Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kosmogonia grecka

Kosmogonia grecka

Grecka kosmogonia ukazuje nam okres od powstania świata do jego uporządkowania oraz dzieje ludzi od złotego wieku do wieku żelaznego. Głównym źródłem mitu kosmogonicznego jest Theogonia Hezjoda , Przemiany Owidiusza i Biblioteka Apollodorosa .

Spis treści

Rodzaje kosmogonii

W wierzeniach starożytnych greków istniały dwie koncepcje kosmogonii:

  • optymistyczna – świat powstaje od zła i dąży do doskonałości
  • pesymistyczna – świat od stanu doskonałości (raju) dąży do upadku

Teogonia

Najpierw powstał Chaos , później Gaja , Eros , Ereb i Nyks ( bóstwa chtoniczne ). Z Gai narodził się Uranos . Uranos strącał swoje dzieci do Tartaru . W wyniku buntu Gai i tytanów utracił władzę. Jeden z synów, Kronos , odciął ojcu narządy płciowe i uwolnił cyklopów i sturękich z Tartaru. Tytani powierzyli rządy Kronosowi, który na nowo uwięził sturękich i cyklopów, poślubił swoją siostrę Reę . Gaja i Uranos przepowiedzieli Kronosowi, że straci władzę z ręki własnego syna. Każdego rodzącego się kolejno potomka połyka ( Hestię , Demeter , Herę , Hadesa i Posejdona ). Oburzona tym Rea prosi rodziców (Gaję i Uranosa) o pomoc w zemście nad Kronosem. Rea rodzi Zeusa , ukrywa go w górach a mężowi podaje do połknięcia głaz. Dorosły Zeus odnajduje Metydę , która dostarcza mu napój wymiotny, który w pomocą Rei podsunięto Kronosowi. Po jego wypiciu Kronos zaczął wyrzucać swoje dzieci w kolejności odwrotnej, niż je połykał. Zeus z braćmi podjął bój przeciw tytanom ( tytanomachia ). Wreszcie Gaja przepowiedziała mu, że wygra jeśli uwolni sturękich i cyklopów. Zeus uwolnił ich i razem natarli na tytanów i zepchnęli ich pod ziemię. Bracia podzielili świat między siebie: Hades dostał świat podziemny, Posejdon morza i oceany a Zeus resztę. Gaja w akcie zemsty na nim rodzi gigantów i namawia ich do buntu. Rozpoczyna się szturm na Olimp ( gigantomachia ). Giganta można było zabić przez połączenie się nieśmiertelnych bogów ze śmiertelnymi ( Heraklesem ). Bogowie olimpijscy pokonali synów Gai, której gniew wzrósł jeszcze bardziej. Urodziła więc ostatniego syna Tyfona (lub Tyfoeusa), który napadł na Olimp ( Tyfonomachia ). Niektóre źródła podają, że wszyscy bogowie prócz Zeusa i Ateny uciekli do Egiptu pod różnymi postaciami. Zeus zranił Tyfona wielkim sierpem adamantowym, którym kiedyś Kronos okaleczył Uranosa, ale potwór oplótł go wężowymi splotami i odciął bogu ścięgna nóg i ramion. Nie wiadomo kto wyleczył Zeusa, który odzyskawszy siły rzucił się w pogoń za Tyfonem. Zeus przywalił go górą Etną, a jej wulkaniczne wrzenie to płomienie jakie wyrzuca z siebie potwór albo reszta piorunów Zeusa.

Dzieje ludzi

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Kosmogonia grecka":

Religioznawstwo ...

Zasada trzech jedności ...

Warna ...

1974 ...

Świątynia ...

Arystofanes ...

Filologia klasyczna ...

Zimna wojna ...

Chersoń ...

Epos ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kosmogonia grecka":

010b. Rzym (plansza 12) ...

27. Prawo i jego funkcje (plansza 2) ...

008a. Grecja (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie