Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lena (rzeka)

Lena (rzeka)

Lena
Lena

Lena w Jakucku
Lokalizacja Azja
  Rosja ,
Obwód irkucki , Jakucja
Źródło Góry Bajkalskie
930 m n.p.m.
Ujście Ocean Arktyczny
Morze Łaptiewów
Długość 4 400 km
Powierzchnia zlewni 2 490 000 km²
Największe dopływy Wiluj , Witim , Olokma , Ałdan
Średni przepływ 16 400 m³/s ujście
mapa
Zlewnia Leny

Zlewnia Leny
Rzeki Rosji
Zdjęcie satelitarne delty Leny

Lena ( ros. Лена) – rzeka w azjatyckiej części Rosji , w obwodzie irkuckim i Jakucji . Jest jedną z największych rzek Azji, 10. pod względem długości na świecie oraz 9. pod względem powierzchni dorzecza (największa rzeka Rosji, której dorzecze znajduje się w całości w granicach kraju). Długość: 4400 km; powierzchnia dorzecza 2 490 000 km²; średni przepływ u ujścia 16 400 m³/s.

Źródła w Górach Bajkalskich na wysokości 930 m n.p.m.; w górnym biegu płynie głęboką doliną w kierunku północnym i północno-wschodnim po Płaskowyżu Leńsko-Angarskim ; w środkowym biegu płynie w kierunku wschodnim przełamując się przez Płaskowyż Nadleński , następnie skręca na północ i północny zachód na Nizinę Środkowojakucką ; w dolnym biegu płynie na północ przez Nizinę Dolnoleńską pomiędzy Górami Wierchojańskimi (od wschodu) a Wyżyną Środkowosyberyjską i Górami Czekanowskiego (od zachodu); uchodzi do Morza Łaptiewów tworząc deltę o około 150 ramionach i powierzchni ponad 40 tys. km².

Zasilanie śniegowo-deszczowe; zamarza w górnym biegu od listopada do maja, w dolnym od października do czerwca; wiosną tworzą się zatory lodowe . Duże wahania stanu wód (w środkowym biegu do 14 m, w dolnym do 18 m). Rocznie niesie około 12 milionów ton osadów .

Lena jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych Syberii ; żeglowna od Ust'-Kut (przy wysokich stanach wody do Kaczugu ). Obfituje w ryby , w górnym biegu szczupak , okoń , lipień , lenok ; w dolnym sielawa , muksun , nelma , tajmień i wiele innych.

Główne dopływy: Wiluj (lewy); Witim , Olokma , Ałdan (prawe).

Główne miejscowości: Kaczug , Żygałowo , Ust'-Kut , Kireńsk , Leńsk , Olokmińsk , Pokrowsk , Jakuck , Sangar .

Rosjanie dotarli nad Lenę w pierwszej połowie XVII w.; pierwsze dokładniejsze badania w czasie Wielkiej Ekspedycji Północnej ( 1734 - 1743 ); duże zasługi w zbadaniu dorzecza Leny mają Polacy: Aleksander Czekanowski i Jan Czerski .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Lena (rzeka)":

Zambezi ...

Ren ...

Wag ...

Grenoble ...

Brno ...

Uznam ...

Berezyna ...

Wittenberga ...

Wilia (dopływ Niemna) ...

Strzebielino ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lena (rzeka)":

Wody powierzchniowe w Polsce (plansza 18) ...

Geneza Syzyfowych prac (plansza 7) ...

042. Himalaje (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie