Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Léon Bourgeois

Léon Bourgeois

Léon Victor Auguste Bourgeois (ur. 21 maja 1851 w Paryżu , zm. 29 września 1925 w Épernay ) – francuski prawnik i polityk , premier Francji w latach 1895 - 1896 , laureat pokojowej Nagrody Nobla .

Był synem paryskiego zegarmistrza . Uczył się w Lycée Charlemagne, po jego ukończeniu służył w wojsku i brał udział w wojnie francusko-pruskiej . Po wojnie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Paryskim .

W 1876 podjął pracę w administracji państwowej. W 1882 został prefektem departamentu Tarn , a w 1885 departamentu Górna Garonna . W 1887 (w czasie, gdy Jules Grévy zrezygnował z prezydentury) objął stanowisko prefekta paryskiej policji.

W lutym 1888 został deputowanym z departamentu Marna , pokonując w wyborach Georges'a Boulangera . Wstąpił do Partii Radykalno-Socjalistycznej; był inicjatorem wprowadzenia do jej programu elementów pomocy społecznej oraz progresywnego podatku dochodowego . W 1889 został ministrem spraw wewnętrznych w gabinecie Pierre'a Tirarda , a 18 marca 1890 ministrem oświaty w rządzie Charles'a de Freycineta . Wprowadził wówczas w życie reformę szkolnictwa wyższego.

W okresie od 6 grudnia 1892 do 4 kwietnia 1893 był ministrem sprawiedliwości Francji (z jednodniową przerwą 12 marca 1893 , wywołaną przez skandal panamski). W 1895 powołał własny rząd, w którego programie było m.in. wprowadzenie powszechnego podatku dochodowego, rozdział Kościoła od państwa, reforma szkolnictwa i służby zdrowia. Funkcję premiera Francji sprawował od 1 listopada 1895 do 29 kwietnia 1896 .

W latach 1899 i 1907 był członkiem francuskich delegacji na konferencje pokojowe w Hadze , w wyniku których podpisane zostały konwencje haskie . Na pierwszej z tych konferencji postulował powołanie Stałego Sądu Arbitrażowego. Jego przemówienia z obu konferencji zostały wydane jako Pour la Société des Nations. W wydanej w 1896 publikacji Solidarité zaproponował powołanie międzynarodowej organizacji o kształcie zbliżonym do późniejszej Ligi Narodów . Był jednym z jej współzałożycieli w 1919 .

W 1920 otrzymał pokojową Nagrodę Nobla .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Léon Bourgeois":

Brno ...

XVI wiek ...

1972 ...

Wittenberga ...

1884 ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Bereza (Białoruś) ...

Wojciech Bogusławski ...

Ignacy Hołowiński ...

1852 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Léon Bourgeois":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

033a.Kultura wczesnego i pełnego średniowiecza. Czas kościołów i wielkich katedr (plansza 2) ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie