Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ernest Lawrence

Ernest Lawrence

Ernest Lawrence

Urodzony 8 sierpnia 1901
Canton
Zmarł 27 sierpnia 1958
Palo Alto
Zawód fizyk
Od lewej: R. Oppenheimer , E. Fermi oraz Ernest O. Lawrence

Ernest Orlando Lawrence (ur. 8 sierpnia 1901 w Canton w Dakocie Południowej , zm. 27 sierpnia 1958 w Palo Alto w Kalifornii ) – amerykański fizyk , laureat Nagrody Nobla za wynalezienie i udoskonalenie cyklotronu oraz za wyniki uzyskane przy jego użyciu, w szczególności odnoszące się do pierwiastków sztucznie promieniotwórczych .

Ukończył uniwersytet stanowy w Dakocie Południowej w 1922 , trzy lata później otrzymując doktorat z Yale , gdzie pracował do 1927 , między innymi prowadząc eksperymenty z efektem fotoelektrycznym .

W 1928 przyjął ofertę pracy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley , a już dwa lata później został profesorem tej uczelni.

Koncepcję nowej metody przyspieszania cząstek w cyklotronie opracował w 1929 . W 1931 potencjał 1800 woltów pozwolił na nadanie jonom wodoru energii rzędu 80000 elektronowoltów w urządzeniu o średnicy 4,5 cala[1]. Kolejne udoskonalane modele były coraz większe i pozwalały na uzyskiwanie eksperymentów z cząstkami o większych energiach. W 1939 za te prace otrzymał Nagrodę Nobla .

W czasie II wojny światowej Lawrence przyłączył się do szeregu projektów które ostatecznie znalazły realizację w rozpoczęciu projektu "Manhattan" . Był zwolennikiem elektromagnetycznej metody separacji wzbogaconego uranu; zaprojektował i zbudował calutron – wyspecjalizowaną odmianę spektometru masowego , służącą do pozyskiwania wzbogaconego uranu .

Po wojnie Lawrence był zwolennikiem i orędownikiem programów tzw. "Dużej Nauki", prowadząc kampanię na rzecz dotacji ze strony państwa na duże programy naukowe.

Pierwiastek o liczbie atomowej 103, odkryty w 1961 , został nazwany na jego cześć lawrencium (Lr, Lorens).

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Ernest Lawrence":

Oddychanie komórkowe ...

1484 ...

Wittenberga ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...

Aurora ...

Leonard Bernstein ...

1468 ...

Ludwik XVIII ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ernest Lawrence":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

Walka wydobywa z człowieka to, co najlepsze - wymowa moralna opowiadania ˝Stary człowiek i morze˝ E. Hemingwaya (plansza 2) ...

Pochwała przyjaźni i hartu ducha w opowiadaniu ˝Stary człowiek i morze˝ (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie