Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Lamu

Lamu

Na mapach: 2°16'10″S 40°54'07″E / -2.26944, 40.90194

Lamu
Główny plac w Lamu

Główny plac w Lamu
Państwo   Kenia
Prowincja Nadbrzeżna
Położenie2° 16' 10 '' S
40° 54' 07'' E
Wysokość15 m n.p.m.
Ludność 
•  liczba ludności

15000
Położenie na mapie Kenii

Lamu

Lamu - zabytkowe miasto w południowo-zachodniej Kenii , położone na wyspie Lamu, będącej częścią archipelagu Lamu na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Kenii. W 2001 roku miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO .

Historia

Historia osadnictwa na wyspie sięga co najmniej początków naszej ery. Samo miasto Lamu zostało tu jednak założone dopiero w XIV wieku jako ośrodek handlowy cywilizacji Suahili . W XVI wieku Lamu dostało się pod panowanie Portugalczyków , którzy w XVII wieku zostali stąd jednak wypędzeni przez plemiona arabskie z terenów dzisiejszego Omanu i Jemenu . Nastąpił wtedy największy rozkwit miasta - z tego okresu pochodzi większość zachowanych do dziś starych budynków w charakterystycznym dla Lamu stylu architektonicznym. Rozkwitło wówczas również i tutejsze rzemiosło, a port w Lamu przyjmował statki handlowe z całego basenu Oceanu Indyjskiego . W XVIII wieku Lamu stało się ponadto ważnym islamskim ośrodkiem literackim i naukowym na wschodnim wybrzeżu Afryki.

W 1812 roku - dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności - miasto odparło atak Mazruich z Mombasy , których łodzie ugrzęzły na przybrzeżnych mieliznach. Spodziewając się krwawego odwetu mieszkańcy Lamu zwrócili się następnie o pomoc i ochronę do dynastii Busaidich z Omanu , co w konsekwencji doprowadziło jednak do całkowitego uzależnienia się Lamu od omańskiego sułtanatu. Sułtan wykorzystał wyspę jako bazę wypadową do ataków na Mazruich, po czym zajął całe wschodnie wybrzeże Afryki i przeniósł swoją siedzibę na Zanzibar . Mombasa i Zanzibar przejęły wówczas od Lamu rolę głównych ośrodków kultury islamu w tym rejonie i Lamu podupadło. Na przełomie XIX i XX wieku przeszło pod władzę Brytyjczyków , a od 1963 roku znajduje się w granicach niepodległej Kenii.

Zabytki

Lamu jest jednym z nielicznych miast w Czarnej Afryce , w którym zachowała się dawna przedkolonialna architektura i układ urbanistyczny. Tutejsze murowane domy mają formę otwartego, odkrytego prostopadłościanu z dużym podwórzem. Samo miasto pełne jest krętych i wąskich uliczek. W mieście działa również wiele zabytkowych meczetów .

Do innych zabytków zaliczają się: XVIII-wieczna forteca i zrujnowany XIV -wieczny grobowiec kolumnowy. Atrakcją turystyczną w mieście Lamu jest też kilka działających tu muzeów .

Bibliografia

  • Trillo, Richard & Torbicz, Jacek; Kenia i Tanzania, seria: Praktyczny przewodnik, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2000, str. 496-497 i 502-506


Inne hasła zawierające informacje o "Lamu":

Cywilizacja Suahili ...

Lamu Na mapach: 2°16'10″S 40°54'07″E / -2.26944, 40.90194 LamuGłówny plac w LamuGłówny plac w Lamu Państwo   Kenia Prowincja Nadbrzeżna Położenie2° 16' 10 '' S 40° 54' ...

Malindi ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lamu":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie