Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lothal

Lothal

Na mapach: 22°31'17″N 72°14'58″E / 22.52139, 72.24944

Położenie Lothal w dolinie Indusu
Lothal

Lothal - starożytna osada protomiejska na terenie należąca do cywilizacji doliny Indusu . Położone nad dopływem rzeki Sabarmati, na terenie dzisiejszych Indii . Została odkryta w 1954 roku, powstanie datowane na XXV wiek p.n.e. Lothal jest uważane za główny port cywilizacji doliny Indusu.

Obszar miasta o wymiarach 355 na 210 metrów otoczony był murem z cegieł mułowych, który podobnie jak w innych miastach cywilizacji doliny Indusu miał za zadanie chronić miasto przed powodziami. W południowo-wschodniej części miasta odkryto dużą platformę ceglaną na której znajdowały się mniejsze platformy z otworami wentylacyjnymi - prawdopodobnie spichlerze. Odsłonięto także wiele sklepów, warsztatów i domów mieszkalnych z węzłami sanitarnymi. Najciekawszym jednak obiektem jest wielki, ceglany basen o wymiarach 218 na 36 metrów. Położony był na wschód od miasta, przy platformie pełniącej role spichlerza. Pomiędzy basenem a spichlerzem znajdował się rodzaj śluzy , dzięki czemu obiekt uznawany jest za najstarsza na świecie konstrukcje hydrauliczną. Najprawdopodobniej basen stanowił dok wyładunkowy dla statków handlowych.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Joachima Śliwy , 2005, Wielka Historia Świata Tom 2 Stary i Nowy Świat od rewolucji neolitycznej do podbojów Aleksandra Wielkiego, ss. 511-512, Oficyna Wydawnicza FOGRA, .


Inne hasła zawierające informacje o "Lothal":

Historia Indii ...

Cywilizacja doliny Indusu ...

Kategoria:Miasta starożytne ...

Lothal Na mapach: 22°31'17″N 72°14'58″E / 22.52139, 72.24944 Położenie Lothal w dolinie IndusuLothalLothal - starożytna osada protomiejska na terenie należąca do ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lothal":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie