Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Ugaryt

Ugaryt

Na mapach: 35°36'06″N 35°47'00″E / 35.60167, 35.78333

Ruiny Ugarit

Ugaryt (Ugarit) - starożytne miasto-państwo i port o znaczeniu międzynarodowym, na terenie antycznego Kanaanu , leżące na wybrzeżu Morza Śródziemnego , obecnie w Syrii . Odkryte w 1929 roku przez francuską ekspedycję archeologiczną prowadzoną przez Claude Schaeffera w miejscowości Ras Szamra, na północnych przedmieściach Latakii .

Zamieszkane od IV tysiąclecia p.n.e. , przeżyło okres rozkwitu około XV - XIII wieku p.n.e. , jako ośrodek wymiany handlowej na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych. Zniszczone przez najazd Ludów Morza w XII wieku p.n.e. i nigdy nie odbudowane.

Wykopaliska prowadzone od 1929 r. wykazały ciągłość osadnictwa od neolitu aż do około 1200 p.n.e. Odkryto m.in. świątynie Dagona i Baala z archiwami, dzielnicę mieszkalną i pałac królewski z biblioteką. Mury obronne wskazują na silne wpływy architektury egejskiej. Odkryto także groby typu mykeńskiego , ceramikę pochodzącą z Cypru i Egiptu . Z dokumentów znaleziono przeszło 20 000 tabliczek z tekstami sumeryjskimi , egipskimi , akadyjskimi , huryckimi , hetyckimi i ugaryckimi .

Ostatni królowie Ugaryt

  • Ammisztamru I (ok. 1380 p.n.e.)
  • Nikmaddu II (ok. 1350 p.n.e.)
  • Archalbu
  • Nikmepa
  • Ammisztamru II
  • Ibiranu
  • Nikmaddu III
  • Hammurabi (ok. 1200 p.n.e.)

Zobacz też

Bibliografia

  1. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Joachima Śliwy , 2005, Wielka Historia Świata Tom 2 Stary i Nowy Świat od rewolucji neolitycznej do podbojów Aleksandra Wielkiego, ss. 294, Oficyna Wydawnicza FOGRA, .


Inne hasła zawierające informacje o "Ugaryt":

1929 ...

Biblia Tysiąclecia ...

Monogamia ...

Kanaan ...

Księga Daniela ...

Kananejczycy ...

Mitologia ugarycka ...

Epoka brązu ...

Kultura Halaf ...

Ugaryt Na mapach: 35°36'06″N 35°47'00″E / 35.60167, 35.78333 Ruiny UgaritUgaryt (Ugarit) - starożytne miasto-państwo i port o znaczeniu międzynarodowym, na terenie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ugaryt":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie