Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lekka jazda

Lekka jazda

Lisowczyk – obraz Juliusza Kossaka z ok. 1860-65 (kopia z Rembrandta)

Lekka jazda - ogólne określenie jednej z wielu formacji kawaleryjskich , których cechą charakterystyczną był brak ciężkich pancerzy ( zbroi ) u jeźdźców.

Taktyka

Jazda lekka z powodu braku uzbrojenia ochronnego nie posiadał takiej siły uderzeniowej jak ciężka jazda w bezpośredniej szarży na pozycję nieprzyjaciela. Jednak braki te nadrabiała większą ruchliwością i szybkościa poruszania. Była przydatna w zwiadach, rozpoznaniu oraz w akcjach dywersyjnych na tyłach wroga. W czasie bitwy, często powierzano jej zadanie atakowania sił wroga od tyłu.

Historia

Lekka jazda, jako mniej kosztowna od ciężkiej istniała od czasów starożytnych niemal we wszystkich armiach. Szczególne znacznie miała wśród ludów koczowniczych ( Hunowie , Awarowie , Mongołowie ) zamieszkujących rozległe stepy wschodniej Europy i środkowej Azji. Na obszarch o silniejszej państwowości była często uzupełnieniem i wsparciem dla jazdy ciężkiej, której aż do XVI wieku, przypisywano większe znaczenie. Jednak wraz z rozwojem piechoty i broni palnej, wobec której jazda ciężka była bezradna, bardziej doceniono zalety lekkiej kawalerii, a zwłaszcza jej szybkość. Formacje lekkiej kawalerii istniały do połowy XX wieku, a ich zniknięcie z pól bitew wiązało się z ogólnym kryzysem formacji kawaleryjskich.

Najważniejsze formacje jazdy lekkiej:

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Lekka jazda":

Nadciśnienie tętnicze ...

Armia Czerwona ...

Sporty wodne ...

Pionier (wojsko) ...

Majuskuła ...

Stanisław Taczak ...

Bitwa pod Kircholmem ...

Bitwa pod Kłuszynem ...

Bitwa pod Mątwami ...

Jacek Odrowąż ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lekka jazda":

02b Pojęcia podstawowe - część 2 (plansza 15) ...

20 Zachowanie się na drodze wobec pieszych i rowerzystów (plansza 8) ...

07 Jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie