Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Marek Biliński

Marek Biliński

Marek Biliński
Imię i nazwiskoMarek Biliński
Data i miejsce urodzenia 17 maja 1953
Szczecin
Pochodzenie   Polska
Instrument instrumenty klawiszowe
Gatunek muzyka elektroniczna
Zawód muzyk , kompozytor
Powiązania Bank
Instrument
Minimoog, Moog Voyager, Yamaha VL1, Roland JV-1080
Strona internetowa

Marek Biliński (ur. 17 maja 1953 [1] w Szczecinie ) — polski kompozytor muzyki elektronicznej , a także multiinstrumentalista wykorzystujący elektroniczne instrumenty klawiszowe . Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu .

Spis treści

Kariera

Popularność na rodzimym rynku muzycznym zdobył bestsellerowym albumem "Ogród Króla Świtu" oraz wideoklipem "Ucieczka z Tropiku", który przez telewidzów uznany został za najlepszy klip 1984 roku. W tym czasie miał już na swoim koncie kolejną "Złotą Płytę" oraz szereg koncertów w kraju i za granicą (koncertował m.in. w Berlinie , Hamburgu , Bremie , Pradze , Moskwie i Kuwejcie ), zaś w plebiscytach na najpopularniejszego instrumentalistę przez pięć kolejnych lat ( 19811985 ) zajmował pierwsze miejsce.

Lata 19861990 spędził w Kuwejcie jako wykładowca w Akademii Muzycznej. Okres ten zaowocował kompozycjami z wpływami muzyki arabskiej. Z powstałych w tym okresie, w Polsce najbardziej znana była fantazja symfoniczna "Twarze Pustyni". Utwór ten miał uświetnić obchody 30-lecia niepodległości Kuwejtu, lecz agresja Iraku uniemożliwiła realizację tego przedsięwzięcia. Po wojnie w Zatoce Perskiej "Twarze Pustyni" wraz z diaporamą fotografika Jacka Woźniaka, reprezentowały Kuwejt na Światowej Wystawie EXPO'92 w Sewilli .

Po powrocie do Polski nagrał kolejną płytę "Dziecko Słońca", oraz m.in. recital dla TVP2 pt. "Muzyczne Opowiadania", a jako kompozytor, muzyk i juror często gości w audycjach radiowych i telewizyjnych. Ukazały się także kompaktowe reedycje wszystkich wydanych wcześniej albumów. Jego muzyka pojawiła się w filmach kinowych i telewizyjnych (m.in. " Przyjaciel wesołego diabła " i " Bliskie spotkania z wesołym diabłem "), jak również w teleturnieju — Koło Fortuny , Gali Wręczenia Nagród Polskiego Przemysłu Fonograficznego — "Fryderyk '96, '97" i na płytach CD-ROM w kraju i na świecie, głównie w USA (The Minden Pictures Collection).

W plebiscycie czytelników "Naj, Naj, 1995..." branżowego pisma "Muzyk" Biliński został uznany najlepszym kompozytorem i najlepszym wirtuozem syntezatorów.

Pod koniec listopada 1995 odbyła się na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu premiera baletu "Dziecko Słońca" w choreografii Ewy Wycichowskiej i wykonaniu Polskiego Teatru Tańca. Inspiracją tego baletu była płyta Bilińskiego "Dziecko Słońca".

W lipcu 1996 w Złotowie artysta wystąpił z międzynarodowym składem na multimedialnym koncercie – "Początek Światła", gdzie zostały wykonane i zilustrowane laserem, światłem i obrazem wszystkie najważniejsze jego utwory. Koncert ten rejestrowała TVP1, emisja odbyła się 1 września 1996.

W listopadzie 1998 w Filharmonii Narodowej w Warszawie na koncercie z okazji 30-lecia pracy artystycznej Agnieszki Duczmal i jej Orkiestry Kameralnej "Amadeus" wykonano po raz pierwszy utwór "Refleksje I—IV" na orkiestrę kameralną i perkusję. Poszczególne części noszą nazwy miejsc gdzie koncertowała orkiestra Agnieszki Duczmal. Utwór ten spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. W dniu premiery "Refleksje" były już wydane na płycie CD-singel.

Jako pierwszy w kraju i w tej części Europy, idąc śladami Jeana-Michela Jarre'a , wykonał wielkie plenerowe koncerty muzyki i światła w Szczecinie ( 1993 ) i w Krakowie ( 1994 ), które oglądało łącznie blisko 50 000 widzów. Potem były kolejne koncerty tego typu.

Należy odnotować te ważniejsze:

  • 12 marca 2000 koncert – Gniezno — 2000 — Dźwięk — Ogień — Światło — Kolor — 1000 lat Zjazdu Gnieźnieńskiego — Zjazd Pięciu Prezydentów — koncert wykonało obok M. Bilińskiego 11 wykonawców z wykorzystaniem największych bębnów w Europie — transmisja na żywo TVP 1.
  • 21 czerwca 2003 r. w Gdańsku pobrzeże Motławy — wyspa Ołowianka — Noc Świętojańska — koncert multimedialny, w którym obok zaproszonych znanych wykonawców wystąpili tancerze na łodziach.

Dyskografia

Albumy studyjne

  • Ogród Króla świtu (1983)
  • E≠mc² (1984, Polton LPP-010)
  • Wolne Loty (1986)
  • Ucieczka do Tropiku (1987)
  • Dziecko Słońca (1994)
  • Fire (2008)
  • Mały Książę (2010)

Wydania CD

  • E≠mc² (1999)Numer katalogowy: BICD-04)

Single i EP'ki

  • "Refleksje I-IV" (1998)

Kompilacje

  • "Marek Biliński The Best of" (1998)

Splity

  • "Mabi Plays World Hits" (1993)

Inna twórczość muzyczna

Muzyka filmowa

Muzyka teatralna

  • "Romeo i Julia" — Zamość
  • "Hamlet" — Warszawa
  • "Brat Naszego Boga" — Płock
  • "Kreacja" — Szczecin

Muzyka baletowa

  • "Mały Książę" — TVP 1985
  • "Dziecko Słońca" — Polski Teatr Tańca 1996

Muzyka w TVP

Marek Biliński kiedyś sporadycznie współpracował z TVP , tworząc dla programów telewizji podkłady muzyczne, m.in. dla:

Zobacz też

Przypisy

  1. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, str. 55.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Marek Biliński":

Rodzimy Kościół Polski ...

II wiek ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Wiktor Sukiennicki ...

Julius Jewelowski ...

1972 ...

Ewangeliści ...

Akcja (prawo) ...

Wojciech Bogusławski ...

Sobieski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Marek Biliński":

09. Strategie przedsiębiorstw (plansza 11) ...

Tristan i Izolda ? kochankowie doskonali? (plansza 2) ...

Tristan i Izolda ? kochankowie doskonali? (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie