Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Leon Wasilewski

Leon Wasilewski

Leon Wasilewski
Data i miejsce urodzenia 24 sierpnia 1870
Petersburg
Data i miejsce śmierci 10 grudnia 1936
Warszawa
1. Minister Spraw Zagranicznych II Rzeczypospolitej Polskiej
Okres urzędowaniaod 17 listopada 1918
do 16 stycznia 1919
Przynależność polityczna Polska Partia Socjalistyczna
Poprzednik Władysław Wróblewski
(rząd Królestwa Polskiego)
Następca Ignacy Jan Paderewski (p.o.)

Leon Wasilewski (ur. 24 sierpnia 1870 w Petersburgu , zm. 10 grudnia 1936 w Warszawie ) - działacz PPS , bliski współpracownik Piłsudskiego , architekt polskiej polityki wschodniej u progu niepodległości, ojciec Wandy .

Rodzina Wasilewskich wywodziła się z guberni witebskiej , dzieciństwo i młodość spędził jednak w stolicy Rosji, z daleka od Polski . W 1893 wyjechał do Galicji , gdzie wstąpił do PPS (wcześniej krótko sympatyzował z endecją) i poznał Józefa Piłsudskiego . Parę lat spędził w Londynie , wydając socjalistyczne pismo Przedświt. Po powrocie do Galicji zajmował się redagowaniem Robotnika .

Po rozłamie w PPS pozostał wierny ugrupowaniu Józefa Piłsudskiego - PPS Frakcji Rewolucyjnej . Został członkiem Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych i Polskiego Skarbu Wojskowego . W czasie I wojny światowej działał w Naczelnym Komitecie Narodowym , od 1917 należąc do Polskiej Organizacji Wojskowej . W listopadzie 1918 Wasilewski został ministrem spraw zagranicznych w rządzie Jędrzeja Moraczewskiego . Po dymisji rządu wyjechał do Francji , by uczestniczyć w pracach Komitetu Narodowego Polskiego , dokooptowany jako delegat Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego po przekształceniu KNP w delegację Polski na paryską konferencję pokojową . W latach 1920 - 21 poseł RP w Estonii . Brał udział w negocjacjach pokojowych z Rosją Sowiecką , kończących wojnę polsko-bolszewicką . Po podpisaniu i ratyfikacji traktatu ryskiego przewodniczył polskiej komisji do spraw delimitacji granicy wschodniej.

W II Rzeczypospolitej zajmował się pracą naukową - w 1924 mianowano go prezesem Instytutu Badania Najnowszej Historii Polski , pięć lat później założył pismo Niepodległość , wydawał pisma i korespondencje marszałka Piłsudskiego , a na początku lat trzydziestych został szefem Instytutu Badań Spraw Narodowościowych . Do końca życia działał w PPS , w 1931 został wiceprezesem jej Rady Naczelnej.

Wasilewski był u progu lat dwudziestych zdecydowanym zwolennikiem budowy federacji Polski , Litwy i Białorusi na Kresach i sojuszu z niepodległą Ukrainą . Po traktacie ryskim sprzeciwiał się idei polonizacji Białorusinów i Ukraińców, domagając się prowadzenia wobec nich polityki asymilacji państwowej. Działacz ruchu prometejskiego .

Został odznaczony m.in. estońskim Krzyżem Wolności I klasy.

Książki i publikacje

  • Litwa i Białoruś ( 1912 )
  • Kresy Wschodnie - Litwa i Białoruś. Podlasie i Chełmszczyzna. Galicya Wschodnia. Ukraina ( 1917 )
  • Finlandja ( 1925 )
  • Zarys dziejów PPS ( 1925 )
  • Józef Piłsudski, jakim go znałem ( 1935 )

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Leon Wasilewski":

Brno ...

XVI wiek ...

1972 ...

Wittenberga ...

1884 ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Bereza (Białoruś) ...

Wojciech Bogusławski ...

Ignacy Hołowiński ...

1977 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Leon Wasilewski":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

033a.Kultura wczesnego i pełnego średniowiecza. Czas kościołów i wielkich katedr (plansza 2) ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie