Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

William Daniels (aktor)

William Daniels (aktor)

William Daniels (ur. 31 marca 1927 w Brooklynie ), aktor amerykański .

W dzieciństwie występował w rodzinnym zespole wokalno-tanecznym The Daniels Family, który działał na terenie stanu Nowy Jork , brał także udział w eksperymentalnej transmisji telewizyjnej w 1941 . W 1949 ukończył studia na Northwestern University w Evanston ( Illinois ).

Jako aktor broadwayowski zyskał m.in. uznanie za rolę prezydenta Johna Adamsa w musicalu 1776 ( 1969 ); był nominowany do nagrody Tony, ale nominacji tej nie przyjął, ponieważ ze względów proceduralnych nie zgłoszono go w kategorii "główna rola męska". Grał prezydenta Adamsa także w wersji filmowej 1776 ( 1972 ). W innych produkcjach kreował role jeszcze dwóch Adamsów - prezydenta Johna Quincy'ego oraz organizatora herbatki bostońskiej Samuela .

Z innych znanych ról Danielsa można wymienić postać ojca Benjamina Braddocka (granego przez Dustina Hoffmana ) w filmie Absolwent ( 1967 ). Grał w serialach St. Elsewhere ( 1982 - 1988 , jako doktor Mark Craig; za tę rolę wyróżniony nagrodą Emmy ) oraz Boy Meets World ( 1993 - 2001 , jako nauczyciel George Feeny). Sławę przyniosła mu również rola głosowa - udzielał głosu mówiącemu samochodowi K.I.T.T. w serialu Nieustraszony (ang. Knight Rider, 1982 - 1986 ). W 2005 roku występował w serialu telewizyjnym Podkomisarz Brenda Johnson .

Znany z działalności charytatywnej, wielokrotnie odwiedzał szpitale dziecięce. W latach 1999 - 2001 kierował związkiem zawodowym Screen Actors Guild. Od 1951 jest żonaty z aktorką Bonnie Bartlett, ma dwoje dzieci. Występował wspólnie z żoną zarówno w Boy Meets World, jak i St. Elsewhere (gdzie tworzyli parę małżeńską również na ekranie). W 1986 oboje zostali laureatami telewizyjnej nagrody Emmy za St. Elsewhere.


Inne hasła zawierające informacje o "William Daniels (aktor)":

Biegun północny ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

William Miller ...

Władysław Komar ...

XVI wiek ...

1972 ...

1884 ...

Nowa Anglia ...

John William Waterhouse ...


Inne lekcje zawierające informacje o "William Daniels (aktor)":

102 Kultura renesansu w Europie (plansza 14) ...

Teatr grecki (plansza 11) ...

137 Nowe nurty chrześcijaństwa na przełomie wieków XIX i XX (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie