Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lipawa

Lipawa

Na mapach: 56°31'N 21°01'E / 56.517, 21.017

Lipawa
Herb
Herb LipawyFlaga Lipawy
Państwo   Łotwa
Miasto Lipawa
Mer Uldis Sesks
Powierzchnia 60,4 km²
Położenie56° 31' N
21° 01' E
Wysokość7 m n.p.m.
Ludność (2006)
•  liczba ludności
•  gęstość

85 710
1419 os./km²
Położenie na mapie Łotwy

Lipawa
Strona internetowa miasta

Lipawa ( łot. Liepāja, niem. Libau, lit. Liepoja, rus. Либава, est. Liibavi, jid. ליבאַװע), miasto na Łotwie , w Kurlandii , nad Morzem Bałtyckim i Jeziorem Lipawskim , miasto wydzielone , 85 710 mieszkańców ( 2006 ), 3. co do wielkości miasto na Łotwie .

Spis treści

Historia

Lipawa została założona przez plemiona Kurów zajmujące się rybołówstem w 1253 roku jako Lyva. W 1263 zakon kawalerów mieczowych , po połączeniu się z zakonem krzyżackim założył tutaj osadę Libau. Nazwa Liepāja weszła do powszechnego użycia po 1560 roku. W 1625 książę Kurlandii i Semigalii Fryderyk Kettler nadał osadzie prawa miejskie, potwierdzone przez króla Polski Zygmunta III Wazę w 1626 roku. Od II rozbioru Polski w 1793 był to jedyny port I Rzeczypospolitej . W 1795 , po upadku księstwa Kurlandii w wyniku III rozbioru Polski , Lipawa została przyłączona do Cesarstwa Rosyjskiego . W czasie powstania styczniowego , tą drogą sprowadzano uzbrojenie dla powstańców (m. in. sztucery z Belgii ). W XIX wieku miasto szybko rozwijało się jako główny bałtycki port Rosji, a na początku XX wieku stało się miejscem, z którego wielu obywateli rosyjskich udawało się na emigrację do Stanów Zjednoczonych . W 1876 doprowadzono tutaj kolej , dzięki czemu jeszcze bardziej rozwinął się port, zdolny przyjmować towary z całej Rosji. W 1900 roku 7% rosyjskiego eksportu przypadało na port w Lipawie. Podczas I wojny światowej Lipawa była okupowana przez Niemcy , po zakończeniu wojny i ogłoszeniu niepodległości przez Łotwę przez 6 miesięcy miasto pełniło funkcję tymczasowej stolicy, przed przybyciem rządu do Rygi . Podczas II wojny światowej Lipawa uległa znacznym zniszczeniom, a terror okresu stalinowskiego sprawił, że została częściowo wyludniona, głównie przez deportacje na Syberię , ale również przez ucieczki mieszkańców miasta na zachód. Niemcy wymordowali miejscowych Żydów w 1941. Podczas okupacji sowieckiej w latach 19451991 port w Lipawie przestał pełnić funkcje handlowe, gdyż utworzono tam (w północnej części miasta, dzielnica Karosta) duży port Marynarki Wojennej ZSRR i bazę okrętów podwodnych. W 1991 port ponownie otwarto dla statków handlowych, zaś ostatni żołnierze sowieccy opuścili Lipawę w 1994 roku. W 1997 na terenie Lipawy utworzono specjalną strefę ekonomiczną, która spowodowała szybki rozwój gospodarczy portu i miasta.

Hala targowa w Lipawie

Turystyka

W Lipawie znajduje się wiele zabytków architektury, sztuki i kultury. Kultywowane są tutaj dawne tradycje morskie i kulturalne. Do najważniejszych zabytków należą: luterański kościół św. Trójcy z lat 17421758 , kościół św. Anny z ołtarzem z 1697 z pięknymi organami (do początków XX wieku największymi na świecie), wykonanym przez Serfensa Młodszego. Lipawa to również ośrodek edukacyjny, działa tutaj najstarsza na Łotwie orkiestra symfoniczna , odbywają się festiwale muzyki rockowej Liepājas dzintars ("Bursztyn Lipawy"). W mieście występuje klub hokejowy i piłkarski Metalurgs Lipawa (mistrz kraju w piłce nożnej).

Gospodarka

Port w Lipawie jest trzecim co do wielkości w kraju. Mieści się on w specjalnej strefie gospodarczej. Strefa zajmuje 37 km². Na jej terenie działa 19 spółek, w tym największa, zakłady metalurgiczne Liepājas metalurgs. W porcie przeładowuje się głównie drobnicę, drewno i ładunki metalowe. Lipawa posiada połączenia promowe z Karlshamn w Szwecji i Rostockiem . Znajduje się tutaj również międzynarodowy port lotniczy .

Miasta partnerskie

Protestancki kościół p.w. św. Anny w Lipawie

Osoby związane z Lipawą

  • Alexander Faltin – polityk
  • Rolf Kahn – piłkarz, ojciec Olivera Kahna
  • Zenta Maurina – pisarka
  • John Martens – architekt
  • Māris Verpakovskis – piłkarz
  • Herberts Cukurs – łotewski lotnik
  • Władysław Rummel – inżynier, hydrograf, budowniczy portu

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Lipawa":

Insurekcja kościuszkowska ...

Łotwa ...

Tatra T4 ...

Tatra KT4 ...

Atak Niemiec na ZSRR ...

Darmstadt ...

Kłajpeda ...

Gimnazjum w Lipawie ...

Lipawa Na mapach: 56°31'N 21°01'E / 56.517, 21.017 LipawaHerbHerb LipawyFlaga Lipawy Państwo   Łotwa Miasto Lipawa Mer Uldis Sesks Powierzchnia 60,4 km² Położenie56° 31' N 21° 01' E Wysokość7 m n.p.m. Ludność (2006)•  liczba ludności •  gęstość 85 7101419 ...

Ferdynand Ruszczyc ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lipawa":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie