Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lancasterowie

Lancasterowie - boczna linia Plantagenetów, panująca w latach 1399 - 1461 (a także krótko w 1470-1471), jej herbem była czerwona róża.

Pierwszym z rodu był syn Edwarda III - Jan z Gandawy,otrzymał on tytuł księcia Lancaster następnie w latach małoletności Ryszarda II sprawował rolę regenta,następnie został przywódcą opozycji. Pierwszym władcą z tego rodu był Henryk IV Lancaster panujący od 1399 do 1414 roku musiał tłumić powstania ludności, nie uznających jego praw do tronu. Jego syn Henryk V Lancaster, (1414-1422) chcąc przysporzyć sobie popularności wznowił zaczętą za Plantagenetów wojnę stuletnią. Henryk odniósł wielkie zwycięstwo pod Azincourt w 1415 roku. To otworzyło mu drogę do korony Francji. Henryk zmarł jednak młodo w 1422 roku. Jego małotletni syn Henryk VI Lancaster (1422-1461 , a także 1470-1471) był za młody by objąć samodzielne rządy. Na dodatek był niestabilny psychicznie. Spowodowało to bunt młodszej gałęzi Plantagentów - Yorków.

Lancasterowie utracili władzę w wyniku wojny dwóch róż. Jednak ich krewni po kądzieli - Tudorowie pokonali Yorków, dając początek nowej dynastii. Nieślubna linia Lancasterów - Beaufortowie żyją w Anglii do dziś.


Inne hasła zawierające informacje o "Lancasterowie":

Wielka Brytania ...

Plantageneci ...

1471 ...

1461 ...

Kategoria:Plantageneci PodkategoriePoniżej wyświetlono 3 spośród wszystkich 3 podkategorii tej kategorii.L[+] Lancasterowie (1 kategoria, 14 stron)T[×] Tudorowie (20 stron)Y[×] Yorkowie (13 ...

Henryk VII Tudor ...

Ryszard III York ...

Edward V York ...

Edward IV York ...

Henryk VI Lancaster ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lancasterowie":

038 Problemy polityczne oraz kryzys gospodarczy i społeczny w Europie w późnym średniowieczu (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie