Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Literatura chińska

Literatura chińska

Od zamierzchłych czasów znajomość pisma była domeną nielicznej grupy ludzi skupionych wokół dworów władców pełniących rolę wróżbitów, archiwistów, kronikarzy cesarskich, dokonujących zwięzłych zapisów wydarzeń, wydanych edyktów, umów zawartych pomiędzy książętami lennymi. W połowie pierwszego tysiąclecia p.n.e. pojawiły się traktaty filozoficzne o charakterze historyczno-kronikarskim. Stosunkowo wcześnie spisano utwory poetyckie, które dotychczas powstawały anonimowo i krążyły w tradycji ustnej. Na początku naszej ery język piśmiennictwa chińskiego skostniał stając się wzorcem klasycznego języka chińskiego, w odróżnieniu od języka mówionego ulegającemu dość zasadniczym zmianom. Ponieważ znajomość pisma ograniczała się do warstw uprzywilejowanych, utworów spisanych pismem innym niż klasyczne nie zaliczano do literatury - pomijano wszelkie powieści przekazywane ustnie.

Spis treści

Najstarsze piśmiennictwo chińskie

  • jiaguwen - napisy na kościach wróżebnych
  • jinwen - inskrypcje na brązach
  • Pięć podstawowych ksiąg klasycznych
    • Shujing , Shangshu - Księga dokumentów
    • Shijing - Księga pieśni
    • Yijing - Księga przemian
    • Yili - Ceremonie i obyczaje
    • Chunqiu - Wiosny i jesienie, Kronika wiosen i jesieni, Roczniki

Poezja

Gatunki

Poeci

  • Qu Yuan (340-278 p.n.e. ) - pierwszy poeta chiński (znany z imienia)
  • Tao Yuanming , (Tao Qian; 365 - 427)- największy poeta chiński z okresu pomiędzy epokami Han i Tang
  • Wang Wei (698 - 759)
  • Du Fu (712-770)
  • Li Bai (Li Bo, Li Po, Li T'aipo; 701-762)
  • Li Qingzhao (1084-1151) – najsławniejsza chińska poetka

Zbiory poezji

  • Shijing , 詩經 (Księga pieśni)
  • Chuci , 楚辭
  • Yutai xinyong, 玉臺新詠 (Nowe pieśni z jadeitowej ulicy??) - antologia skompilowana przez Xu Ling, 徐陵 (507-583)

Krytyka literacka

Jeden z typów krytyki literackiej w Chinach miał na celu tworzenie komentarzy do ksiąg klasycznych, często wyjaśniając znaczenia niejasnych znaków lub stwierdzeń. Prace tego typu miały charakter historyczny i filologiczny, także filozoficzny. Drugi nurt krytyki literackiej zajmował się regułami tworzenia i oceny nowych dzieł literackich. Do tego nurtu należą m.in. Cao Pi i Liu Xie .

Powieść klasyczna

W tradycji ustnej przechowywano wiele legend i opowieści. Wraz z rozwojem handlu i miast oraz komunikacji, wiele tych powieści stało się znanych w całym kraju, dzięki ulicznym pieśniarzom i opowiadaczom. Były to jak gdyby powieści w odcinkach połączone wspólnymi bohaterami, wydarzeniami z zapowiedzią ciągu dalszego. Kompozycja taka umożliwiała dodanie nowych wątków fabuły, nowych bohaterów. Pierwsze z tych opowieści zaczęto spisywać już w XI wieku. Tematycznie klasyczną literaturę chińską można podzielić w następujący sposób:

Powieść awanturnicza

Typowym przykładem powieści awanturniczej o szlachetnych rozbójnikach są Opowieści znad brzegów rzek (wydana w wyborze przez S.W. Czytelnik w 1952 roku).

Powieść historyczna

Powieść historyczna chyba najlepiej jest reprezentowana przez Opowieści o Trzech Królestwach pióra Luo Guanchenga, który zebrał liczne ludowe opowieści, rozwinął je przez dodanie dialogów, wyeliminował wydarzenia niewiarygodne i fantastyczne oraz uzupełnił faktami z kronik dynastycznych. Opowieści o Trzech Królestw Sanguo Yanyi opisują w zbeletryzowanej formie wypadki rozgrywające się po upadku dynastii Han , opisane w III wieku przez historyka Chan Shou w Kronice Trzech Królestw. Innym przykładem są Dongzhou Lieguo Zhi (Dzieje Królestw Walczących Wschodniej Epoki Zhou), autorstwa Feng Menglonga , z XVII w.

Powieść obyczajowa

Typowym przykładem powieści obyczajowej są Kwiaty śliwy w złotym wazonie (Jin Ping Mei, od nazwisk trzech bohaterek powieści) (wyd. polskie: tłum. Irena Sławińska, Jerzy Chociłowski, Ryszard Chmielewski, Wyd. Muza SA, Warszawa, 1994).

Powieść mitologiczno-fantastyczna

Typową powieścią tego rodzaju jest powieść Wędrówka na Zachód (Xiyouji) oraz Dzieje duchów dobrych i złych. Opowiadania (nie powieści) fantastyczne były popularne od okresu Tang , a ich najlepszym przykładem są Liaozhai Zhiyi autorstwa Pu Songlinga .

Powieść społeczno - psychologiczna

Najwybitniejszym przykładem jest osiemnastowieczna powieść Sen Czerwonego Pawilonu (Hong Lou Meng), autorstwa Cao Xueqina .

Powieść satyryczna

Najbardziej znaną jest Nieoficjalna kronika Konfucjanistów wyśmiewającą warstwę feudalnej biurokracji wychowanej na dziełach Konfucjusza i jego następców

Omówienie

Powieści wszystkich wymienionych typów powstały na przestrzeni XIV do XIX wieku mimo niezmienionej formuły i struktury. Stanowiły wzór dla późniejszego powieściopisarstwa. Znane są powszechnie ludziom nie tylko piśmiennym, ale dzięki opowiadaczom ludowym także szerokim masom, stanowią motywy chińskiej opery. W czasie rewolucji kulturalnej bohaterem dla Czerwonej Gwardii do naśladowania była małpa Sun Wukong która ośmieliła wystąpić przeciwko bogom chińskiego Olimpu - bohater Wędrówki na Zachód. W czasie okupacji japońskiej wzorem do naśladowania byli niezłomni obrońcy dynastii Han z powieści Dzieje trzech królestw. Również przewodniczący Mao powoływał się na przykłady z chińskiej literatury klasycznej. Były to symbole jednoznaczne i powszechnie znane.

Kronikarstwo chińskie

Najważniejszym dziełem historiografii chińskiej, które stało się wzorem dla wszystkich późniejszych kronik dynastycznych, jest dzieło "Zapiski historyka" (tytuł oryginału "Shiji") kronikarza i archiwisty chińskiego Sima Qiana opisującego dzieje Chin od czasów legendarnych do II w p.n.e.

Zapiski historyka

Składają się z następujących części :

  • Annały - dwanaście rozdziałów to kroniki historyczne ułożone chronologicznie. Trzy pierwsze obejmują czasy Pięciu Cesarzy oraz czasy dynastii Xia i Shang-Yin . Następny rozdział opisuje czasy dynastii Zhou . Od rozdziału piątego relacja staje się bardziej szczegółowa omawiając rządy królów Zhaoxianga i Zhuangxianga księstwa Qin a potem rządy Pierwszego Cesarza z dynastii Qin i jego następców. Kolejny rozdział poświęcony jest walkom Xiang Yu (choć nie był władcą całego państwa), a następne cesarzom z dynastii Han kończąc na czasach współczesnych historykowi.
  • Tablice - zawierają w różnych rubrykach umieszczone wydarzenia historyczne umiejscowione w względnej chronologii zdarzeń.
  • Traktaty - To rozprawy tematyczne poświęcone takim zagadnieniom jak prawo, rytuał, pismo, irygacja, astronomia, muzyka i gospodarka rolna w ich historycznym rozwoju.
  • Domy dziedziczne - to dzieje rodów panujących w poszczególnych księstwach o okresie dynastii Zhou a poprzez nie pokazanie dziejów większości głównych państw okresu rozbicia feudalnego. Prócz tego w tej części umieszczony jest rozdział poświęcony Konfucjuszowi oraz Chen Shengowi i Wu Guangowi, przywódcom powstania przeciwko dynastii Qin .
  • Biografie - to ostatnia część poświęcona biografiom wybitnych osobistości jak również biografiom zbiorowym zbiorowym np. okrutnym urzędnikom lub obcym plemionom.

Kroniki dynastyczne


Inne hasła zawierające informacje o "Literatura chińska":

Brescia ...

Tiumeń ...

Sztuka ...

1972 ...

Kara ...

1884 ...

Wnioskowanie ...

Nowa Anglia ...

John William Waterhouse ...

1986 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Literatura chińska":

010c. Rzym (plansza 3) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie