Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lampa rentgenowska

Lampa rentgenowska

Schemat lampy rentgenowskiej:
K: żarzona katoda
A: anoda
Win i Wout: wlot i wylot cieczy (C) chłodzącej anodę
Uh: napięcie żarzenia katody
Ua: napięcie anodowe
Lampa rentgenowska

Lampa rentgenowska - sztuczne źródło promieniowania rentgenowskiego , bańka próżniowa posiadająca zatopione elektrody : anodę i katodę w postaci wolframowej spirali (w tzw. jonowej lampie rentgenowskiej bańka wypełniona jest gazem pod ciśnieniem rzędu 10-3 Tr). Wysokie napięcie przyłożone do elektrod przyspiesza dodatnie jony (jonowa lampa rentgenowska) lub elektrony – które odrywają się z katody (elektronowa lampa rentgenowska), cząstki te bombardując elektrodę (odpowiednio: katodę - jonowa lampa rentgenowska lub anodę - elektronowa lampa rentgenowska) emitują promieniowanie hamowania, będące strumieniem kwantów promieniowania X o ciągłym widmie energetycznym.

Promieniowanie hamowania powstaje w wyniku oddziaływania cząstki z polami elektrostatycznymi jąder i elektronów w materii, z której wykonana jest anoda. Elektrony zderzając się z anodą są w niej hamowane, co powoduje powstawanie promieniowania X. Jednak 99% energii elektronów jest zamieniane w ciepło - stąd konieczność chłodzenia lampy. Chłodzenie zapewnia ciecz chłodząca lub wirująca anoda.

Anoda stała wykonana jest z płytki wolframowej wtopionej w blok miedziany. Wewnątrz tego bloku przepływa woda chłodząca. Anoda wirująca ma postać wolframowego talerzyka, którego oś obrotu napędza silnik elektryczny. Wirnik silnika znajduje się wewnątrz bańki lampy, uzwojenie stojana na zewnątrz. Dzięki wirowaniu dyskowej anody strumień elektronów pada na coraz to inny jej punkt, co zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się anody. Zdarzają się przypadki awarii silnika napędzającego i wtedy w bardzo krótkim czasie dochodzi do wytopienia się anody i nieodwracalnego uszkodzenia lampy.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Lampa rentgenowska":

Układ scalony ...

Ziemia ...

Spektroskopia ...

Lampa wyładowcza ...

Walther Hermann Nernst ...

Historia wynalazków i wynalazczości ...

1853 ...

Literatura dla dzieci i młodzieży ...

Astrofizyka ...

Kodeks Aleksandryjski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lampa rentgenowska":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 19) ...

131. Cechy gospodarki postindustrialnej (plansza 3) ...

Budowa mieszkania (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie