Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Nizina Padańska

Nizina Padańska

Zdjęcie satelitarne północnych Włoch z zaznaczoną Niziną Padańską

Nizina Padańska ( . Pianura Padana) - nizina w północnych Włoszech otoczona z północy i zachodu Alpami , a kończąca się ujściem Padu do Morza Adriatyckiego . Zajmuje tereny rozległego zapadliska tektonicznego, powstałego w trzeciorzędzie , wypełnionego grubą warstwą osadów trzeciorzędowych i czwartorzędowych , będącą efektem akumulacji rzecznej i rzeczno-lodowcowej.

Powierzchnia niziny jest płaska i falista, łagodnie nachylona z zachodu na wschód. Wysokość poniżej 100 m n.p.m. W części północno-wschodniej niewysokie wulkaniczne wzgórza Euganei (444 m n.p.m.) i Berici (601 m n.p.m.).

Nizina Padańska jest niziną z gęstą siecią rzek, której główną rzeką jest Pad (najdłuższa rzeka Włoch) - jej długość to 652 km, z czego 600 km przepływa przez Nizinę Padańską. Całkowita powierzchnia dorzecza Padu to 75 tys. km², rzeka jest zasilana zasobnymi w wodę dopływami Alp (zródłami w Alpach Kotyjskich). Pozostałe ważniejsze rzeki to Adyga , Adda , Ticino , Tanaro , Oglio , Reno i Piawa . Rzeki północnych Włoch oraz tych płynących w dolinie charakteryzują się wysokimi wiosennymi i jesiennymi wezbraniami, w ujściowych odcinkach także powodziami spowodowanymi wiatrami sztormowymi. Na wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego i Niziny Padańskiej występują jeziora lagunowe , między innymi Valli di Comacchio, Varono, Lesina (jezioro).

Na Nizinie Padańskiej utrzymuje się klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Średnia temperatura stycznia wynosi od 0 do 3 °C, a średnia temperatura lipca to 23-24 °C.

Nizina Padańska jest najżyźniejszą częścią Włoch, co zawdzięcza swoim glebom - brunatnoziemom oraz ciężkim glebom glejowym i aluwialnym. Stanowi to doskonałe warunki do upraw i sadownictwa. Najważniejsze rośliny uprawne to pszenica , kukurydza , jęczmień , a w dolinie środkowego Padu ryż . W mniejszym stopniu uprawiane są tam ziemniaki oraz buraki cukrowe . Na terenach niziny istnieją największe we Włoszech gospodarstwa (powyżej 20 ha).

W północnej części Włoch, czyli również na Nizinie Padańskiej, rozwinęła się intensywna hodowla bydła (głównie o kierunku mlecznym) oraz trzody chlewnej, której podstawą wyżywienia jest kukurydza. Gospodarka w tym regionie głównie ukierunkowana jest na produkcję rolną oraz hodowlaną.

Najważniejsze miasta Niziny Padańskiej to Turyn i Mediolan , które cechuje największa gęstość zaludnienia stref podmiejskich jeśli chodzi o ludność rolniczą (powyżej 240 osób/km²).


Inne hasła zawierające informacje o "Nizina Padańska":

Uznam ...

Szkoci ...

Bór świeży ...

Pozaalpejska Europa Środkowa ...

Nizina Sępopolska ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

Salwinia pływająca ...

Szkocja ...

Kamczatka ...

Delta rzeki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nizina Padańska":

203. Ukształtowanie powierzchni Polski (plansza 12) ...

201. Środowisko przyrodnicze Polski (plansza 9) ...

009 Ustrój i społeczeństwo Aten (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie