Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Live Aid

Live Aid

Koncert Live Aid w Filadelfii

Live Aid – Dwa równoległe koncerty rockowe , zorganizowane 13 lipca 1985 roku przez Boba Geldofa oraz Midge'a Ure'a w celu zebrania funduszy dla głodujących w Etiopii .

Głównymi miejscami spektaklu był stadion Wembley w Londynie (mieszczący 72 000 ludzi) oraz stadion JFK w Filadelfii (mieszczący około 90 000 ludzi). Występy były organizowane także między innymi w Melbourne oraz Moskwie . Był to jeden z najchętniej oglądanych programów w historii[]. Oszacowano, iż występy przez telewizję oglądało na żywo 1,5 miliarda ludzi ze 100 krajów[].

Występ zespołu Queen podczas Live Aid uznano za najlepszy rockowy koncert w historii[]. Jurorzy uznali trwający 20 minut występ Queen na stadionie Wembley za "niesamowity"[]. W uzasadnieniu werdyktu podkreślili, że wokalista Freddie Mercury doprowadził 72 tysiące widzów do klaskania w jednym tempie do rytmu utworu " Radio Ga Ga "[].

Spis treści

Ważniejsi uczestnicy Live Aid

Na stadionie Wembley

Na stadionie JFK

Zespoły INXS i Men at Work wystąpiły w Melbourne , B.B. King w Hadze , a Cliff Richard w studio BBC , a ich występy transmitowano na żywo.

Niektórzy wykonawcy występowali solo i w duetach (np. Sting i Phil Collins, Madonna i Thompson Twins, Mick Jagger i Hall & Oates).

Ciekawostki

Fenomenem koncertów był Phil Collins , który wystąpił na obydwu koncertach, dokonując tego dzięki przelotowi Concordem . Oprócz występów solo towarzyszył także w występach Stingowi, Ericowi Claptonowi i Led Zeppelin.

Historyczne były występy nieistniejących w czasie koncertu zespołów Led Zeppelin (z Tonym Thompsonem z grupy Chic i Philem Collinsem na perkusji), Black Sabbath (w oryginalnym składzie) i Crosby, Stills, Nash and Young. Z kolei dla grupy Duran Duran był to ostatni występ w oryginalnym składzie do 2003 r.

W Europie koncert transmitowała BBC , w USAABC .

Logo przedsięwzięcia była gitara w kształcie kontynentu afrykańskiego.

Poszczególne występy zapowiadali m.in. Jack Nicholson i Chevy Chase .

Mimo zapowiedzi, na koncertach nie wystąpili np. Tears for Fears , Julian Lennon , Cat Stevens , Prince czy Deep Purple .

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Live Aid":

Nadciśnienie tętnicze ...

Pogrom w Kownie ...

Taylor Swift ...

Dire Straits ...

Lednica 2000 ...

Adolf Hitler ...

Stepan Bandera ...

Michał Grott ...

Aleksander Woźniak ...

Maciej Gładysz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Live Aid":

Ssaki (plansza 26) ...

Bezosobowa Strona Bierna (plansza 15) ...

Drugi okres warunkowy - the second conditional (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie