Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Lin Biao

Lin Biao

Lin Biao
Chińskie nazwisko i imię
Hanyu pinyin Lín Biāo
Jyutping {{{JYUTPING}}}
Wade-Giles Lin Piao
Zn. tradycyjne 林彪
Zn. uproszczone 林彪

Lin Biao[1], (ur. 5 grudnia 1907 , zm. 13 września 1971 ) – chiński polityk i wojskowy. Jeden z najbliższych współpracowników Mao Zedonga , w 1969 roku oficjalnie wyznaczony na jego następcę. Miał zginąć w katastrofie lotniczej nad Mongolią, po rzekomym spisku na życie Mao.

Spis treści

Biografia

Urodził się w Huanggang w prowincji Hubei w średnio zamożnej rodzinie urzędniczej[2].

Ukończył Akademię Wojskową Whampoa. W 1927 roku wstąpił do Komunistycznej Partii Chin , zostając obok Zhu De najważniejszym dowódcą komunistycznym. W czasie walk z Kuomintangiem na początku lat 30. propagował taktykę "krótkich, szybkich ciosów"[3]. Brał udział w Długim Marszu .

Brał udział w wojnie chińsko-japońskiej , w czasie której dowodził m.in. w zwycięskiej bitwie pod Pingxingguan[4]. Ranny w bitwie w 1939 roku wysłany na leczenie do Moskwy , gdzie przebywał do 1942 roku. Po kapitulacji Japonii organizował komunistyczne siły zbrojne na obszarze Mandżurii , którymi dowodził po wybuchu wojny domowej z Kuomintangiem w 1946 roku, w znacznej mierze przyczyniając się do zwycięstwa komunistów[2]. W czasie kampanii Liao-Shen (IX-XI 1948) dowodząc IV Armią Polową zdobył Jingzhou i Mukden [4]. W kampanii Ping-Jin (XII 1948-I 1949) współdziałając z Nie Rongzhenem zdobył Tianjin i Pekin [4]. Następnie przechodząc wraz z armią całe środkowe i południowe Chiny wyparł ostatecznie siły KMT z Hajnanu na początku 1950 roku[2].

Po zwycięskiej kampanii w wojnie domowej Lin przez kilka lat nie pojawiał się publicznie, przypuszczalnie z powodu choroby[2]. Od 1955 członek Biura Politycznego KPCh[2], w tym samym roku mianowany najmłodszym marszałkiem ChRL[3]. W 1959 po zdymisjonowaniu Peng Dehuaia objął stanowisko ministra obrony. Doprowadził do upolitycznienia armii[2].

W czasie rewolucji kulturalnej był jednym z jej czołowych architektów. Napisał przedmowę do słynnej "Czerwonej książeczki" . W sierpniu 1966 roku wybrany na wiceprzewodniczącego partii.

Na IX Zjeździe KPCh w kwietniu 1969 przyjęto nowy statut partii, w którym Lin Biao został określony jako "najbliższy towarzysz broni" Mao Zedonga i jego oficjalny następca[3].

Zagadkowa śmierć

13 września 1971 roku podano oficjalną wiadomość, że Lin Biao zginął wraz z rodziną w katastrofie lotniczej nad Öndörchaan w Mongolii , próbując uciec do ZSRR po nieudanej próbie przewrotu wojskowego.

Okoliczności śmierci Lina są do dziś zagadkowe. Nie wiadomo, czy w istocie była jakakolwiek próba przewrotu, gdyż jego oficjalna wersja przedstawiona podczas procesu bandy czworga przez rzekomych spiskowców jest pełna nieścisłości, wręcz komizmu[3] i nie mogła gwarantować powodzenia[5]. Ambasador ChRL w Mongolii zaświadczył że widział ciało Lina, zaś według Rosjan nie było go wśród ofiar katastrofy[3]. Obie strony twierdziły również że ciała były mocno zwęglone, co utrudniało identyfikację[3]. Nie wiadomo także dlaczego Lin, jeden z najzagorzalszych wrogów "sowieckiego rewizjonizmu" w KPCh miałby uciekać do ZSRR[5].

Pojawiają się hipotezy że śmierć Lina mogła być zaplanowaną akcją. Według różnych hipotez ewentualny rozkaz zamordowania Lina wydał sam Mao, obawiający się swojego następcy[3]. Przypuszczano także że za zamachem na Lin Biao mógł stać nawet Zhou Enlai , jako że Lin był przeciwny planowanej normalizacji stosunków z USA[5].

Przypisy

  1. Prawdziwe imię i nazwisko: Lin Yurong (林育蓉)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005, s. 135. . 
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Jakub Polit: Chiny. Warszawa: Wydawnictwo Trio, 2004. . 
  4. 4,0 4,1 4,2 Encyklopedia Historyczna Świata. Tom X. Kraków: Wydawnictwo Opres, 2002. . 
  5. 5,0 5,1 5,2 Ludwik Mysak: Chiński proces stulecia. Warszawa: Wydawnictwo Alfa, 1990. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Lin Biao":

Ognie świętego Elma ...

1932 ...

1933 ...

1943 ...

1937 ...

1938 ...

Dopamina ...

Zimna wojna Europie ( OBWE ). Ludzie zimnej wojny (ważniejsze postaci)KrajPostać ChRL Mao Zedong , Zhou Enlai , Deng Xiaoping , Lin Biao , Liu Shaoqi , Zhao Ziyang ZSRR Józef Stalin , Wiaczesław Mołotow , Nikita Chruszczow , Leonid ...

Wyrób włókienniczy ...

Qin Shi Huang ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lin Biao":

022. Przegląd systematyczny bezżuchwowców i ryb (plansza 11) ...

Myślistwo i rybołówstwo (plansza 11) ...

Ubiory (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie