efezu i Wariabilizm (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie