Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

linia kolejowa

linia kolejowa - element sieci kolejowej składający się z jednego, dwóch lub kilku torów kolejowych łączących punkty początkowy i końcowy (będące stacjami końcowymi lub węzłowymi), ustalony w Polsce przez Zarząd PKP. Do linii kolejowej zalicza się również grunty zajęte pod torowisko oraz do nich przyległe wraz z budynkami, budowlami i urządzeniami stworzonymi do prowadzenia ruchu.

Linie kolejowe posiadają swoje nazwy i numery oraz identyfikację długości, na ogół w formie betonowych słupków hektometrowych. Kilometraż na ogół rozpoczyna się na tym z punktów końcowych linii, który leży bliżej Warszawy.

Linia kolejowa dzieli się na mniejsze elementy:

  • odcinki
  • szlaki
  • odstępy

Najdłuższą linią kolejową jest położona w Rosji linia transsyberyjska o całkowitej długości 9288 km, natomiast najwyżej położoną - chińska linia tybetańska o najwyższym punkcie na wysokości 5072 m n.p.m. Pierwsze linie kolejowe na świecie wybudowano w latach 1764-1825 (USA, Wielka Brytania, zależnie od źródeł).


Inne hasła zawierające informacje o "linia kolejowa":

Wag całą długością doliny Wagu, z wyjątkiem końcowego odcinka poniżej miasta Sereď, biegną linia kolejowa i główna droga kołowa (od Trnavy do Považskiej Bystricy – ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Tiumeń ...

Odense ...

Linz ...

Tampere ...

Brno ...

Koszykówka ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "linia kolejowa":

01 Znaki drogowe - tabliczki do znaków drogowych - część 1 (plansza 14) ...

01 Znaki drogowe - znaki poziome (plansza 5) ...

01 Znaki drogowe - znaki poziome (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie