Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lorenzo de' Medici

Lorenzo de\' Medici

Wawrzyniec Medyceusz

Urodzony1 stycznia 1449
Florencja
Zmarł8 kwietnia 1492
Carregio

Wawrzyniec Medyceusz wł. Lorenzo di Piero de' Medici, zwany Il Magnifico (Wawrzyńcem Wspaniałym), (ur. 1 stycznia 1449 we Florencji , zm. 8 kwietnia 1492 w Carregio) – władca Florencji od 1469 roku. Syn Piero de' Medici i Lucrezii Tornabuoni, wnuk Kosmy Medyceusza - zwanego Starszym.

Jego ojciec był aktywnym mecenasem artystów i kolekcjonerem sztuki, jego matka była poetką i przyjaźniła się z Luigim Pulcim i Agnolo Poliziano. Wawrzyniec uważany był za najinteligentniejszego spośród czwórki swojego rodzeństwa, a jego nauczycielem był dyplomata Gentile Becchi. Jego ojciec wysyłał go z ważnymi misjami dyplomatycznymi, między innymi do papieża. Wawrzyniec objął tron Florencji w 1469 roku i sam został mecenasem sztuki oraz poetą. Opiekował się Piero i Antonio del Pollaiuolo, Andrea del Verrocchio , Leonardo da Vinci , Sandro Botticellim , Domenico Ghirlandaio i Michałem Aniołem . Dzięki niemu Florencja stała się głównym ośrodkiem włoskiego odrodzenia . Jako polityk dał się poznać jako człowiek zręczny i dzięki niemu zrodziła się legenda florenckiego złotego wieku. W celu utrzymania równowagi sił we Włoszech zawarł sojusz z Mediolanem i Wenecją .

W wielkanocną niedzielę, 26 kwietnia 1478 miał miejsce tzw. spisek Pazzich - grupa spiskowców kierowana przez przedstawicieli rodziny Pazzich , wspierana przez arcybiskupa Pizy Francesco Salviatiego , a inspirowana przez papieża Sykstusa IV (z którym Wawrzyniec pozostawał od kilku lat w konflikcie), zaatakowała Wawrzyńca i jego brata Giuliano we florenkiej katedrze Santa Maria del Fiore (Duomo). Wawrzyniec uciekł, ale Giuliano został zamordowany. Spisek został brutalnie stłumiony, m.in. zlinczowano arcybiskupa. W odpowiedzi papież obłożył Wawrzyńca ekskomuniką . Kiedy nie podziałała, papież zawarł sojusz z królem Neapolu Ferdynandem I, którego syn Alfons, książę Kalabrii, zaatakował Florencję. Jednak dzięki osobistej wizycie w Neapolu Wawrzyniec zdołał doprowadzić do zawarcia pokoju.

Małżeństwo i potomstwo

Posąg Wawrzyńca Medyceusza

4 czerwca 1469 , Wawrzyniec poślubił Clarissę Orsini, córkę Giacomo Orsini, pana Monterotondo i Bracciano, i jego żony - Maddaleny Orsini. Para miała 9 dzieci:

Zobacz też


Poprzednik
Piero I Podagryk
Władca Florencji
1469 - 1492
Następca
Piero II Nieszczęśliwy


Inne hasła zawierające informacje o "Lorenzo de' Medici":

Wystąpił problem z bazą danych. Spróbuj ponownie poprzez naciśnięcie przycisku "Odśwież".

Przepraszamy za powstały problem.