Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lauren Bacall

Lauren Bacall

Lauren Bacall, właśc. Betty Joan Perske (ur. 16 września 1924 w Nowym Jorku ) – amerykańska aktorka. Jej rodzice byli żydowskimi emigrantami, pochodzącymi m.in. z Polski. Jej nazwisko sceniczne, to nieco zmieniona wersja panieńskiego nazwiska matki – Bacal.

Spis treści

Kariera

Jej ojciec był sprzedawcą, a matka sekretarką. Kiedy miała 5 lat, rodzice rozwiedli się. Uczęszczała do American Academy of Dramatic Arts w Nowym Jorku, co później zaowocowało występami w off-Broadwayowskich produkcjach.

Do filmu trafiła w 1944 roku, dostała rolę w filmie Mieć i nie mieć , gdzie wcieliła się w postać Marie Browning. W obrazie tym partnerowała Humphreyowi Bogartowi . W 1945 roku poślubiła tego starszego o dwadzieścia pięć lat aktora. Mieli dwoje dzieci.

Film Mieć i nie mieć rozpoczął serię wspólnych obrazów pary Bogie-Bacall. Do 1953 zagrali wspólnie w takich filmach jak: Wielki sen , Koralowa wyspa , Mroczne przejście . W 1953 zagrała pierwszą rolę komediową u boku Marilyn Monroe i Betty Grable w Jak poślubić milionera . W 1957 Humphrey Bogart zmarł na raka krtani . Po śmierci męża nie miała powodzenia w karierze, wielkim sukcesem okazał się dopiero jej udział w Morderstwie w Orient Expresie .

W 1997 roku w wieku 73 lat otrzymała swoją pierwszą i jedyną nominację do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Miłość ma dwie twarze . W roku 2010 Amerykańska Akademia Filmowa przyznała jej honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Życie prywatne

Drugim mężem Bacall był aktor Jason Robards ( 1961 - 1969 ). Ich syn, Sam Robards jest także aktorem.

Jej kuzynem jest obecny prezydent Izraela, piastujący wcześniej stanowisko premiera i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Szymon Peres .

Wybrana filmografia

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Lauren Bacall":

1993 ...

1945 i patrolowego Lockheed P-2 Neptune . 21 maja – Humphrey Bogart ożenił się z Lauren Bacall . 23 maja – Brytyjczycy aresztowali we Flensburgu ostatni rząd III Rzeszy. 5 ...

Natalie Portman ...

1967 ...

1939 ...

Gotowe na wszystko ...

Znajomi Bree Van De Kamp ...

Maccabi Petach Tikwa ...

Gorączka (film 1995) ...

Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej jako Emma Rae King Kate Winslet - Rozważna i romantyczna jako Marianne Dashwood 1996 : Lauren Bacall - Miłość ma dwie twarze jako Hannah Morgannominacje: Joan Allen - ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lauren Bacall":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie