Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lech Neyman

Lech Neyman

Lech Neyman
podporucznik
podporucznik
Data i miejsce urodzenia 7 lutego 1908
Poznań , Cesarstwo Niemieckie
Data i miejsce śmierci 12 maja 1948
Więzienie mokotowskie w Warszawie , Polska
Przebieg służby
Lata służbyod 1931
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski

Lech Karol Neyman (ur. 7 lutego 1908 w Poznaniu [1], zm. 12 maja 1948 w więzieniu mokotowskim w Warszawie [2]) – adwokat, oficer rezerwy Wojska Polskiego ( podporucznik ), działacz Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego , członek Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy i Narodowych Sił Zbrojnych oraz Służby Cywilnej Narodu i Organizacji Polskiej, komendant Okręgu VIII Krakowskiego, a następnie Okręgu I Pomorskiego NSZ, ps. "Wacław Górnicki", "Butrym", "Domarat", "Robert".

Był synem Teodora Neymana i Marty z domu Matczyńska. Uczęszczał do Gimnazjum im. Marii Magdaleny w Poznaniu. Następnie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim . Wstąpił wówczas do korporacji akademickiej Helionia. W latach 1931 - 1932 służył w Szkole Podchorążych Rezerwy. Następnie pracował w Prokuraturze Generalnej w Poznaniu. Należał do Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego.

Brał udział w wojnie obronnej 1939 jako adiutant w 56. Pułku Piechoty ; wielokrotnie ranny, został inwalidą wojennym [3]. W konspiracji związał się z Grupą "Szańca" . Wraz ze Stanisławem Kasznicą organizował konspiracyjne struktury OW ZJ na Pomorzu i w Wielkopolsce . Po utworzeniu NSZ we wrześniu 1942 , został członkiem cywilnej struktury Grupy "Szańca", czyli Służby Cywilnej Narodu, w której pełnił funkcję kierownika Wydziału Zachodniego. Sformułował wówczas koncepcję powrotu polskiej granicy zachodniej na linię rzek Odra i Nysa Łużycka . Zawarł ją w swojej broszurze pt. Szaniec Bolesławów. Napisał także kilka innych prac, m.in. Likwidacja niemczyzny, Problem wyznaniowy na Ziemiach Odzyskanych, Szlakiem Chrobrego, a wiosną 1944 ukończył studium pt. Polityczne podstawy polskiego programu morskiego. Jednocześnie był redaktorem naczelnym pisma "Naród i Wojsko" . Pełnił też funkcję członka zespołu sądowniczo-badawczego NSZ. Od października 1943 był członkiem Komitetu Politycznego Organizacji Polskiej (tajnej struktury kierowniczej Grupy "Szańca"). W okresie od września 1944 do stycznia 1945 pełnił funkcję komendanta Okręgu VIII Krakowskiego NSZ. W grudniu 1944 został członkiem sądu oficerskiego przy Dowództwie NSZ. Od lutego do czerwca 1945 był organizatorem Obszaru Zachodniego NSZ, a jednocześnie od marca do kwietnia 1945 - komendantem Okręgu I Pomorskiego NSZ z siedzibą w Poznaniu. Rozpoczął planowane przez KG NSZ odtwarzanie sieci organizacyjnej NSZ na Pomorzu i przygotowania do utworzenia komendy Okręgu w Bydgoszczy . W kwietniu 1945 brał udział w organizowaniu Okręgu VII Śląskiego NSZ. W ramach OP był kierownikiem struktury p.n. Obóz Narodowy. 15 lutego 1947 został aresztowany przez UB wspólnie z ostatnim Komendantem Głównym NSZ Stanisławem Kasznicą. Był sądzony od 11 lutego do 2 marca 1948 przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie i skazany na karę śmierci [1].

Wyrok wykonano 12 maja 1948 więzieniu mokotowskim przez rozstrzelanie [2]. Grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze "Na Łączce" .

3 lutego 2005 Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność wyroku śmierci na Lecha Neymana.

20 sierpnia 2009 odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski [4].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 J. Drużyńska, Stanisław M. Jankowski: Wyklęte życiorysy. Poznań: Dom Wydawniczy REBIS, 2009, s. 289. . 
  2. 2,0 2,1 J. Drużyńska, Stanisław M. Jankowski: Wyklęte życiorysy. Poznań: Dom Wydawniczy REBIS, 2009, s. 308. . 
  3. J. Drużyńska, Stanisław M. Jankowski: Wyklęte życiorysy. Poznań: Dom Wydawniczy REBIS, 2009, s. 242. . 
  4. M.P. z 2010 r. Nr 23, poz. 216


Inne hasła zawierające informacje o "Lech Neyman":

Rodzimy Kościół Polski ...

1986 ...

1977 ...

Armia Czerwona ...

XXI wiek ...

Order Orła Białego ...

Monarchia despotyczna ...

Adolf Hitler ...

Stepan Bandera ...

1983 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lech Neyman":

Strona bierna - Present Perfect, Past Perfect - część 3 (plansza 18) ...

234. Polska droga do demokracji (plansza 15) ...

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie